Nawożenie róż

ODPOWIEDZ
SCRUBBY
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 6 sie 2016, o 09:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie

Post »

Ja stosuję doglebowo:
Wiosną, przy pierwszych liściach, przez dwa tygodnie (zgodnie z opisem producenta): wzrost roślin - FloraGRO, na zasilenie w fitochelatyny - FloraMicro.

W czasie zwykłego wzrostu (faza WEGE) mieszanki na 20L:
nawóz Peters Professional Grow-MIX 21-7-21 (15g)
wapnia azotan (15g)
magnezu siarczan (11g)
nawóz wapnowo-magnezowy (13g)

tuż przed kwitnieniem (jak są zawiązki) na 20L mieszam dla fazy FLO:
nawóz Peters Professional COMBI SOL 6-18-36 (15g)
wapnia azotan (15g)
magnezu siarczan (11g)
nawóz wapnowo-magnezowy (13g)

Opryski zapobiegawczo (grzyby) i zgodnie z potrzebami (mszyce).
Awatar użytkownika
olga-s1
100p
100p
Posty: 139
Od: 5 lis 2013, o 15:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Nawożenie

Post »

Proszę o pomoc znajomy poradził mi żeby podsypać róże nawozem jesiennym siarczanem potasu, Przeczytałam wszystkie posty w tym wątku i stwierdziłam że raczej nie stosujecie tego nawozu .może ktoś jednak mi coś poradzi będę bardzo wdzięczna.
Pozdrawiam Olga
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1216
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Nawożenie

Post »

Ja stosuję i uważam że z dobrym skutkiem. Potas pomaga odprowadzić wodę z tkanek czyli roślina bezpiecznej zimuje ;:19 .
Powinno się podsypać w ostatniej dekadzie sierpnia czyli właśnie teraz.
Podobno lepsza jest Kalimagnezja albo Patentkali ale trudno je kupić ;:174
Pozdrawiam. Sławka
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nawożenie

Post »

Patentkali i Kalimagnezja to; mieszaniny siarczanu potasu z siarczanem magnezu.Nic nie stoi na przeszkodzie, by składniki wymieszać samodzielnie,lub zastosować osobno.

Pozdrawiam klakier.
Awatar użytkownika
olga-s1
100p
100p
Posty: 139
Od: 5 lis 2013, o 15:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Nawożenie

Post »

Sawka , dziękuję za odpowiedź . Trochę za późno wyczytałam że siarczan potasu powinien być w formie krystalicznego granulatu ( jak cukier) bo inny nie chce się rozpuszczać w glebie , mój to biały granulat. Podsypałam dwa dni temu i widzę że chyba jednak się rozpuszcza, ale nie wiedziałam ile sypać dałam po 1.5 łyżeczki na większe krzaki i i po 1 na mniejsze. Napisz proszę ile ty dawkujesz, bo być może dałam za mało i czy rozpuszczasz w wodzie czy podsypujesz suchy granulat. :)
Mam jeszcze pytanie czy stosuje ktoś dla róż nawóz przeznaczony do pomidorów a jeżeli tak to jaki i ile.
Pozdrawiam Olga
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1216
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Nawożenie

Post »

Też nie zauważyłam żeby się źle rozpuszczał.
Zalecana dawka to 50g na pojedynczy krzew (parkowe, pnące itp), albo na 1m2 rabaty. Niestety jeśli jest sucho to dobrze jest podlać jak każdy nawóz granulowany.
klakier pewnie masz rację ale moja wiedza biochemiczna jest prawie żadna więc boję się własnych mieszanek. Ale poczytam o stosowaniu samego siarczanu magnezu bo to dla mnie nowy temat w przypadku róż.
Stosowałes wspomnianą mieszankę?
Pozdrawiam. Sławka
Awatar użytkownika
olga-s1
100p
100p
Posty: 139
Od: 5 lis 2013, o 15:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Nawożenie

Post »

Sławka dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam Olga
Awatar użytkownika
klakier7
200p
200p
Posty: 347
Od: 21 cze 2014, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nawożenie

Post »

@sawka

Sam, nie mieszam,ale tylko dlatego,że mieszanie nawozów ma sens tylko z ekonomicznego punktu widzenia,w wypadku ich stosowania na dużych areałach - mniej przejazdów rozsiewaczem,a co za tym idzie oszczędność czasu,paliwa itp.W swoim poście, bardziej chciałem zwrócić uwagę,że w wypadku tych dwóch substancji jest to możliwe.Osobiście, najpierw rozsiewam jeden,a za chwilę drugi z nich.Stosując wysokie dawki potasu, możemy spowodować w glebie za wysoki jego poziom w stosunku do magnezu ,co z kolei wywołuje mniej lub bardziej utajone niedobory tego drugiego w roślinie.Dlatego, obok nawożenia potasem tak ważne jest nawożenie magnezem.Wymienione przez ciebie nawozy(Patentkali, Kalimagnezja),zapobiegają wystąpieniu niekorzystnych interakcji tych dwóch składników względem siebie,przez co uważane są za lepsze.Jednak rzadko kto, zwraca uwagę na drugi,jakże ważny występujący w nich składnik - magnez.

Pozdrawiam klakier.
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1216
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Nawożenie

Post »

klakier7, w tym roku już posypałam samym siarczanem potasu i tak zostawię, ale w przyszłym zrobię jak radzisz. ;:180
Pozdrawiam. Sławka
Anastazja80
500p
500p
Posty: 768
Od: 20 mar 2014, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kobyłka

Re: Nawożenie

Post »

Kupiłam nawóz jesienny uniwersalny z florowitu, w składzie na pierwszym miejscu jest 4,0% (N) azot całkowity, dalej różności i 24,0% tlenek potasu rozpuszczalny w wodzie. Pytanie czy mogę tym zasilić róże? Podobno nawóz jesienny nie powinien zawierać azotu.
Pozdrawiam
Joanna Anastazja
Nelka68
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 3 wrz 2016, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie

Post »

Jest teraz druga połowa września, czym mam teraz zasilić róże żeby dobrze przetrwały zimę, a wiosną miały " kopa " do wzrostu ?
Nie mam kompostu, bo dopiero zaczynam przygodę z ogrodem i kompostownik ma raptem dwa tygodnie, a z tego co czytałam, to dopiero za dwa lata będzie z niego dobry kompost, czy można teraz jesienią ( październik, listopad ) przekopać na grządce obornikiem gołębim ?
I jeszcze jedno ważne pytanie, na tej rabacie z różami mam jeszcze dużo miejsca, zmieszczę tam jeszcze z 7 krzewów róż, pytanie jest kiedy lepiej je posadzić, teraz na jesień, czy poczekać do wiosny i dopiero potem ?
Bardzo proszę o odpowiedz :)
Nelka68
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 3 wrz 2016, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawożenie

Post »

????
Awatar użytkownika
Reniak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1898
Od: 6 cze 2009, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Śląskie

Re: Nawożenie

Post »

Teraz niczym już nie nawoź, kompost znacznie szybciej zrobisz, ja daje roczny .To też wszystko zależy do czego masz dostęp, lub ile kasy na to chcesz przeznaczyc, ja mam dostęp do obornika więc przekładam nim kompost, na jesieni nim kopczykuje, duże kopce robię , możesz kupić preparat który przyspiesza robienie kompostu ( 1kg/ok 10 zł). Wiosną pod każdy krzak daje 100g (mała filiżanka) siarczanu magnezu, i rozgarniam kopczyki, w czerwcu robię opryski siarczanem magnezu i żelaza ( na 10 l/ 100g siarczan magnezu i 20ml żelaza )i to wszystko.Jak mam dużo przekompostowanego obornika to rozkładam go wokół róż, ale to w listopadzie, i co kilka lat (2-3).

-- N 18 wrz 2016 14:19 --

Zapomniałam dodać ze w ciągu lata robię gnojowki z pokrzywy, mniszka, skrzypu, wrotycza i tym też polewam kompost, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem to czytaj jak najwięcej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”