Jak ciąć róże pnące ?

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lelumpolelum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 28 maja 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie cudności

Re: Jak ciąć róże pnące?

Post »


Obrazek

a propos, czy ktoś może spróbować ją zidentyfikować? dodam że pięknie pachnie :D
Czy to nie jest "Penny Lane' Harknessa?
http://www.roses.webhost.pl/2009/12/penny-lane-2/
x-U-ie
---
Posty: 2777
Od: 23 cze 2009, o 16:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak ciąć róże pnące?

Post »

Ten wątek to skarb. Właśnie jestem przed kupnem działki z różami min, więc będę już troszkę mądrzejsza:)
przemo007
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 4 sie 2011, o 09:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wlkp

Re: Jak ciąć róże pnące?

Post »

Witam ! Proszę o radę: w tym roku na wiosnę posadziłem przy drewnianej kratownicy o wysokości ok 3 m różę pnącą, która "zainwestowała" wszystkie swe siły w jeden ze swych pędów który osiągnął już szczyt kratownicy (3 metry) . Moje pytanie brzmi : mam go przyciąć , aby krzak pozyskał siły dla rozwoju następnych pędów czy nagiąć a inne odrosty i tak w końcu zdecydują się na wzrost ? Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Alionuszka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5766
Od: 16 cze 2009, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z zielonych płuc Śląska

Re: Jak ciąć róże pnące?

Post »

Przemku teraz już nic nie podcinaj..wiosną się okaże ile przemarzło i wtedy cięcie wskazane,lub nie ...w zależności ,jaką srogą będziemy mieć zimę... Teraz ten długi pęd trochę nagnij ile się da w poziomie i przymocuj do pergoli... :D A na zimę nasyp kopczyk ziemi u nasady pędu...
Pozdrawiam Nela
Ogródkowe rozmaitości
przemo007
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 4 sie 2011, o 09:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wlkp

Re: Jak ciąć róże pnące?

Post »

Dzięki za radę ! ;:180 :D Biegnę zagiąć mojego rekordzistę i czekam do wiosny - większe zmartwienie mam z sąsiadką "wyrostka" - również pnącą która rosła zdrowo i od około 3 tygodni umiera w oczach :cry: Jeszcze raz dzięki ! Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16010
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Jak ciąć róże pnące?

Post »

Do tego wątku skierowała mnie asia0809, za co szczerze jej jestem wdzięczna. Znalazłam tu informacje, których potrzebowałam. Bardzo ci dziękuję Fleur za schemat cięcia róży pnącej oraz prowadzenia jej przy pergoli :wit
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Re: Jak ciąć róże pnące?

Post »

Jeżeli w róży ( rzekomo pnącej ) Jasmina ( rośnie jak krzaczasta - nisko i gęsto) nie usówałam kwiatów po kwitnieniu ( do tej pory są jeszcze suche na krzewie ) to znaczy że w tym roku będzie słabiej kwitła??/ Aha i jeszcze pytanie dlaczego pergole robi się zwężane do góry ? ( odwrócone V) a nie np. V czyli od dołu węższe w wyżej szersze? Przecież wtedy róża ładniej się " rozkłada" ,;:223 coś to musi mieć na celu bo wszystkie pergole zwężają się ku górze. ;:14
duduś
Awatar użytkownika
synek_1984
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 23 wrz 2012, o 00:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Jak ciąć róże pnące ?

Post »

Witam serdecznie :D
Jestem nowym na " Naszym " forum, długo biłem się z myślami, czy wstąpić - raz kozie śmierść ... :wit
Zakupiłem w tym roku różę pnąca ( wiem, że wyróżnia się wśród nich dwie grupy różniące się formą wzrostu, sposobem kwitnienia i zastosowaniem - ramblersy i klimbingi) niestety nie wiedziałem o tym wcześniej - sadząc róże wyrzuciłem etykiete :oops:
Róża wypuściła 2 pędy, które poszły bardzo w górę, na jednym z nich wypuściła pęd boczny. Mam pytanie czy dobrze poprowadziłem pędy, czy powinienem je bardziej poziomo poprowadzić, i kiedy i jak ją przyciąć ??? Jak mi się uda, spróbuję dodać zdjęcie :heja
Proszę o pomoc bardzo mi zależy !!!
Pozdrawiam
Marcin ;-)
Awatar użytkownika
synek_1984
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 23 wrz 2012, o 00:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Jak ciąć róże pnące ?

Post »

To jest właśnie zdjęcie tej róży pnącej ... proszę o radę

Obrazek
Pozdrawiam
Marcin ;-)
sylwekw
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1195
Od: 18 kwie 2007, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nieporęt pod Warszawą
Kontakt:

Re: Jak ciąć róże pnące ?

Post »

synek_1984

Na początku tego wątku jest post, który dość prosto i obrazowo przedstawia jak prowadzić taką różę.
Tu jest link do niego: Prowadzenie róży pnącej
KarolinaC
200p
200p
Posty: 217
Od: 14 kwie 2012, o 18:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Chorzów

Re: Jak ciąć róże pnące ?

Post »

Chcę odświeżyć wątek... i zadać pytanie....
Mam różę, klimbera, małą jeszcze. Chcę oprzeć ją o pień drzewa owocowego. i tu moje pytanie,
czy mogę ją uwinąć (poprowadzić) wokół tego pnia? (według rad z początku postu) i jeśli tak to jak to zrobić technicznie? Pień ma nie więcej jak 20 cm średnicy.
z góry dzięki za odpowiedzi
Pozdrawiam Karolina
Zapraszam do mojego wątku
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=58932" onclick="window.open(this.href);return false;
kerad77
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 15 sie 2012, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak ciąć róże pnące ?

Post »

Porozpinałem swoje róże pienne w myśl obrazków z pierwszej strony tego wątku i czy jeszcze mam je gdzieś przyciąć
Mam nadzieje że na zdjęciach będzie widać:
Obrazek

Obrazek

Jeżeli tak to można prosić o podpowiedź w postaci czerwonych kresek na fotkach, w którym miejscu ciąć
Z góry dziękuję
beatab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1525
Od: 13 kwie 2009, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jak ciąć róże pnące ?

Post »

A co robić z gałązkami- które nie mają pąków kwiatowych - a właściwie stożku wzrostu- takie dziwnie zakończone??????
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”