Sadzenie róż

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2832
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Sadzenie róż

Post »

Tak krótko nie przycinałam, ale kopczyki zawsze robię, nawet po wiosennym sadzeniu, tylko wtedy rozgarniam po jakichś dwóch tygodniach. Robię tak, żeby słońce i wiatr nie wysuszały sadzonek.
Pozdrawiam Eugenia
zuzanka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 21 sty 2008, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Sadzenie róż

Post »

Nigdy nie kopczykowałam posadzonych róż , dobrze wiedzieć ,ze należy tak robić.
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Sadzenie róż

Post »

Posadzone jesienią owszem chociaż w śląskim to tak na wszelki wypadek a nie konieczność. Natomiast na wiosnę to dodatkowa robota na którą nie mam czasu ani konieczności. Na wiosnę wystarczy podlewać po posadzeniu.
Awatar użytkownika
-Neo-
50p
50p
Posty: 62
Od: 26 maja 2011, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska/Ireland

Re: Sadzenie róż

Post »

Witajcie :uszy Czekam właśnie na realizację mojego różanego zamówienia i niestety tak się poskładało, że od planowanego dnia dostawy do mojego przyjazdu do kraju minie około tydzień.. :( Co mam zrobić z różami żeby przetrwały jakoś ten tydzień do momentu aż będę mógł je posadzić? Czy mogą czekać w piwnicy w wiadrze z wodą czy zgniją im korzenie?
Awatar użytkownika
tralaluszy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3302
Od: 5 sty 2010, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sadzenie róż

Post »

Ja tak trzymałam kiedyś jedną, nie wyszło jej to na zdrowie. Lepiej zadołuj w ogrodzie.
Pozdrawiam - BabajAGA
Awatar użytkownika
-Neo-
50p
50p
Posty: 62
Od: 26 maja 2011, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska/Ireland

Re: Sadzenie róż

Post »

Dziękuję za odpowiedź :uszy W takim razie będą zadołowane, mam nadzieję, że rodzinka zrobi to prawidłowo bo oni często mają tendencję do nieumyślnego uśmiercania moich roślinek :shock:
Nutella
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 9 cze 2013, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sadzenie róż

Post »

Witajcie :wit
Mam do posadzenia trzy róże pnące - 2 Parade i 1 białą NN. Chciałabym je umieścić pod ścianą budynku gosp. z czerwonej cegły.
W jakiej odległości od muru posadzić, żeby były zdrowe i dały się ładnie prowadzić po ścianie?
Dodam, że budynek zasłoni róże od wiatru i deszczu, pod ścianą jest prawie zawsze sucho. Róże będą miały słońce z rana i po południu, w środku dnia cień. Zrobię im duże doły z kompostem podsypanym kurzeńcem. Czytałam gdzieś, że róże przy ścianach cierpią od szkodników i chorób, ale jak patrzę na zdjęcia na forach, to widzę, że wielu osobom się udaje. A mur ceglany to takie wdzięczne tło:)
Pozdrawiam :)
Ania
Awatar użytkownika
niebieska_iza
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 16 kwie 2015, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podbeskidzie

Re: Sadzenie róż

Post »

Czy róże sadzone na wiosnę później startują? Moja była kupiona z gołym korzeniem (wykopana z gruntu w sklepie ogrodniczym). Na razie wypatrzyłam tylko kilka czerwonych pączków. Chyba jestem zbyt niecierpliwa.
marzusia
100p
100p
Posty: 134
Od: 5 mar 2015, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Re: Sadzenie róż

Post »

Witajcie Czekam właśnie na realizację mojego różanego zamówienia i niestety tak się poskładało, że od planowanego dnia dostawy do mojego przyjazdu do kraju minie około tydzień.. Co mam zrobić z różami żeby przetrwały jakoś ten tydzień do momentu aż będę mógł je posadzić? Czy mogą czekać w piwnicy w wiadrze z wodą czy zgniją im korzenie?
Ja trzymałam jedną przez tydzień w wodzie, korzenie nie zgniły, ale wydaje mi się, że rośnie duzo gorzej od innych, więc chyba lepiej zadołować.


niebieska_iza

Ja dopiero zaczynam z różami, więc autorytet ze mnie żaden. Zakupiłam na wiosnę kilka róż z nagim korzeniem, jedne juz mają sporo listków, inne ledwo widoczne pączki. Może to wynika z gatunku, te delikatniejsze pewnie trudniej się przyjmują. A może od jakości samej sadzonki. Tak sobie to przynajmniej tłumaczę.
Pozdrawiam :) Marzena

"Cieszmy się z małych rzeczy, bo wzór na szczęście w nich zapisany jest...."
Awatar użytkownika
silvarerum
1000p
1000p
Posty: 1149
Od: 16 kwie 2012, o 21:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Sadzenie róż

Post »

Z racji zbliżającej się rozbudowy domu muszę przesadzić Eden Rose i Ilse Krohn, mają po trzy lata, Edeny są ładnie rozrośnięte (i mają masę pączków), Ilse słabo przyrosła. Jak je wykopać, żeby jak najmniej ucierpiały?

Czy oba gatunki mogą rosnąć przy/w obeliskach czy muszą mieć kratkę lub pergolę? Do tej pory rosły przy kracie w pobliżu ściany.

Czy odpuścić sobie takie działania, bo nie mają sensu?

-- 6 maja 2015, o 13:06 --
Nutella pisze:Witajcie :wit
Czytałam gdzieś, że róże przy ścianach cierpią od szkodników i chorób, ale jak patrzę na zdjęcia na forach, to widzę, że wielu osobom się udaje. A mur ceglany to takie wdzięczne tło:)
Pozdrawiam :)
Ania
Mam tak posadzone róże, o które pytam powyżej (2xEden Rose i 1xIlse Krohn) - podobne warunki. Szkodniki atakowały je tak samo, jak inne róże rosnące swobodnie w ogrodzie, nie widziałam żadnej różnicy.
Zapraszam: silvarerum czyli szwedzki ogrodnik w akcji.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=88534
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1216
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Sadzenie róż

Post »

Jeśli miałyby się zmarnować to pewnie że przesadź :!: . Pora jest kiepska i jedyne co można poradzić to postaraj się wykopać z jak największą bryłą ziemi i tak je przenieś żeby ta ziemia się nie obsypała. Od razu jak wykopiesz to posadź w nowe miejsce i oczywiście dobrze podlej.
Ja kiedyś musiałam wykopać róże w lipcu bo przestawialiśmy płot. Niestety leżały przez 2 dni zadołowane i bardzo to odchorowały. Dwa sezony były słabe ale dały radę.

Powodzenia!
Pozdrawiam. Sławka
gloriadei
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5636
Od: 25 sty 2009, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Sadzenie róż

Post »

Dodam jeszcze, że przesadzając róże trzeba koniecznie przycinać też pędy. Jeśli np. wykopiesz korzenie na głębokość 30cm to i przytnij pędy na długość 30cm. Nie żałuj. Róże się szybciej przyjmą i jeszcze zakwitną w tym roku.
Awatar użytkownika
silvarerum
1000p
1000p
Posty: 1149
Od: 16 kwie 2012, o 21:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Sadzenie róż

Post »

Serdecznie dziękuję za pomocne odpowiedzi.

Jeszcze jedno małe pytanie, czy oba gatunki (Eden i Ilse Krohn) mogą rosnąć przy/w obeliskach czy koniecznie muszą mieć kratkę lub pergolę?
Zapraszam: silvarerum czyli szwedzki ogrodnik w akcji.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=88534
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”