Zabezpieczenie róż na zimę

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Zabezpieczenie róż na zimę

Post »

"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Re: Zabezpieczenie róż na zimę

Post »

oj, dzięki :)
duduś
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Re: Zabezpieczenie róż na zimę

Post »

i jeszcze ( może to nie róże ale coś po różach ) czy myślicie że takie donice mogę zostawić na wolnym powietrzu , na działanie deszczu i mrozu czy muszę je jakoś zabezpieczyć ,okryć ?

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
duduś
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5060
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Zabezpieczenie róż na zimę

Post »

Jeśli ktoś niewie jak zabezpieczyć na zimę zrobiłem u siebie opis i instrukcję co i jak
ZAPRASZAM
viewtopic.php?f=2&t=63642&p=4296464#p4296464
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
Awatar użytkownika
amba19
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7946
Od: 11 kwie 2007, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk/Chrztowo

Re: Zabezpieczenie róż na zimę

Post »

Duduś - a nie możesz przechować tych donic w jakimś zadaszonym pomieszczeniu? Ja chowam takie donice i ozdoby ogrodowe. To naprawdę przedłuża ich żywot.
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Re: Zabezpieczenie róż na zimę

Post »

Piotrze nie otwiera się
duduś
idepozapalki
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 maja 2012, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: strefa 6a

Re: Zabezpieczenie róż na zimę

Post »

duduś pisze:Piotrze nie otwiera się
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 4#p4296464

To opis zabezpieczenia róży piennej - takiej na kiju tzn szczepionej wysoko. Na swoich fotkach masz tylko te "klasyczne".
Co do doniczek które pokazujesz większość to gliniaki więc unikaj nagłych zmian temperatur, bo mogą popękać, np w lecie nie myj ich lodowatą wodą - w zimie odwrotnie.

Co do okrywania róż to najbezpieczniej zrobić im kopczyk z ziemi, ale na to jest chyba jeszcze za wcześnie. Ja czekam do pierwszych mrozów. Zabezpieczenie tylko choiną moim zdaniem takie bezpieczne już nie jest. Spisze się dobrze gdy spadnie śnieg, bo zrobią się śnieżne kopczyki których wiatr tak łatwo nie rozwieje (śnieg będzie izolował od zimna miejsce szczepienia róży). Jeżeli jednak zima byłaby bezśnieżna i nagle pojawiają się bardzo duże mrozy (z -25C) no to niestety, ale róża zostanie narażona na bezpośrednie działanie takiego mrozu. Gałązki mogą co najwyżej trochę zabezpieczyć pędy róży gdyby pojawił się dodatkowo silny wiatr. Wtedy spowolnią oddawanie ciepła poprzez pędy. Tak czy inaczej trudno jest zgadnąć jaka będzie zima (dużo wskazuje na to że ciepła) jednak ziemia (i kopczyki z niej) jest najpewniejszym "trzymaczem" ciepła którego potrzeba różom do przetrwania zimy.
Luiza23
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 19 lis 2013, o 09:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zabezpieczenie róż na zimę

Post »

Co powinnam zrobić z taką różą? Można ją jeszcze niżej obciąć? Teraz czy na wiosnę?
Obrazek
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zabezpieczenie róż na zimę

Post »

Pokaźnych rozmiarów różysko ;:oj . Nie tniemy przed zimą róż, zrobisz to na wiosnę.
Jaka ona w ogóle jest ? Wygląda mi na jakąś parkową .
Powtarza kwitnienie ? Napisz coś więcej o niej / już dla samej identyfikacji, bo mnie zaciekawiła :D
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
gloriadei
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5636
Od: 25 sty 2009, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Zabezpieczenie róż na zimę

Post »

Wiosną warto wyciąć u podstawy nawet połowę najstarszych pędów aby odmłodzić krzew. Od dołu wyrosną młode pędy, które obficie zakwitną (jeśli to powtarzająca odmiana np. Westerland?). CO roku wiosną wycinać 1-2 najstarsze pędy aby krzew nie zagęszczał się zbytnio a miedzy gałązkami był przewiew. Pod krzewem warto też zedrzeć darń trawy i utrzymywać okrąg niezarośniętej gleby o promieniu ok. 50cm gdzie wiosną rozsypuje/rozkłada się nawóz i miesza z podłożem. Glebę można wyściółkować np. korą aby nie zarastała.
Luiza23
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 19 lis 2013, o 09:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zabezpieczenie róż na zimę

Post »

Powtarza, nawet nie wiem skąd się u nas wzięła
Ma drobne kwiatki, nie takie jak westerland
sosnina
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 24 gru 2013, o 14:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zabezpieczenie róż na zimę

Post »

Mam inne zmartwienie. U moich róż wychodzą zielone pędy a mamy grudzień, boję się, że jak przyjdą mrozy, a na pewno przyjdą to będzie dramat... Czy macie może jakąś radę na oszalałe pogodą rośliny?
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zabezpieczenie róż na zimę

Post »

:roll: zostaje obrywanie liści i zastosowanie potasu. Polecają go do szybszego drewnienia pędów. Zachodzi tylko pytanie jak szybko on wejdzie w reakcję
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”