Sadzenie róż

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
silvarerum
1000p
1000p
Posty: 1149
Od: 16 kwie 2012, o 21:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Sadzenie róż

Post »

Z racji zbliżającej się rozbudowy domu muszę przesadzić Eden Rose i Ilse Krohn, mają po trzy lata, Edeny są ładnie rozrośnięte (i mają masę pączków), Ilse słabo przyrosła. Jak je wykopać, żeby jak najmniej ucierpiały?

Czy oba gatunki mogą rosnąć przy/w obeliskach czy muszą mieć kratkę lub pergolę? Do tej pory rosły przy kracie w pobliżu ściany.

Czy odpuścić sobie takie działania, bo nie mają sensu?

-- 6 maja 2015, o 13:06 --
Nutella pisze:Witajcie :wit
Czytałam gdzieś, że róże przy ścianach cierpią od szkodników i chorób, ale jak patrzę na zdjęcia na forach, to widzę, że wielu osobom się udaje. A mur ceglany to takie wdzięczne tło:)
Pozdrawiam :)
Ania
Mam tak posadzone róże, o które pytam powyżej (2xEden Rose i 1xIlse Krohn) - podobne warunki. Szkodniki atakowały je tak samo, jak inne róże rosnące swobodnie w ogrodzie, nie widziałam żadnej różnicy.
Zapraszam: silvarerum czyli szwedzki ogrodnik w akcji.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=88534
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Sadzenie róż

Post »

Jeśli miałyby się zmarnować to pewnie że przesadź :!: . Pora jest kiepska i jedyne co można poradzić to postaraj się wykopać z jak największą bryłą ziemi i tak je przenieś żeby ta ziemia się nie obsypała. Od razu jak wykopiesz to posadź w nowe miejsce i oczywiście dobrze podlej.
Ja kiedyś musiałam wykopać róże w lipcu bo przestawialiśmy płot. Niestety leżały przez 2 dni zadołowane i bardzo to odchorowały. Dwa sezony były słabe ale dały radę.

Powodzenia!
Pozdrawiam. Sławka
gloriadei
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5636
Od: 25 sty 2009, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Sadzenie róż

Post »

Dodam jeszcze, że przesadzając róże trzeba koniecznie przycinać też pędy. Jeśli np. wykopiesz korzenie na głębokość 30cm to i przytnij pędy na długość 30cm. Nie żałuj. Róże się szybciej przyjmą i jeszcze zakwitną w tym roku.
Awatar użytkownika
silvarerum
1000p
1000p
Posty: 1149
Od: 16 kwie 2012, o 21:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Sadzenie róż

Post »

Serdecznie dziękuję za pomocne odpowiedzi.

Jeszcze jedno małe pytanie, czy oba gatunki (Eden i Ilse Krohn) mogą rosnąć przy/w obeliskach czy koniecznie muszą mieć kratkę lub pergolę?
Zapraszam: silvarerum czyli szwedzki ogrodnik w akcji.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=88534
Awatar użytkownika
tralaluszy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3302
Od: 5 sty 2010, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sadzenie róż

Post »

Mnie się wydaje,że Eden może w obelisku. Ilse chyba za duża rośnie.
Pozdrawiam - BabajAGA
Awatar użytkownika
silvarerum
1000p
1000p
Posty: 1149
Od: 16 kwie 2012, o 21:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Sadzenie róż

Post »

tralaluszy pisze:Mnie się wydaje,że Eden może w obelisku. Ilse chyba za duża rośnie.
U mnie jakby odwrotnie - wsadzone w tym samym czasie, w to samo miejsce - i Edeny się ładnie "rozbujały", a Ilse jakaś taka rachityczna, nawet metra nie ma, w zeszłym roku chyba z cztery kwiaty miała... Ale ciągle czekam aż wystrzeli, bo bardzo podobają mi się te podwinięte brzeżki płatków...
Zapraszam: silvarerum czyli szwedzki ogrodnik w akcji.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=88534
monisia22
50p
50p
Posty: 81
Od: 28 sie 2014, o 06:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sadzenie róż

Post »

Mam pytanie przesadzałam dużą różę ok miesiąca temu a ona nie ma jeszcze liści pnącze ma zielone czy ona się przyjmie czy uschnie.
Awatar użytkownika
Lady-r
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4276
Od: 3 lis 2006, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Płockiem, a Ciechanowem

Re: Sadzenie róż

Post »

Też mam podobnie parę róż siedzi i nic nie puszcza. Czy są jakieś szanse na nie? :roll:
pozdrawiam Ania jestem na etapie wymieniania tego co mi się trafiło na to co mi się podoba ;)
Mój ogródek cz.1
Zadbajmy o zdrowie Moje domowe Ogródek Lady-r po przerwie
sadzik102
100p
100p
Posty: 114
Od: 30 gru 2014, o 23:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Sadzenie róż

Post »

Silvarerum, Ilse to głodomór,sypnij jej nawozu np. azofoski albo porządnego obornika i musi ruszyć.
Kasia
Awatar użytkownika
tralaluszy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3302
Od: 5 sty 2010, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sadzenie róż

Post »

Ja zawsze daję do dołka obornik, nawet łajno z gołębnika, i nic nie pali. Oczywiście, na obornik jeszcze warstwa ziemi i dopiero bryła korzeniowa.
Pozdrawiam - BabajAGA
RIWIANA
200p
200p
Posty: 276
Od: 2 lip 2015, o 15:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: NAJCIEKAWSZE TEMATY o różach

Post »

Witam czy róże teraz posadzone z gołym korzeniem przy temperaturze-3 nie zmarzną?
Ewa
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21722
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Sadzenie róż

Post »

Nie. Ani przy temperaturze -3 ani -23 .
Sadzone teraz czyli jesienią należy od razu okopczykować,to gwarantuje powodzenie w ich uprawie.
Takie są zasady.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Samsu
500p
500p
Posty: 742
Od: 24 lis 2011, o 16:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sadzenie róż

Post »

U nas było -10 a miało byc max -3 . Róże posadzone 2 tyg.temu zrobiły się nagle żółto sine. Nie wiem czy nie zmarzły. :(. Nie okopczykowałam ich, bo jeszcze kilka dni temu mieliśmy po 20+, i niezdazylam pojechać.Dzisiaj pojechałam i się lekko przyłamałam. Ludziom rozwaliło rury od instalacji wodnej, u mnie w węźu ogrodowym zamiast wody był lód, i oczka wodne pozamarzały, na całej powierzchni.
Aga
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”