Róże w donicach

Zablokowany
Awatar użytkownika
Georginia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6068
Od: 10 lis 2009, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sochaczew

Re: Róże w donicach

Post »

Kiedyś wiosną kupowałam róże w doniczkach z Rosarium.I właśnie dostałam taką instrukcję żeby z posadzeniem do gruntu poczekać kilka m-c aż będzie pewność że mają dobrze związaną bryłę korzeniową. Wystarczy dobrze podlać najlepiej na kilka godz.przed przesadzaniem i wtedy wyjdzie pięknie z doniczki z całą bryłą a róża nawet nie zauważy że była przesadzana. ;:215
A tak na marginesie,różyczka już zaczyna przekwitać ,więc trzeba będzie obciąć jej te przekwitające kwiaty, do liścia składającego się z pięciu listków.Szybciej weźmie się do pracy i zawiąże nowe pąki.
Awatar użytkownika
janek45
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4061
Od: 5 sie 2012, o 07:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia-Mazury

Re: Róże w donicach

Post »

Alicjo widzę że nie jesteś nowicjuszka w hodowli róż, dobrze poradzić się takich osób , widziałaś moją kupioną rosę na wątku róża w donicach, kiedy i jak mam ją ciąć by pięknie i długo kwitła,jej pień ma wysokość 100 cm wtedy rozrastają się pędy, jest wysoka czy będę mógł ją obciąć np w połowie pnia na wys. 50 cm ., ale to na wiosnę, bo gdy jej nie skrócę to do sąsiadów mi urośnie ;:3
Obrazek
Oaza spokoju u Janka
cz.1 cz.2 cz.3 aktualna
Awatar użytkownika
Nela
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2644
Od: 18 paź 2006, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Róże w donicach

Post »

Czy dobrze zrozumiałam- chcesz obciąć w połowie pnia?! To potem od razu wyrzuć... :wink: Przyciąć możesz tylko gałązki- powyżej rozgałęzienia nad pniem. Ona jest szczepiona na końcu tego pnia- on jest nie do ruszenia. Po kwitnieniu przytnij gałązki jak chcesz nawet w połowie, poczekasz na kwiaty ale będzie zgrabniejsza. Tnij nad oczkiem wychodzącym z boku- to jej troche rozszerzy korone... Oswój się z tym , że kupiłeś bardzo wysoką różę.
Biedny, kto gwiazd nie widzi bez uderzenia w zęby... St.J.Lec
Awatar użytkownika
Georginia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6068
Od: 10 lis 2009, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sochaczew

Re: Róże w donicach

Post »

Janku,Nela ma rację w ten sposób wylałbyś dziecko z kąpielą.Róże na pniu są zwykle szczepione w dwóch miejscach,bardzo nisko tuż przy podstawie.Potem masz ten długi pień na którym wysoko jest zaszczepiona szlachetna róża.Przyjrzyj się dokładnie.I to jest najważniejszy element tej róży.Tą część pielęgnujesz jak normalną różę która rośnie w ziemi.Obcinasz przekwitłe kwiatki,wiosną kształtujesz koronkę poprzez odpowiednie cięcie, a zimą chronisz przed przemarznięciem.Masz tzw.różę pienną /nie myl z pnącą/ czyli zaszczepioną na pniu.Gdybyś ją ściął w połowie pnia to by ci został pień wyprowadzony z dzikiej róży a przecież w tej zabawie nie o to chodzi.W miarę jak przekwita,trzeba jej ścinać przekwitające kwiaty. Twoja kwitnie klastrami, czyli ma wiele kwiatów na jednym pędzie.Na razie ścinaj te przekwitłe pojedyncze kwiatki ,jak przekwitnie już ostatni z tego pędu to zetniesz tak jak mówię .Popatrz... pod pędem kwiatowym pewnie są liście z trzema listkami,trzeba cały ten pęd ściąć aż do liścia z pięcioma listkami.Po jakimś czasie zacznie wypuszczać nowe pędy i na nich zawiązywać nowe pączki kwiatowe.Będziesz miał ciągle kwitnącą różę na pniu,trzeba tylko podlewać ,dać trochę nawozu ,po ścięciu tych kwiatków /płaską łyżkę stołową ,nawozu dla róż/ i wystawić na słoneczko.
Janku dobrze by było kupić dobrą książkę o różach i uporządkować wiadomości.Zwykle jest tam systematyka róż i jak je pielęgnować.FO to tylko uzupełnienie wiadomości.

Janku a może znasz nazwę tej róży,byśmy wiedzieli co to za odmiana i wtedy dokładnie będzie można zdecydować jak z nią postępować.
Awatar użytkownika
janek45
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4061
Od: 5 sie 2012, o 07:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia-Mazury

Re: Róże w donicach

Post »

Dziękuję wam Alicjo i Nel za cenne poradę teraz nie chciałem jej ciąć, tak aby spytałem czy można,ale jak tak to nie ruszam,gdy stała w sklepie na pniu od dołu powypuszczała kilka odnóg, pani poobrywała je i kazała mi tak samo robić, więc pomyślałem że jak by na wiosnę powypuszczała pędy na pniu to powyżej nich bym mógł pień obciąć,jeszcze raz dziękuje za poradę
Oaza spokoju u Janka
cz.1 cz.2 cz.3 aktualna
Awatar użytkownika
Georginia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6068
Od: 10 lis 2009, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sochaczew

Re: Róże w donicach

Post »

Janku ta Pani ,dobrze zrobiła,to były odrosty z dzikich podkładek.Ja też tak robię .
Smellycat
100p
100p
Posty: 153
Od: 16 mar 2009, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska
Kontakt:

Re: Róże w donicach

Post »

Chciałam również pokazać moją różę - Aspirin. Jestem w niej zakochana do szaleństwa.

Przy okazji upewnię się, czy to coś jest chwastem? Wysiałam mieszankę kwiatów balkonowych i to coś rośnie bujnie.
Obrazek[/url] Obrazek
Ania
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2840
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Róże w donicach

Post »

Nie dziwię się, 100% cukru w cukrze ;:oj
Pozdrawiam Eugenia
Awatar użytkownika
Amara
1000p
1000p
Posty: 1924
Od: 13 maja 2013, o 19:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: blisko morza :))))) zachodniopomorskie

Re: Róże w donicach

Post »

A moja różyczka pnąca będzie jednak różowa
Obrazek
Awatar użytkownika
Anna220
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 30 mar 2014, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Róże w donicach

Post »

Mam pierwszy rok różę pnącą sympatię, już pokazała swój pierwszy kwiat :)
ogólnie rośnie super, dwie wsadziłam do skrzynki, nie wiem czy nie za ciasno będą miały, podlewam je nawozem do róż, na razie rośnie bardziej do góry niż boki
Obrazek



I dwie mam w domku jedna kupiona przeze mnie a druga od mojego mężą ;)
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2840
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Róże w donicach

Post »

A moja Biedronkowa z marca, kończy powoli kwitnienie, nowych pąków już nie widać i niebawem pójdzie do ogrodu :?:
Obrazek

Obrazek
Zostaną te balkonowe, blada Pastella i pąki Heidi :)
Obrazek
Kolory jakieś nie wyszły, jutro w dzień zrobię foto :roll:
Pozdrawiam Eugenia
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2840
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Róże w donicach

Post »

Trochę lepiej, szkoda, że nie moge edytować, zamieniłabym foto
Obrazek
Pozdrawiam Eugenia
Awatar użytkownika
Amara
1000p
1000p
Posty: 1924
Od: 13 maja 2013, o 19:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: blisko morza :))))) zachodniopomorskie

Re: Róże w donicach

Post »

Moja pnąca na balkonie już kwitnie :heja

Obrazek
Obrazek

a w kuchni czeka na przesadzenie
Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Róże”