Choroby róż Cz.1

Zablokowany
olka19954
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 16 lut 2015, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby róż

Post »

Jest to obornik, ktory ma ponad 2 lata.
niestety nie wiem co to za odmiany :( karteczki wywaliłam, bo uznałam, ze są do niczego nie potrzebne :oops:
Awatar użytkownika
Georginia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6068
Od: 10 lis 2009, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sochaczew

Re: Choroby róż

Post »

Obornik można dać ale w odpowiedni sposób.Teraz to każdą różę okop dookoła w obrębie korzeni ale jakieś 20 cm od szyjki korzeniowej.Włóż tam obornik i przykryj ziemią,róże to na pewno wykorzystają.Nie dajemy obornika na wierzch bo szybko wysycha ,ucieka z niego azot i inne składniki.Poza tym masz bałagan na rabacie i utrudnia to wszystkie prace pielęgnacyjne.Ja też dałam na wiosnę obornik, ale kilku najsłabszym różom.Na pewno pozostałe też by się nie pogniewały,ale tyle to nie mam .
Nazwy róż musimy wiedzieć,bo nie będziesz wiedziała jak masz ciąć i czy dana róża kwitnie tylko raz ,czy powtarza.Od tego zależy jak będziesz ją pielęgnować.
Nie wiem w jakiej odległości posadziłaś te róże ale podejrzewam że za gęsto.Pnące róże musisz rozpiąć albo umocować pod kątem 45 stopni żeby dobrze Ci kwitły na całych pędach.W przeciwnym wypadku kwiaty będziesz miała tylko na końcach pędów.Taka róża powinna mieć miejsca dla siebie najmniej 2-3 m a Ty masz 12 szt .Więc szpaler niezłej długości będziesz miała.
olka19954
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 16 lut 2015, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby róż

Post »

obornik jest na wierzchu, aby nie rosła tam trawa.
a pnące róże są posadzone w tym roku tak gęsto, z tego względu iż nie wiedziałam ile się ich przyjmie, za rok zostaną przesadzone ;)
Awatar użytkownika
lelenka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 23 mar 2015, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby róż

Post »

Co dolega mojej róży ? Liście sa przebarwione, a pozniej pojawiają sie brązowe plamki, ktore wysychają.
https://imageshack.com/i/p8fo7qiij
https://imageshack.com/i/exqrAcM8j
https://imageshack.com/i/ex6D6d4uj
Awatar użytkownika
santana51
500p
500p
Posty: 634
Od: 13 maja 2012, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, działka za Wyszogrodem

Re: Choroby róż

Post »

Prawdopodobnie czarna plamistość
  • Pozdrawiam Jurek
Awatar użytkownika
Mandragora
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4046
Od: 25 maja 2008, o 16:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Choroby róż

Post »

Moim zdaniem to nie czarna plamistość - jest jeszcze na nią za wcześnie. O tej porze trzeba uważać na mączniaka rzekomego, ale czy u Lelenki to rzekomy - nie jestem pewna. Może ktoś bardziej doświadczony ode mnie potwierdzi lub zaprzeczy :)
Lelenka - masz jakieś zdjęcia listków w późniejszym stadium porażenia? Czy objawy występują na różnych wysokościach krzaczka czy głównie od dołu?
Pozdrawiam - Milena
Kolejny sezon różany
Awatar użytkownika
Mandragora
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4046
Od: 25 maja 2008, o 16:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Choroby róż

Post »

Jurku - wstaw proszę zdjęcia Twojej czarnej plamistości ;:108 Nie wygląda przypadkiem podobnie do tych zdjęć?
Pozdrawiam - Milena
Kolejny sezon różany
Awatar użytkownika
santana51
500p
500p
Posty: 634
Od: 13 maja 2012, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, działka za Wyszogrodem

Re: Choroby róż

Post »

Niestety nie robiłem zdjęć ale na pewno u mnie już są pierwsze oznaki czarnej plamistości, walczyłem z nią w zeszłym roku i i już ją doskonale rozpoznaje ( mówię o swoich krzaczkach) co do mączniaków też mam pewne rozeznanie gdyż mam w na swojej działce 20 odmian winorośli co wiąże się z walka z mączniakami.Nie wiem jak w tym przypadku gdyż zdjęcia w sumie nic nie pokazują a z opisu może też być i rdza róży ale jako że i u mnie wystąpiła czarna pierwsze co mi się nasunęło na myśl to czarna plamistość.
(Działka mam oddalona od miejsca zamieszkania 80 km :) )
  • Pozdrawiam Jurek
Awatar użytkownika
lelenka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 23 mar 2015, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby róż

Post »

Dziękuje za zainteresowanie. Przyjrzałam sie jeszcze raz, jeśli chodzi o zmiany to występują one na całej wysokości krzaczka. Zauważyłam jeszcze, ze liście od spodu sa tak jakby podziurawione i w tych miejscach na zewnątrz liścia sa minimalne wybrzuszenia. Problem jest stosunkowo od niedawna około 3tyg. Zamieszczam jeszcze zdjęcia liści od spodu i najbardziej zaawansowanej zmiany na krzaczku.

https://imageshack.com/i/exiAm9yvj

https://imageshack.com/i/exqobn6Fj
Awatar użytkownika
santana51
500p
500p
Posty: 634
Od: 13 maja 2012, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, działka za Wyszogrodem

Re: Choroby róż

Post »

Obstawiał bym jednak ze to jakiś robal uszkadza listki bynajmniej z drugiego zdjęcia tak to wygląda
  • Pozdrawiam Jurek
Awatar użytkownika
wagabunga123
1000p
1000p
Posty: 1365
Od: 11 lip 2013, o 14:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Choroby róż

Post »

Witajcie, dopiero zaczynam swoją różaną przygodę i niestety, już na samym początku mam problemy.
Coś (ślimaki?) podjada mi liście, ale nie to jest najgorsze - liście schną, pokrywają się "czymś" :(

Mam miedzian i topsin m 500 sc - czy mam którymś z tych środków popryskać? A może trzeba tu czegoś zupełnie innego?

Z góry dziękuję Wam za pomoc.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jeśli pot­ra­fisz o czymś marzyć, to pot­ra­fisz także te­go dokonać - Walt Disney
Ciurkadełko wśród róż - moje miejsce na ziemi Tu na razie jest ściernisko ale będzie ... Pozdrawiam, Marlena
Awatar użytkownika
santana51
500p
500p
Posty: 634
Od: 13 maja 2012, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, działka za Wyszogrodem

Re: Choroby róż

Post »

Z czwartego zdjęcia wygląda mi to na mączniaka, czy na spodzie liścia jest białawy nalot?? bo tak mi to wyglada.
  • Pozdrawiam Jurek
Awatar użytkownika
wagabunga123
1000p
1000p
Posty: 1365
Od: 11 lip 2013, o 14:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Choroby róż

Post »

Tak mi się wydaje, że jest szaro-biały nalot.
Sprawdzę dokładnie wieczorem.
A jeśli to mączniak, to mogę popryskać miedzianem?
Jeśli pot­ra­fisz o czymś marzyć, to pot­ra­fisz także te­go dokonać - Walt Disney
Ciurkadełko wśród róż - moje miejsce na ziemi Tu na razie jest ściernisko ale będzie ... Pozdrawiam, Marlena
Zablokowany

Wróć do „Róże”