Róża pienna- sztamowa

RIWIANA
200p
200p
Posty: 276
Od: 2 lip 2015, o 15:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Róża pienna- sztamowa

Post »

Witam mam pytanie odnośnie rózy piennej posadzona w gruncie po zimie ładnie powypuszczała pędy i zdrowe listki a teraz po tygodniu porannych przymrozków listki jej zmarzły mogę ją podlać magiczną siłą do róż\ i spryskać substralem róża 2w1 czy na razie dać jej spokój :wink: i czekać co będzie dalej.
Ewa
Path
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 1 cze 2016, o 01:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zdziczała róża pnąca

Post »

Witam, ubiegłej wiosny posadziłam różę pnącą, kupioną w szkółce. Miała normalne zdrowe liście i piękne duże kwiaty, później zaczęła bardzo szybko rosnąć, nic nie świadoma myślałam, że to ma tak być. Oczywiście to pierwszy rok, więc na zimę nie przycinałam jej tylko okryłam. W tym roku na wiosnę róża miała około 2 metrów wysokości i 0,5 metra szerokości, ale dalej nie wzbudziło to moich podejrzeń, dopiero kiedy zakwitły na niej malutkie puste kwiatki zorientowałam się że prawdopodobnie zdziczała. Przeczytałam na internecie, iż najlepiej odciąć tą całą zdziczałą część i zostawić tylko szlachetną, tak zrobiłam. I zastanawiam się teraz, czy da się jeszcze uratować tę różę? Po redukcji zostało z niej tyle...
Obrazek
Dodam że te zdziczałe odnogi nie urosły z podkładki, tylko tak jak widać na zdjęciu i trochę tego nie rozumiem... ;:174
Pozdrawiam
Lev779
100p
100p
Posty: 136
Od: 12 lis 2011, o 04:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Róża pienna- sztamowa,zdziczała

Post »

Miałam podobny problem z moją różą pnącą w ubiegłym roku, niestety, zimą wymarzła. Ale myślę, że jeśli u Twojej róży jest chodź jeden szlachetny pęd, warto ratować. Tylko te zdziczałe pędy wycięłabym przy samym korzeniu, ponieważ inaczej odbijać z nich będą dzikie pędy. Wyrastają one z korzenia podkładki poniżej miejsca okulizacji, czyli szczepienia.
Mam nadzieję, że w czymś pomogłam ;:3
Pozdrawiam
Gosia
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Róża pienna.

Post »

Kupiłam dzisiaj różę pienną którą polecono mi zadołować z doniczką a na jesieni wyjąć z dołka i zimować w chłodnym pomieszczeniu.Czynność powtarzać przez dwa sezony.Czy ktoś spotkał się z taką sytuacją?
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Róża pienna- sztamowa

Post »

nie.Ja swoje wsadzam w grunt i każdą zimę przeżywają bez problemu tylko trzeba ją okryć włókniną i zrobić kopczyk .Ja przynajmniej robię tylko tyle i jest ok.Jak będzie w pojemniku to słabo będzie rosła.Ja miałem trzy sztuki własnie tak zrobione jak opisujesz i marniały z roku na rok,ale gdy przesadziłem je w grunt to obficie kwitły.Radzę Ci też tak zrobić.pzdr
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Róża pienna- sztamowa

Post »

Dziękuję Ci za pomoc.
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1216
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Róża pienna- sztamowa

Post »

Miałam kiedyś podobny pomysł. Moja róża wylazła korzeniami poza pojemnik tak że trudno było ja jesienią wyjąć. Wiosną posadziłam normalnie do gruntu i przetrwała już trzecią zimę. Naginam ją i robię kopczyk z ziemi na koronie.

A swoją drogą ciekawe czemu miałaś robić tak akurat przez dwa sezony :?:
Pozdrawiam. Sławka
lamin
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 28 maja 2018, o 09:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Róża pienna- sztamowa

Post »

Zastanawiam się czy nie posadzić róży piennej w doniczce na balkonie. Czy jest szansa by ładnie zakwitła w doniczce? Balkon mam od wschodu.
Awatar użytkownika
alexia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1673
Od: 1 lut 2011, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: HN-D

Re: Róża pienna- sztamowa

Post »

Tak.
https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... 96&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Róża pienna- sztamowa

Post »

Tak,ale może to być jednosezonowa róża pienna.
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7889
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Róża pienna- sztamowa

Post »

Uprawiam już trzeci sezon różę pienną w dużej donicy.
Jest to odmiana wielkokwiatowa, kwitła 3 - 4 razy w roku.
Na wiosnę przesadziłam do większego pojemnika.
Zimuję w nieogrzewanym budynku gospodarczym.
Moje doświadczenia z uprawą w gruncie tych róż na Kaszubach przeważnie kończyły się przemarzaniem całych roślin.
Nie ma problemu z rozwojem rośliny w pojemniku o ile ma co jeść i jest wystarczająco obszerny. :)
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12942
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Róża pienna- sztamowa

Post »

Moja przygoda z piennymi rozpoczęła sie i po trzech sezonach się skończyła, moja wina - brak cierpliwości, zdejmowałam kapturki za wcześnie i te wiosenne przymrozki m.in. tzw.imna Zośka mocno je uszkodziły. Od początku były w gruncie i chyba za szybko je wzruciłam, ale to historia były piękne
Po przerwie ok.3 lat kupiłam ponownie - trzymałam w donicy, w folii i było ok ale popełniłam ponownie błąd i za wcześnie wyniosłam.

Robię trzecie podejście kupiłam 10 szt. syn zrobił mi stojaki - poszły do ziemi, na zimę szykuję im czapeczki z agrowłókniny i będę chciała już być mądrzejsza ;:306 jeśli przetrwają zimę dokupię jeszcze bo mi się one naprawdę podobają. Fotki mam słabe bo latanie z wężem innej opcji u mnie nie ma zajmowało zbyt wiele czasu i siły ale dziś spadł deszcz.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Spis moich wątków. Wątek aktualny.
Up­ra­wiam swój ogród marzeń
Awatar użytkownika
mars79
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 25 cze 2015, o 17:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Róża pienna- sztamowa

Post »

Same kapturki nie pomogą. Trzeba albo na zimę je przyginać do ziemi i zakopać lub przynajmniej porządnie obsypać kopczykiem, albo jeśli nie ma miejsca a nie jest to działeczka gdzie zimą się zagląda rzadko tylko teren pod domem - mój wypróbowany sposób - prócz czapeczek po nastaniu mrozów robię z agrowłókniny namiot do samej ziemi i przy prognozach na mrozy -15 i niżej wstawiam pod namiot długopalący się znicz taki na 72 h palenia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”