Cięcie róż historycznych - krótka ściąga

Awatar użytkownika
amba19
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7946
Od: 11 kwie 2007, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk/Chrztowo

Re: Cięcie róż historycznych - krótka ściąga

Post »

abeille pisze:[

Ambuś, no dobrze, może być we wnukach to wynagrodzenie, ale dlaczego tłuste?
Uratowałaś Eminencję przed letnim spustoszeniem, o to Ci się Kardynał odwdzięczy ;:180
A te czarne przemarznięte pędy to ja bym tak ciachnęła do zielonego, choć może inni wypowiedzieli by się na ten temat.
U mnie żadna róża nie przemarzła i nigdy tego sama nie robiłam. ;:224
No widzisz - nie wiem ;:24 - u mnie w pracy tak się mówi :;230
A z obcinaniem - to jeszcze poczekam i tak na działkę pojadę najwcześniej w Święta albo i po........
A o Jego Eminencję - to się mocno martwię - bo w ubiegłym roku miał okrutnego mączniaka, którego nie mogłam się pozbyć.
Zgadałam się z koleżanką, która kupiła Kardynała u tych samych sprzedawców co ja - i też ta sama historia. Chyba kupiłyśmy sadzonki z problemem ;:110
Awatar użytkownika
abeille
1000p
1000p
Posty: 5035
Od: 4 mar 2009, o 12:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: spod Paryża

Re: Cięcie róż historycznych - krótka ściąga

Post »

Ambuś, Jego Eminencja jest niestety podatna na choroby i szczególnie na mączniaka.
To nie sadzonki były z problemem ale taka jego uroda.
Najlepiej posadzić go w przewiewnym miejscu i starać się nie moczyć liści przy podlewaniu.
Można też zastosować środek siarczany profilaktycznie, jest dość skuteczny.
A po świętach na działeczce na pewno poszalejesz :heja
Cieplutko pozdrawiam Wiesia
Wątki Pszczółki
Wątek Wisienki i nasze klimaty "Francja znana i nieznana"
Awatar użytkownika
amba19
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7946
Od: 11 kwie 2007, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk/Chrztowo

Re: Cięcie róż historycznych - krótka ściąga

Post »

Wiesiu! Rośnie w przewiewnym miejscu. Pod płotem z siatki i nawet chwasty za płotem w ubiegłym roku wycinałam za jego "plecami" aby była jak najlepsza cyrkulacja powietrza - a on wcale z tego żadnych wniosków nie wyciągnął :(
Awatar użytkownika
Georginia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6068
Od: 10 lis 2009, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sochaczew

Re: Cięcie róż historycznych - krótka ściąga

Post »

Bardzo przydany wątek ,właśnie zaczęłam się zastanawiać jak będę ciąć wiosną moje róże historyczne.
Awatar użytkownika
anwi
200p
200p
Posty: 336
Od: 21 lut 2008, o 11:00
Lokalizacja: Ardeny

Re: Cięcie róż historycznych - krótka ściąga

Post »

Pszczółko, jeszcze jedno drobne sprostowanie. Otóż do róż francuskich niepowtarzających kwitnienia zaplątała się róża Rose de Rescht. A tymczasem jest to róża damasceńska, jak najbardziej powtarzająca kwitnienie, więc tniemy ją wczesną wiosną. W różach francuskich prawdopodobnie miała znaleźć się róża Charles de Milles. :D
pozdrawiam
Aneta
Awatar użytkownika
tralaluszy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3302
Od: 5 sty 2010, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cięcie róż historycznych - krótka ściąga

Post »

Jak dobrze,że znalazłam ten wątek :tan
Bardzo pomocny.
Pozdrawiam - BabajAGA
Awatar użytkownika
wagabunga123
1000p
1000p
Posty: 1365
Od: 11 lip 2013, o 14:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Cięcie róż historycznych - krótka ściąga

Post »

Witam :wit

Mam pytanie dot. przycinania róż. Jesienią dostałam od sąsiadki różę (niestety poza tym, że kwitnie na biało, to nic o niej nie wiem :wink: )

Jak przyciąć tą różę? Ja jakiem wysokości i które pędy, przyznam, że niewiele na ten temat wiem :oops:

Poniżej zdjęcie - liczę na pomoc ;:333
Jeśli pot­ra­fisz o czymś marzyć, to pot­ra­fisz także te­go dokonać - Walt Disney
Ciurkadełko wśród róż - moje miejsce na ziemi Tu na razie jest ściernisko ale będzie ... Pozdrawiam, Marlena
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Cięcie róż historycznych - krótka ściąga

Post »

Była przesadzona taka duża? Czy powtarza kwitnienie? Sąsiadka o tym powinna wiedzieć.
Awatar użytkownika
wagabunga123
1000p
1000p
Posty: 1365
Od: 11 lip 2013, o 14:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Cięcie róż historycznych - krótka ściąga

Post »

Sąsiadka likwidowała swoją działkę i teraz nie będę miała z nią kontaktu, dlatego nie am jak dopytać ;:223
Na pewno powtarzała kwitnienie.

Róża przesadzana była "taka duża" a właściwie jeszcze większa, część pędów przycięłam jesienią, bo były martwe (nic na nich nie rosło).
Przenieśliśmy ją z wielką bryłą ziemi i wsadziliśmy w miejsce które było wcześniej przyszykowane pod róże (nie wiem, czy to dobrze :oops: ), jeszcze późną jesienią zakwitły dwa kwiatki.

Niedawno rozpoczęłam swoją działkową przygodę i dopiero kompletuje roślinki a z uwagi na ceny/koszty i potrzeby, taka darowana róża to prawdziwy skarb, dlatego bardzo bym chciała, aby pięknie i zdrowo rosła.
Jeśli pot­ra­fisz o czymś marzyć, to pot­ra­fisz także te­go dokonać - Walt Disney
Ciurkadełko wśród róż - moje miejsce na ziemi Tu na razie jest ściernisko ale będzie ... Pozdrawiam, Marlena
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Cięcie róż historycznych - krótka ściąga

Post »

Ok - czyli cięcie wiosną bo jeśli nie powtarzają a ją przytniesz to stracisz kwitnienie.
Poczytaj ten wątek:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=41&t=11061
dużo jest tam napisane. Róża wygląda na parkową czyli za mocno nie musisz jej przycinać - jeśli nie były korzenie uszkodzone.
magda2
50p
50p
Posty: 75
Od: 25 lut 2012, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Cięcie róż historycznych - krótka ściąga

Post »

Mam kilka starych odmian róż- damascena, rose de resht, i takie których nazw nie pomnę ale mocno historyczne- klimat u mnie srogi, bo wschodnia Polska- latem upał, zimą doo...a, nie tnę jesienią, niech sterczą pachruścia. W takich warunkach przycinam w maju, oddzielam to co martwe od żywego pąka skierowanego na zewnątrz krzaka. Działa. Tą samą metodę stosuję w przypadku innych róż. Magda
Gdy ci coś wpada do oka pamiętaj ze to odrobina kosmosu /Tuwim/
margolcia3
100p
100p
Posty: 156
Od: 18 sty 2012, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cięcie róż historycznych - krótka ściąga

Post »

A jak przyciąć Aleksandra Mc Kenzi i Luis Odier, w ubieglym roku nie powtórzyły mi kwitnienia.Nie obcinałam ich jesienią
Awatar użytkownika
Georginia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6068
Od: 10 lis 2009, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sochaczew

Re: Cięcie róż historycznych - krótka ściąga

Post »

Mój Aleksander już ma cztery sezony i jeszcze nie cięty.Natomiast LO jak młody to tylko to co podmarzło lub się krzyżuje i obciera.Jak pędy długie to można trochę skrócić lub przygiąć do ziemi czyli kulkować.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”