Szczepienie róż

ODPOWIEDZ
Rozaria
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 25 sty 2012, o 08:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Szczepienie róż "za korę"

Post »

by ładnie modelować krzewy różane chyba nie trzeba az tak utrudniac sobie życia,
i szczepic róze za kore. Nie mówiąc już jaki % takich szczepów przyjął by sie
Marzena77
500p
500p
Posty: 878
Od: 6 lip 2014, o 19:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Szczepienie róż piennych

Post »

Mam różę szczepioną na pniu niestety na jednej stronie jest więcej pędów niż na drugiej chciałabym doszczepić inny kolor na drugą stronę tylko nie mam pojęcia jak.Bardzo proszę o pomoc
Obrazek Obrazek
Obrazek
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Szczepienie róż piennych

Post »

Róże szczepimy przez okulizację. W przypadku tak grubych i starych pędów, chyba nic nie zrobisz ale poczekaj gdzieś do początku czerwca i sprawdź nożykiem czy odejdzie zewnętrzna skórka. Wtedy będzie moźna spróbować. Napisz jak sprawdzisz. Na wiosnę szczepi się wiele drzew zrazami ale na różach nigdy nie stosowałam i nie wiem czy się stosuje.
Marzena77
500p
500p
Posty: 878
Od: 6 lip 2014, o 19:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Szczepienie róż piennych

Post »

Dziękuję za odpowiedź róża jest u mnie 2 lata (ile była w szkółce to nie wiem). Zrobię tak jak poradziłaś i dam znać
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Szczepienie róż piennych

Post »

Róże na pniu okulizuje się już chyba na dwuletnim dziczku.
Marzena77
500p
500p
Posty: 878
Od: 6 lip 2014, o 19:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Szczepienie róż piennych

Post »

A orientuje się ktoś gdzie można dostać podkładki najlepiej w opolskim bo chciałabym sobie sama zaszczepić dwa lub trzy kolory róży wielokwiatowej na pniu.Chyba ze ktoś zna się na tym i mógłby zrobić taką mieszankę najlepiej z opolskiego.kolory to czerwony żółty i pomarańcz
Andrzej40091
50p
50p
Posty: 80
Od: 29 maja 2015, o 07:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łańcut- okolica

Fajne dziczki do szczepienia na pniu

Post »

Jestem początkującym forumowiczem i początkującym OGRODNIKIEM i BARDZO interesuje mnie temat SZCZEPIENIA RÓŻ na pniu :-) Ostatnio podczas spaceru z pieskiem znalazłem kilka krzaków dzikiej róży pięknie uformowanych z fajnymi i długimi "badylami o długości ok. 1 m. Nie wiem czy dobrze planuję ale zamierzam je wykopać i zasadzić razem z baryłą korzeniową w swoim ogródku i o ile się do sierpnia przyjmą to chciałbym dokonać próby SZCZEPIENIA NA PNIU :-). chciałbym je skrócić i następnie jak przyjdzie czas to na wysokości ok 1m na pniu tej dziczki założyć 2-3 oczka okulizacyjne :), może nawet z kilku odmian i kolorów :-)...Mam pytanie jak te oczka zakładać w sensie odległości jedno od drugiego....czy np. można zakładać oczka po przeciwnej stronie na tej samej wysokości i czy okulizować w koronie tej DZICZKI czy poniżej ostatnich pędów licząc od korzeni...A może w ogóle dać sobie spokój ....
dam radę i sam wyhoduję :-)
Andrzej40091
50p
50p
Posty: 80
Od: 29 maja 2015, o 07:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łańcut- okolica

Re: Szczepienie róż piennych

Post »

Jedno konkretne pytanie.... Mam dziczkę o grubości ok 1.2 cm i dość wysoką i prostą ...Pytanie brzmi... Czy te oczka to mam zakładać na końcu tego prostego pędu przed koroną ? Może w koronie.... Dużo tutaj informacji i jakoś mi to umknęło bo sam temat okulizacji znam :D..i jeszcze jedno pytanie....tych dziczek canina mam kilka i są takie nawet po 2,5 cm grube ale o brązowej suchej skórkę natomiast te cieńsze "ołówkowe" są zielone. To które byłyby lepsze ? Wszystkie PROSTE jak DRUT :-) I jeszcze jedno....Jak je teraz przesadzę do ogrodu razem z bryłą korzeniową to chyba do końca lipca się powinny przyjąć ...?
dam radę i sam wyhoduję :-)
Andrzej40091
50p
50p
Posty: 80
Od: 29 maja 2015, o 07:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łańcut- okolica

Re: Szczepienie róż piennych

Post »

Na tym filmiku po niemiecku szczepienie jest proste tylko po co..... Jaki jest cel tego szczepienia bo nie zakumałem... Szczepi się szlachetne na "dziczku" czy wszczepia się dziczka by urosła ŁODYGA ze szlachetną odmianą na wierzchołku ????
dam radę i sam wyhoduję :-)
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Szczepienie róż piennych

Post »

Jak znasz temat okulizacji to po prostu spróbuj nożykiem czy odchodzi skórka ta pod koroną.
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Szczepienie róż piennych

Post »

Szczepi się szlachetne na dziczku. Zauważyłeś, że pan ucina kwitnące pędy. Oczka z tego kwitnącego pędu zakłada w szyjkę korzeniową dzika lub w pęd wysoko jak ma być pienna.
Andrzej40091
50p
50p
Posty: 80
Od: 29 maja 2015, o 07:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łańcut- okolica

Re: Szczepienie róż piennych

Post »

I WSIO JASNO...teraz tylko wykopać te dziczki a są naprawdę piękne bo mają fajne "badyle" i posadzić w ogródku a w lipcu oczka i CZEKANIE ...:-) :-)...Mam nadzieję, że z sukcesem :D
dam radę i sam wyhoduję :-)
Andrzej40091
50p
50p
Posty: 80
Od: 29 maja 2015, o 07:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łańcut- okolica

Re: Szczepienie róż piennych

Post »

Na zdjęciach oraz na różach szczepionych na pniu jakie widuję do sprzedaży koronka tej WSZ|CZEPIONEJ odmiany szlachetnej jest tak fajnie uformowana jak gdyby wszystkie pędy wyrastały z jednego miejsca.... Ciekawi mnie TECHNIKA tego szczepienia bo ja zamierzam zakładać oczka na pniu (około 3-4) w różnych odległościach tak co 3-4 cm .... Podejrzewam, że efekt będzie ciut inny...Może ktoś podpowie jaka jest technika zakładania tych oczek na pędzie ? Mam na myśli odległości i czy np. można założyć 3 oczka dookoła pędu na tej samej wysokości ?
dam radę i sam wyhoduję :-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”