Jak ciąć róże pnące ?

ODPOWIEDZ
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1216
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Jak ciąć róże pnące ?

Post »

Zdecydowanie nie jestem żadnym guru :wink: , ale moim zdaniem dobrze będzie jeśli ją przytniesz. Ten długi pęd ucięłabym nisko. Te krótkie które są tam chyba na dole też wart skrócić.
To bardzo młody krzew niech rozbuduje korzeń i się "rozkrzaczy". To będzie dobra inwestycja na przyszłość.
Jaka to odmiana? Widać że ma niezły wigor.
Pozdrawiam. Sławka
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Re: Jak ciąć róże pnące ?

Post »

Planuję w tym roku przesadzić różę pnącą , czy przed przesadzeniem mogę ją b. nisko przyciąć - po pierwsze kłuje a po drugie chyba trochę zmarzła tej zimy . dziekuje
duduś
Awatar użytkownika
Mirana
100p
100p
Posty: 151
Od: 21 kwie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Francja (Północ), Lille

Re: Jak ciąć róże pnące ?

Post »

sawka pisze:Jaka to odmiana? Widać że ma niezły wigor.
Sawka niestety nie wiem co to za odmiana. Kupiłam w supermarkecie, na etykietce było tylko, że czerwona, pnąca, osiąga nawet 3 metry i ramblers. Akurat jeszcze wtedy nie wiedziałam, co to oznacza. Dzisiaj ją ścięłam, trudno co będzie to będzie. Pałąki były tak twarde i zesztywniałe, że sekator miał problem, a co mówić próbować ją owijać. No cóż, cięcie było konieczne.
Duduś ja bym ją ścięła na krótko. Natomiast nie wiem, czy Ci w tym roku zakwitnie. Na jesień przesadziłam 3 róże (nie były pnące), ale zanim to zrobiłam skróciłam je bardzo nisko. I z tego co widzę mają się całkiem dobrze. Pojawiły się pierwsze malutkie odrosty.
"Proszę, weź tego hibiskusa, Mirana. Wiem, że u ciebie każda złamana, chora roślinka dostanie nowe życie".
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jak ciąć róże pnące ?

Post »

:wit To mój pierwszy rok z różami. Są posadzone przy tarasie, przy pionowych podporach. Jak teraz patrzę, to mi się wydaje, że będą miały za gęsto... Po dwie przy każdym narożniku, jedna niższa z przodu i Louise Odier przy furtce.

No ale trudno zobaczymy. W każdym razie przezimowały pięknie, pod kopczykami. Praktycznie nic nie zmarzły. W sobotę będę je cięła i teraz pytanie ile? Bo tam gdzie zmarzły koniuszki to zetnę to czarne, do żywej tkanki, a tam gdzie nie zmarzło nic? Pędy mają jakieś 20 cm długości.
To moje odmiany:
Obrazek

Po cięciu dokarmianie? Może być kiszonka z liści zmieszana z ziemią czy lepiej jakiś nawóz? Przy sadzeniu dałam każdej w korzenie banana i ziemię kompostową. Oprysk miedzianem? W jakim stężeniu? Przepraszam za tyle pytań, ale temat jest dla mnie jeszcze nieogarnięty, choć powoli przekopuję watek i już np wiem, że pędy będę musiała okręcać spiralnie.
Pepik_83
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 12 cze 2010, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Cięcie róży na jesień.

Post »

Witajcie.
Doradźcie mi proszę co zrobić z tą różą? Nie była konkretnie przycinana chyba nigdy. A krzew ma już ładnych parę lat. Czy to dobry pomysł ściąć do zera? Jak to dobrze zrobić żeby w przyszłym roku ładnie kwitła? I kiedy to najlepiej zrobić?
Obrazek

Obrazek
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1216
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Jak ciąć róże pnące ?

Post »

Do zera wyciąć zawsze możesz. To zadziała tylko dobrze. Ale jeśli jest to róża kwitnąca raz w sezonie (na pędach co najmniej dwuletnich) to nie będzie w następnym roku kwiatów.
Wydaje mi się że na zdjęciu widać młode pędy wyrastające od dołu krzewu. To są takie proste "baty" bez rozgałęzień. Te bym zostawiła bo one najlepiej kwitną. Resztę wycielabym jak najniżej.
Wycinaj tylko wczesną wiosną.
Te pędy które zostaną warto rozpocząć na podporze jak najbardziej poziomo.
Pozdrawiam. Sławka
Pepik_83
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 12 cze 2010, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak ciąć róże pnące ?

Post »

Od spodu wychodzą nowe pędy. Jest ich ok 7 sztuk. Niektóre już się rozgałęziły na końcach. A na jesień lepiej nie przycinać?

Obrazek
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1216
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Jak ciąć róże pnące ?

Post »

Zdecydowanie przycinać wiosną.
Pozdrawiam. Sławka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”