Choroby róż Cz.1

Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9812
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Choroby róż

Post »

Ja nie jestem ekspertem od chorób róż, ale jak widzę takie przebarwienia na liściach, daję żelazo.

Chciałam zapytać, czy ktoś spotkał się z takim zniekształceniem pąków kwiatowych:

Obrazek

Pąki nie mogły się rozwinąć więc je ścięłam.
Miłka
Aktualny wątek: Taki - sobie ogród cz.6
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Choroby róż

Post »

olga-s1 pisze:Proszę o pomoc, nie wiem co jest
Od spodu liść obejrzyj od kątem przędziorka.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
olga-s1
100p
100p
Posty: 139
Od: 5 lis 2013, o 15:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Choroby róż

Post »

Miłka na zdjęciach widać że róża ma pełno mszyc, musisz się ich pozbyć i nie obcinaj pąków.

Maryann na mojej rosarium nie ma skoczków, to chyba jednak jakiś grzyb bo ta mozaika żółto-zielona na liściach zmienia się w czerwone plamy.Czekam może ktoś jeszcze zechce mi pomóc będę bardzo wdzięczna.

Obrazek, Obrazek, Obrazek,
Pozdrawiam Olga
Awatar użytkownika
olga-s1
100p
100p
Posty: 139
Od: 5 lis 2013, o 15:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Choroby róż

Post »

Zapomnałam dodać że 2 dni temu popryskałam swoją Rosarium preparatem Domark przeciw grzybowi. Czy czerwone przebarwienia mogły powstać na skutek tego oprysku?
,
Pozdrawiam Olga
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9812
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Choroby róż

Post »

Pąki obcięłłam już dawno, bo były tak zniekształcone, że nie mogły się rozwinąć przez wiele dni. Bez sensu zostawiać coś, co nie ma racji bytu. Wiedziałam, że ktoś zwróci uwagę na mszyce ;:224 Wierz mi, że to nie przyczyna. Na wielu różach i daliach mam mszyce. Zrzucam je ręcznie codziennie, ale one nie robią zbytniego spustoszenia. Nie demonizowałabym ich obecności. :wink:
Liście pod pąkami były również zniekształcone, takie wąskie. Myslę, ze przycięcie jej nie zaszkodzi, tylko spowoduje, ze się rozkrzewi :wink: Tylko nadal nie wiem, co to mogło być!
Miłka
Aktualny wątek: Taki - sobie ogród cz.6
natina0
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 3 maja 2012, o 11:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: UK

Re: Choroby róż

Post »

Proszę pomóżcie mi zidentyfikować problem, wszystkie moje róże chorują w tym roku. Nie wykształcają się nowe pędy, brązowieją, karłowacieją, wychodzą cienkie nitki zamiast liści które pózniej czarnieją i kruszą się jak po spaleniu.Róze nie mają zadnych kwiatów i wygladają tragicznie. Dodam ze po zauwazeniu problemu ściełam róze ponownie na początku czerwca, niestety to nic nie pomogło.Mieszkamy w Anglii tu nie ma takich preparatow jak w Polsce, róze psikamy uniwersalnym srodkiem na mszyce i grzyby.W tym roku uzylismy ten sam co w poprzednich więc nie sądze zeby to on popalił róze. Raczej wyglada mi to na chorobę, tylko pytanie na jaką...w tym roku kupilismy nową pnącą David Austeen, i jest tez chora, nic nie urosła.
Będę wdzieczna za wszelie sugestie,Płakać mi się chce jak na nie patrzę, ogród taki smutny :(

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Anastazja80
500p
500p
Posty: 768
Od: 20 mar 2014, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kobyłka

Re: Choroby róż

Post »

natina0, miałam coś podobnego zobacz w tym wątku str 62 http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=854 , już jest wszystko ok, nic nie robiłam oberwałam te okropne pędy a róża wypuściła nowe gałązki, gdzieś na dalszej stronie jest foto jak ładnie odbiła, teraz jest większa, zapączkowała właśnie kwitnie ale jeszcze nie zrobiłam zdjęć.
Pozdrawiam
Joanna Anastazja
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Choroby róż

Post »

@olga-s1 to; objawy niedoboru manganu.@takasobie, liście jak u wierzby i niedorozwinięte pąki kwiatowe to;objawy niedoboru cynku,@natina0, prawdopodobnie również brak tego mikroelementu.Pozdrawiam klakier.
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Choroby róż

Post »

natina0. Jezeli to nie Randop to zobacz http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=425
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1216
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Choroby róż

Post »

natina0, poczytaj jeszcze o poliferacji róży. Albo bardziej ogólnie o chorobach powodowanych przez fitoplazmę.
Pozdrawiam. Sławka
Awatar użytkownika
olga-s1
100p
100p
Posty: 139
Od: 5 lis 2013, o 15:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Choroby róż

Post »

Klakier dzięki za odpowiedż.
Miłka może nie znam się na różach tak jak ty ale z doświadczenia wiem źe taka ilość mszyc nie wpływa dobrze przynajmniej na moje krzewy.
Pozdrawiam Olga
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9812
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Choroby róż

Post »

Też mi się wydaje, nawet jestem pewna, ze nasze róże zaatakowało właśnie to! Czyli fitoplazma żółtaczki astra! Nie będę się wahać i usunę krzew. Żal straszny, ale nie ma sposobu na wyleczenie, a miejsca w ogrodzie brak. Muszę się zastanowić, co z tym miejsce , bo róży nie odważę się posadzić od razu w to samo miejsce.
Miłka
Aktualny wątek: Taki - sobie ogród cz.6
Awatar użytkownika
olga-s1
100p
100p
Posty: 139
Od: 5 lis 2013, o 15:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Choroby róż

Post »

Kupiłam płynny nawóz Żelazo mikroelementy Florovit Agro w opakowaniu 1l i nie wiem w jakiej proporcji dobrać oprysk dla róży. Czy ktoś używał juź tego preperatu i może mi podpowiedzieć jak go dobrać?
Pozdrawiam Olga
Zablokowany

Wróć do „Róże”