Róże na żywopłot

ODPOWIEDZ
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1216
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Żywopłot z dzikiej róży

Post »

Canina tworzy taki luźny krzew. Jak opadną liście to wizualnie prawie nie będzie żywopłotu. Rugosa dobrze się zagęszcza, ale kolce są bardzo dotkliwe.
Może pomyśl o jakiejś róży historycznej która nadaje się na żywopłot a ma mniej kolców (albo wcale). Niestety im bardziej wymyślna będzie odmiana tym żywopłot wyjdzie Ci drożej :(.
Albo posadź różne odmiany. Ja tak zrobiłam.
Pozdrawiam. Sławka
RadekTr
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 4 kwie 2014, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Żywopłot z dzikiej róży

Post »

Canina tworzy luźny, wysoki krzew a pędy zwieszają się do ziemi. Chcąc wykosić trawę pod nią trzeba obcinać te zwisające pędy a wtedy traci pokrój żywopłotu. Rośnie nawet na piasku i jest praktycznie nie do zabicia - jak odłamiesz kawałek pędu i wetkniesz w piasek to też prawie zawsze wyrośnie nowa roślina. Kilkuletnie pędy mają grube kolce i biada dziecku czy zwierzęciu, które między nie wpadnie. Jeśli więc dalej chcesz robić różany żywopłot to może rozważ przeplecenie sadzonek caniny z rugosą - rugosa będzie ci zagęszczać dół a nad nią wybiją pędy z caniny.
a_g_a pisze:Duży ich plus to smaczna i pachnąca konfitura z płatków...
A jakie dobre wino z ich owoców :wink:
szpocio
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 27 mar 2015, o 11:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żywopłot z dzikiej róży

Post »

Do RadekTr Nie ukrywam że wybór dzikiej róży na żywopłot miał wiele wspólnego z tym winkiem :tan
Dziękuję wszystkim za porady zdecydowałem się na Rugose, wrzucę zdjęcia efektów sadzenia.
a_g_a
200p
200p
Posty: 208
Od: 25 sie 2011, o 13:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Żywopłot z dzikiej róży

Post »

A tak z ciekawości którą odmianę rosa rugosa wybrałeś? Zaopatrz się w grube rękawice, dobrze Ci radzę. Rugosy są praktyczne bezobsługowe, ale czasami trzeba wyciąć martwy pęd czy coś skorygować, i wierz mi, porządne rękawice to podstawa.

RadekTr..niestety u mnie za dużo jest miłośników pączków z różanym nadzieniem, tudzież herbaty z różaną konfiturą, tak więc na owoce szans brak. Za to pokładam nadzieję w pigwowcu japońskim ( podobno dobra nalewka wychodzi z owoców)
szpocio
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 27 mar 2015, o 11:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żywopłot z dzikiej róży

Post »

Sadzonki Rugosy przyciąłem na wiosnę przed posadzeniem na 10-15cm. Aktualnie pięknie rośnie osiągając już po 50cm. Mam pytanie czy nie powinienem jej już przycinać tak aby w przyszłości była bardziej rozgałęziona?
groniu18
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 13 mar 2016, o 22:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sadzenie róż

Post »

Witam. Mam pytanie czy kanadyjka Alexander MacKenzie będzie pasować do róży Elmshorn jako żywopłot sadzona naprzemiennie. Czy kolorystycznie będzie współgrać ? Jako typowy facet mam problem by określić czy kolory nie będą się gryzły. Dziś zamawiam partię róż stąd moja prośba o szybką odpowiedż. Pozdrawiam.
Drimeth
50p
50p
Posty: 55
Od: 29 wrz 2015, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sadzenie róż

Post »

Witaj groniu.
"Alexander McKenzie" ma ciemnoróżowe kwiaty rosnące w gronach (kilka kwiatków na jednej gałązce). Róży "Elmshorn" nie znam, ale z tego co widziałam w necie ma podobne kwiaty. Czy będą razem naprzemiennie wyglądały ciężko mi powiedzieć, bo nie wiem, jaki pokrój ma róża "Elmshorn". Ale jeśli mogę doradzić w sadzeniu żywopłotu, najlepszy efekt będzie jak posadzisz róże grupami. Przykładowo 3-5 jednej odmiany i potem 3-5 drugiej, albo całość jedną odmianą.
Nie wiem jaką długość chcesz sadzić.
groniu18
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 13 mar 2016, o 22:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sadzenie róż

Post »

Do Drimeth.
Dziękuję za odpowiedź. Zastosuje się do rady by sadzić rząd jednego gatunku. Myślę że 30 metrowy żywopłot oddzielający od sąsiadów z róży Alexsander Mackenzie będzie ładnie się komponował z stuletnim domem z ciemnoczerwonej cegły. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Jane_Rose
100p
100p
Posty: 154
Od: 10 lut 2016, o 18:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Sadzenie róż

Post »

Piękna róża Groniu, koniecznie wrzuć zdjęcia na wiosnę, gdy już posadzisz ten szpaler :) Stuletni dom, mega!
Mów mi Jane! :)
Drimeth
50p
50p
Posty: 55
Od: 29 wrz 2015, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sadzenie róż

Post »

Groniu, dom z cegły i 30 metrów róży... będzie pięknie!

Anastazja, ja mam to samo. Moje róże dotrą około piątku. Sadzić, czy nie sadzić. Oto jest pytanie :lol:
Felicjan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 14 maja 2016, o 22:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Róże na żywopłot

Post »

Ten sam problem po wielu latach, 4 m bieżące starej siatki do zakrycia żywopłotem, planuje 4 krzaki róż historycznych Comte de Chambord. Teoretycznie do 150 cm wysokości. Górą siatki chce puścić powojnik o ciemnych kwiatach Polisch Spirtt lub Negritianka co będzie lepsze?
Awatar użytkownika
Miododajna
50p
50p
Posty: 94
Od: 17 sie 2016, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jaka odmiana róży na szpaler wokól domu

Post »

Jaką odmianę dzikiej róży polecacie na szpaler wokół płotu? Cel ozdoba oraz bariera przed obcymi kotami/psami czy złodziejami.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Róże na żywopłot

Post »

Mam taki mały szpaler z róż pomarszczonych. Mogę powiedzieć, jakich nie polecam. Nie polecam odmiany Hansa. Kwiaty ma ładne, pięknie pachnie ale po przekwitnięciu płatki nie opadają tylko zasychają i pleśnieją jeśli ich nie oberwę :evil: Nie polecam też miany Rosa rugosa alba. Mam kilka takich rosnących obok siebie. Sadząc nie wiedziałam jaki będą miały kolor bo to były kartonikowe z TESCO a akurat mieli same białe. Z daleka wyglądają ładnie, z bliska, zwłaszcza po deszczu wyglądają jakby ktoś na krzak rzucił chusteczki higieniczne ;:222
Pozdrawiam Lucyna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”