Choroby róż Cz.1

Awatar użytkownika
olga-s1
100p
100p
Posty: 139
Od: 5 lis 2013, o 15:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Choroby róż

Post »

Alicja dzięki za odpowiedź ale przyznam się że nie bardzo wiem co to znaczy 5cm . ;:3
Czy to znaczy że do 1litrowego naczynia wlewam żelazo na wys. 3-5cm i dopełniam wodą
Pozdrawiam Olga
Flyarek
50p
50p
Posty: 53
Od: 26 kwie 2014, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby róż

Post »

Mojej Rhapsody in Blue zaczęły żółknąć liście w taki oto sposób. Jaka może być przyczyna? Poparzenia słoneczne? Akurat liście zaczęły żółknąć po tej fali upałów (+ 40 stopni w słońcu). Róża rośnie z innymi na rabacie, gleba nie jest najgorszej jakości, dostawały kompost, obornik i 3 razy nawóz mineralny, słońce jest tam od rana do godziny ok 15. Krzewy podlewam co dwa dni, a w upały nawet codziennie. A może to jakiś niedobór? Albo grzyb, ale liście czarne nie są, więc raczej nie jest to czarna plamistość. Ale wczoraj profilaktycznie opryskałem środkiem przeciwgrzybiczym Substrala.
Obrazek
Obrazek
RIWIANA
200p
200p
Posty: 276
Od: 2 lip 2015, o 15:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby róż

Post »

U mnie się dzieje to samo na mniaturowej tez nie mam pojęcia co to jest a listki wystarczy dotknąć i same lecą :(
Ewa
Awatar użytkownika
Georginia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6068
Od: 10 lis 2009, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sochaczew

Re: Choroby róż

Post »

Olga,miałam na myśli 5 ml, ale to to samo.Najlepiej mieć małą strzykawkę jednorazową z igłą.Można dostać u lek.wet lub w ośr. zdrowia.Czasem środki do ochrony roślin są wyposażone w taką miarkę.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Choroby róż

Post »

Flyarek pisze:Mojej Rhapsody in Blue zaczęły żółknąć liście w taki oto sposób. Jaka może być przyczyna?
Najwyższa pora powalczyć z czarną plamistością liści róży.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Flyarek
50p
50p
Posty: 53
Od: 26 kwie 2014, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby róż

Post »

W tym sezonie pryskałem róże przeciw grzybom już 4 razy. I tylko na rhapsody pojawiły się takie liście. Widać wyjątkowo podatna jest. Dzięki za odpowiedź ;)
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Choroby róż

Post »

Albo podatna, albo posadzona w większym zaciszu, albo więcej zeszłorocznych liści w pobliżu zagrzebanych było...
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
silvarerum
1000p
1000p
Posty: 1149
Od: 16 kwie 2012, o 21:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Choroby róż

Post »

sawka pisze:To niestety wygląda na mączniaki: pierwsza- rzekomy, druga- prawdziwy. Możesz poczytać jeszcze o tych chorobach i dokładnie sprawdzić objawy.
A swoją drogą jestem ciekawa jak szkółka potraktowałaby Twoją reklamację.
Trochę to trwało, ale mogę napisać, jak.

Trochę czekałam na odpowiedź, ale pani ze szkółki zadzwoniła do mnie z przeprosinami, mieli w tym roku duży problem z mączniakiem. Proponowała zwrot pieniędzy albo poczekanie na wymianę, ok. 2 tyg. na nowe róże, po porządnym oprysku. Zależało mi na tych różach, więc zgodziłam się poczekać. I czekałam, czekałam, już myślałam, że o mnie zapomnieli, bo minęły prawie 4 tygodnie, ale znowu zadzwoniła pani (z przeprosinami :wink: ) i poinformowała, że za kilka dni róże do mnie dotrą. I rzeczywiście dotarły obydwie - stare krzaki kazali zatrzymać, więc mam teraz 4 nowe róże, zamiast dwóch :wink: Przy okazji zrobię zdjęcie ty, zarażonym, żeby upewnić się, że zwalczyłam mączniaka.

Ale co się naczekałam to moje. Wniosek - cierpliwość popłaca.
Zapraszam: silvarerum czyli szwedzki ogrodnik w akcji.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=88534
Gayaruthiel
200p
200p
Posty: 385
Od: 25 kwie 2008, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Haugesund
Kontakt:

Re: Choroby róż

Post »

A czy ktoś wie może, co stoi za takimi plamami na kwiatach?

Obrazek
Awatar użytkownika
santana51
500p
500p
Posty: 634
Od: 13 maja 2012, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, działka za Wyszogrodem

Re: Choroby róż

Post »

[quote="Gayaruthiel"]A czy ktoś wie może, co stoi za takimi plamami na kwiatach?

Woda czyli opady ew zraszanie
  • Pozdrawiam Jurek
Gayaruthiel
200p
200p
Posty: 385
Od: 25 kwie 2008, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Haugesund
Kontakt:

Re: Choroby róż

Post »

To ma sens, ostatnio bardzo duzo padalo, a kwiaty wrecz zgnily od srodka. Dzięki!
Awatar użytkownika
Jerzewicz
200p
200p
Posty: 268
Od: 3 sty 2011, o 21:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Choroby róż

Post »

Witam,na mojej kilkuletniej róży pnącej pojawiło się zgrubienie w okolicy korzeni.To wygląda na guzowatość ,ale czy guz może mieć średnicę kilkunastu cm ?

Obrazek Obrazek Obrazek
ewazawady
500p
500p
Posty: 812
Od: 7 kwie 2011, o 14:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: południe Warszawy

Re: Choroby róż

Post »

Może mieć nawet do kilkudziesięciu centymetrów średnicy. Wykop tę różę jak najprędzej, bo jesienią guz może się rozpaść i skazić ziemię.
Pozdrawiam
Ewa
Zablokowany

Wróć do „Róże”