Róże do cienia, półcienia

Mała Ogrodniczka

Róże do cienia, półcienia

Post »

Czy są jakieś odmiany róż, które tolerują półcień do cienia włącznie? Jest to stanowisko widne, ale bez bezpośredniego słońca. Szczytem marzen byłoby, gdyby były w kolorze różowym.... :?
Chcę obsadzić nimi boki altanki, cień rzuca dach altanki i kilka większych drzew znajdujących się w pobliżu.
Awatar użytkownika
oliwka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5841
Od: 24 mar 2008, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Post »

New Dawn toleruje półcień, jest w kolorze jasnoróżowym.
Pozdrawiam Walentyna
aktualny
spis treści
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Znalazłam jeszcze dwie - Alchymist i Zephrine Drouhin.
Awatar użytkownika
rose_marek
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 1304
Od: 14 wrz 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Oregon, USA

Post »

Spis róż które dobrze radzą sobie w półcieniu (po angielsku) jest na stronie: http://gardening.about.com/od/rose1/a/ShadeRoses.htm
Mała Ogrodniczka

Post »

Zawsze można na Was liczyć. Bardzo, bardzo dziękuję ;:79
Awatar użytkownika
rose_marek
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 1304
Od: 14 wrz 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Oregon, USA

Post »

Agnieszka,

Bardzo ładne miejsce na róże. Ale jakich rozmiarów jest to miejsce? Wygląda na 5 x 1.2 metrów z zaokrągleniem na 2 metry w dluż drogi.

Każdy ogrodnik będzie miał inne doświadczenia i sugestie, i ja tutaj nie jestem wyjatkiem. Wcześniej eksperymentowałem zarówno z róża Abraham Darby i Bonika, i mysle że żadna z tych róż nie pasuja na to miejsce.

Abraham Darby ma piękne duże kwiaty o intensywnym zapachu i magicznie zmieniającym się kolorem - brzoskwiniowym, różanym, zółtym... na tle ciemnoziolonych lisci. Po pierwszej imponujacej serii kwiatow na wiosne, następne serie są nieco mniejsze i sezon zakonczony jest pięknym wyciszeniem się poźną jesienia. Problem w tym że ta róża rosnie jak na drożdzach. W moim ogrodzie w ciągu dwóch lat osiągneła ponad 3 metry wysokości o średnicy do 2.5 metrów (w Oregon (USA) okres wegetacyjny jest troszkę dluższy niż w Polsce). Bardzo podobał mi się ten krzew, jako wolnostojący, albo z tyłu ogrodu, jako tło, ale nie posadziłbym tą róże na przodzie ogrodu, tym bardziej przy wejściu. Następnym problemem były cienkie łodygi które nie zawsze utrzymują te poteżne kwiaty, zwłaszcza po deszczu.
Obrazek


Bonika obsypuje się pękami małych blado różowych kwiatków, ktore okresami pokrywaja cały krzew z jasno zielonymi liścmi. Też rosnie jak na drożdzach, ale w przeciwienstwie do Abraham Darby rośnie w szerz, a nie w wyż. Dla mnie Bonika to znakomity wypełniacz. jeśli masz jakis nieciekawy kąt, posadz Bonikę, ktora wypełni dokładnie i zamieni ten kąt w najciekawsze miejsce w Twoim ogrodzie.
Obrazek


Jakie róże zatem potrzebujesz?

Mysle że na wejscie głowne, potrzebujesz róże bardziej okrzesane i zdyscyplinowane niż Bonika czy Abraham Darby, tym bardziej ze Twój ogród jest w stylu, nazwę to, miejsko-pól-formalny. Gdyby to był ogród naszej konchanej babuni na wsi, wtedy Bonika pasowała by idelanie na wejscie, jak i również pachnący Abraham Darby.

W Twoim ogrodzie, myslę, najlepsze będą wygladaly niskie, 80-100cm, róże wielokwiatowe (multiflora). One swietnie wyglądają w szpalerze. Mogłabys posadzić w dwóch szpalerach, jeden wyższy przy drodze (2 metry dlugosci) i drugi niższy wzdluż wejscia do domu (4 metry dlugości). I tutaj trudno mi polecić konkretne róże ponieważ na rynku w Polsce i USA są one różne.

To moje trzy grosze.....

Marek
Pozdrawiam, Marek
rose_marek_malinki
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Aga, bojaj się bogów!!!! :shock:
Za tą sexualną cenę to można rosarium urządzić!!!

Zobacz na all - Boniki są często.
Na e-bay-u za 33zł z licencją!
Zrób stanowiska co metr - będzie gęsto i sadź to co teraz dostaniesz.
Jak kupisz później Bonici, to wsadzisz je w pozostawione, docelowe miejsce.
The Fairy, osiąga niecięta i 2 metrowe pędy!

Zobacz, to bardzo silny, ale późno kwitnący krzew.
Ta, moja, pienna 150cm, ma dziś skończone 2 lata. :roll:
A pędy ostro cięte wiosną ( by się zagęsciła) już mają ponad metr.

Obrazek
Bogusia2
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1222
Od: 26 maja 2008, o 20:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Byłam dzisiaj w ogrodzie Izabelli 1004 i zachwycił mnie podjazd obsadzony z obydwóch stron czerwoną różą Nina Weibull. To szłoby w strone propozycji Marka. Róża rabatowa, niezbyt wysoka. Zajrzyj do Jej ogrodu, bo warto.
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu.
Bogusia
Awatar użytkownika
MartaG
500p
500p
Posty: 591
Od: 9 wrz 2008, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Post »

aspidisca pisze: Ale Bonica82 meilland jest u nas w Krakowie tyko w jednym miejscu w liczbie dwóch egzemplarzy w kosmicznej cenie 69 zł.
Nie wierzę.... Coś słabo szukasz.
Poza tym w weekend była wystawa na Klimeckiego i róż mieli od groma.

Sprawdź tutaj: http://www.szkolkislaski.com.pl/
Bonica jest tam po 6,50...
Mają tam też świetną odmianę Rosa 'White Mieidiland' jeśli lubisz białe, mają też 'The Fairy' i całe mnóstwo innych. Oczywiście z odkrytym korzeniem.
Szkółka jest na Słomianej, najlepiej dojechać chyba od Kapelanki, wjazd jest tuż koło banku. Szkółka nie robi imponującego wrażenia, generalnie wygląda jakby od lat nikt tam nic nie uprawiał :lol: Mają za to sporo rzeczy, których gdzie indziej nie można dostać albo ceny kosmiczne. Rośliny są zdrowe, okazałe. Kupowałam u nich trochę rzeczy i wszystko się przyjmowało. Zadzwoń to wyślą Ci katalog. Sprzedają też wysyłkowo.

Ja osobiście nie sadziłabym obok siebie The Fairy i Bonica, zleją się. Właśnie za The Fairy mam inną różową odmianę i nieciekawie to wygląda. Moze coś białego?

Przy okazji 'White Mieidiland', polecam gorąco tę odmianę.

Obrazek
Pozdrawiam, Marta
Awatar użytkownika
MartaG
500p
500p
Posty: 591
Od: 9 wrz 2008, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wadowice
Kontakt:

Post »

aspidisca pisze:Tak, prawdę mówiąc słabo szukam. Ale z trójeczką małych dzieci ciężko jest gdziekolwiek wyrwać się po pracy.
Byliśmy na targach- w niedzielę - same różane resztki o godzinie 10-tej. I Boniki nie było.

A Bonica za 69 zł jest na ul. Jesionowej, w Galerii Ogród.

Przejadę się na Podwawelskie.
W sobotę na targach róż było jeszcze dużo. Natomiast na Jesionową przestałam jeździć wiele lat temu jak zobaczyłam tam bodajże melisę po 22 zł. Jakoś mi się to miejsce z dość ekstrawaganckimi cenami kojarzy, chociaż centrum samo w sobie ładne.
Pozdrawiam, Marta
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

aspidisca pisze:A Bonika od A.Choduna jest podobna do Boniki 82?
"Chodunkowa" to BONITA, a nie Bonica 82.
To dwie różne odmiany.
Awatar użytkownika
rose_marek
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 1304
Od: 14 wrz 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Oregon, USA

Post »

Tak, Bonita (piekna po hispansku) w Rosarium to inna roza. Ciekawy jestem czy ktos ma wiecej informacji na jej temat. Nie ma jej na rynku Amerykanskim, i przed chwila sprawdzilem, nie ma jej w katalogach najwiekszych hodowcow Europejskich (Meilland we Francji, Austin w Angli, Kordes w Niemczech, i Poulsen w Danii), i inni poza Europa (np. McGredy w Nowej Zelandii)

Natomiast Bonica, Bonica 82, Bonica Meidiland, i Demon to ta sama roza. Nazwa patentowa tej rozy to MELdomonac. Wychodowana przez Marie-Loise Meilland we Francji w 1981. Wprowadzona na rynek w 1982, i stad jej nazwa "Bonica 82". Patent tej rozy mozna zobaczyc na: http://www.google.com/patents?id=gas-AAAAEBAJ Czasem warto poczytac patent, bo opisany jest przez samego hodowce, ktory spedzil z ta roza najwiecej czasu. Na przyklad, na temat Bonica:

Wysokosc: Srednio okolo 0.8 metra.
Habit (zwyczaj rozrostu): nisko rosnaca i dowolnie puszczajaca lodygi.
Ilosc kwiatow: Wielokwiatowa, srednio do 20 kwiatow na jednej lodydze.

Marek
Pozdrawiam, Marek
rose_marek_malinki
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Marku w HMF-ie masz wszystkie rejestrowe. :D
http://www.helpmefind.com/rose/roses.php?&tab=1
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”