Odmładzanie krzewu starej róży

Awatar użytkownika
joannna
200p
200p
Posty: 335
Od: 29 mar 2008, o 21:51
Lokalizacja: Gravesend

Odmładzanie krzewu starej róży

Post »

Witajcie serdecznie
Jestem posiadaczką róży , która od 71 lat rośnie sobie w ogródku przy domu który kupiłam z mężem.Tak więc od roku mam ją pod opieką . nikt sie nią nie zajmował kilka lat ,więc nie wygląda najlepiej.
Czytałam sporo o róży na forum ,ale dalej nie wiem jak poprawnie przyciąć ,co robić by pozbyć się czarnej plamistości na liściach ,bo specjalistyczny środek którym pryskałam nie działa .dołączam kilka fotek mojej biedaczki i bardzo proszę o rady jak z nią postępować
pozdrawiam aska
ten straszny widok za różą to mur sąsiadów , będziemy próbowali go jakoś zakryc ale na razie brak pomysłu

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
minismok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3037
Od: 25 wrz 2008, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Czarni Górale
Kontakt:

Post »

Witaj

no no :D ......mam 40 latke canine......odmłodziłam przez dwa sezony
ten najgrubszy pień wyciac!........pozostałe skrócic o 1/3[wiosna]
zdecydowanie ale nie głeboko poruszyc ziemie do 0,5 metra promienia od karpy.....połozyc "kompres" z obornika z dodatkiem dolomitu.........i czekac wiosny :)

po wycieciu grubasa, posmarowac.....moze byc nawet emulsyjna farba,albo wosk ze swiecy :) ..........sciac grubasa pod ostrym katem !

a ten mur :) jest ciekawy

pa
nic nie jest takie jakim się wydaje Spis Treści
Awatar użytkownika
joannna
200p
200p
Posty: 335
Od: 29 mar 2008, o 21:51
Lokalizacja: Gravesend

Post »

,ale ja nie chce wycinać grubasa .chcialabym mniej więcej zachować ten kształt
Awatar użytkownika
joannna
200p
200p
Posty: 335
Od: 29 mar 2008, o 21:51
Lokalizacja: Gravesend

Post »

TAk tak mur jest cudny ,podziwiam to dzieło codziennie a nad murem jest jeszcze siatka którą wstawili bo pies sąsiadów przeskakiwał i ganiał nam koty .widok super
minismok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3037
Od: 25 wrz 2008, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Czarni Górale
Kontakt:

Post »

Joanno! ......stara róza jest z pewnoscia ekologiczna! :D

nie chcesz odmładzac to przynajmniej nawiez ja porzadnie obornikiem z odrobina dolomitu bo Twoja staruszka ma zbyt kwasno![tyle widze na zdieciu]
nic nie jest takie jakim się wydaje Spis Treści
Awatar użytkownika
joannna
200p
200p
Posty: 335
Od: 29 mar 2008, o 21:51
Lokalizacja: Gravesend

Post »

oczywiście , już ją nawoziłam na wiosne ,tylko z obornikiem u mnie trudno ,to użylam nawozu do róż, a kilka miesięcy później rybich głow bo wyczytałam na forum że to dobry sposób nawożenia .
minismok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3037
Od: 25 wrz 2008, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Czarni Górale
Kontakt:

Post »

hmm .......od tych rybich głow to chyba tylko madre beda :lol:
nic nie jest takie jakim się wydaje Spis Treści
Awatar użytkownika
joannna
200p
200p
Posty: 335
Od: 29 mar 2008, o 21:51
Lokalizacja: Gravesend

Post »

ha ha ha nie jestem ekspertem ,staram się robić co tylko mogę .ekologicznej uprawy też chciałam spróbować .
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

joannna pisze:,ale ja nie chce wycinać grubasa .chcialabym mniej więcej zachować ten kształt
Wycięcie najstarszego pędu, spowoduje wybicie nowych, kwiatnących pędów.
Stare drewno nie rodzi nowych pędów, które kwitną.
Stare drewno to powolne umieranie. Pazury tez się obcina, by tworzyć nowe długości, lepsze i zdrowsze!
Odmładzanie polega na wycinaniu słabych, starych i mniej produktywnych pędów.
Ta róża jest bardzo zaniedbana.
Awatar użytkownika
joannna
200p
200p
Posty: 335
Od: 29 mar 2008, o 21:51
Lokalizacja: Gravesend

Post »

Dzięki serdeczne za porady
biorę pod uwagę wycięcie grubaska ,ale coś mnie zastanawia .Moja stara znajoma kupiła dom i w ogrodzie tak jak i u mnie była róża o wiele starsza niż moja bo pierwsze zapisy o niej sa sprzed trzystu lat.gdy widziałam róże miała się całkiem dobrze,kwitła , nie chorowała na starych pedach miała młode. Nawet nie była specjalnie przycinana .Niestety nie mam już kontaktu z tą znajomą i nie moge wypytac co ona robiła że jej tak pieknie rosła
Wiem ze moja jest bardzo zaniedbana ale czy wyciecie grubaska to jedyne rozwiazanie ?
Awatar użytkownika
Dynka
500p
500p
Posty: 520
Od: 4 sty 2008, o 22:14
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post »

Skoro rośnie tyle lat to po co wycinać???? czy jest chory, karłowacieje, nie kwitnie?
Nie zawsze to co jest lżejsze jest przyjemniejsze!
Mój ogród...
Moje donice
Awatar użytkownika
joannna
200p
200p
Posty: 335
Od: 29 mar 2008, o 21:51
Lokalizacja: Gravesend

Post »

róża kwitła w tym roku tylko krótko , miała sporo kwiatow . ale od wiosny choruje srodki których używałam nie działały .a były to Multirose firmy Bayer i jeszcze jeden na robaki niestety nazwy nie pamietam. Ze starego pnia wyrastaja młode ,jest to widać na pierwszym zdjęciu i na tym poniżej .załączam też zdjęcie liści z bliska ,widać na nich czarną plamistośc ,ale myślę, że nie tylko to ją zaatakowało.Co o tym myślicie i jakich środków mam używać?by działały
pozdrawiam aska
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Jednego się nauczyłam - cięcie róż wspomaga ich kwitnienie. Nie bój sie cięcia tego grubasa - będziesz miała więcej pędów i więcej kwiatów. Nic nie stracisz a możesz sporo zyskać :)
Ja ciachnęłam radykalnie jedną różę i to latem a ku mojemu zaskoczeniu w odpowiedzi zaczęła kwitnąc jak zwariowana. Chcesz mieć kwiaty - tnij.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”