Ekspozycja dla róż - pergole, altany i łuki,podpory

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Ekspozycja dla róż - pergole, altany i łuki,podpory

Post »

Świetne pomysły producenta, bo można samemu składać, nawet kobiecą rączką :-)

Obrazek
Obrazek
Obrazek

http://www.dekoratio.pl/pr/63.html
Awatar użytkownika
wena
100p
100p
Posty: 101
Od: 20 kwie 2008, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe krańce Pomorza :)

Post »

Może wrzucicie tu fotografie z ze swoimi roślinami na ogrodowych rusztowaniach, z nazwami roślinek. Mam problem z podporami do róż, które to róże na razie są małe, ale są odmianami pnącymi i nie bardzo wiem jak im dogodzić.np. mam New Dawn i Morgengruss w przedogródku, na tle żywopłotu z tui. na razie otoczyłam je drucianym płotkiem, ale za rok będzie za mały. Poza tym są róże, które mogą rosnąć "ściśnięte" w kolumnie, a są takie, które trzeba starannie rozpinać na kratkach. Może podpowiecie, dla których trzeba przygotować podpory (i jakie), a które poradzą sobie same. Z wysokich mam nastepujące różyczki:
Wspomniane wyżej 1.New Dawn i
2.Morgengruss
3.Jaques Cartier 2szt.(ale ta chyba nie jest docelowo wysoka, do 1,5 m)
4.Chinatown
5.Golden Showers -3szt.
6.Louise Odier 1szt.
7. Reine des Violets 2szt.
8. Charles Austin 1szt.
9. rosarium Uetersen (ta wspiera sie z jednej strony o bok pergoli, z boku o 1,5 metrową prowizoryczną kratkę a z jednego boku nie ma nic i gałązki plącząc się (górne naciskają na dolne) zwisają smutno ku dołowi. Czy tę różę się jakoś specjalnie przycina?Bo ja tego nie robiłam i teraz chyba ma za dużo tych gałązek, choć kwitła przepięknie na wszystkich. Zresztą co do cięcia moich róż..., to chyba zgłoszę się wiosną :wink: .
pozdrawiam cieplutko:)
Bogusia
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Cały urok Rosarium polega na zwisaniu ciężkich od płatków kwiatostanów.
To przecież multiflora wielkokwiatowa.
A gąszcz gałązek, jest jej przyrodzony- to cecha odmianowa.
Dlatego u mnie toleruje ją tylko clematis, strzelający pędami nad Rosarium :-)
Awatar użytkownika
wena
100p
100p
Posty: 101
Od: 20 kwie 2008, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe krańce Pomorza :)

Post »

Wracam do tematu o wyeksponowaniu róż. Czytam forum, oglądam Wasze zdjęcia i w necie i mam coraz większy mętlik. W przedogródku posadziłam jesienią ubiegłego roku New Dawn i Morgengruss (na razie jeszcze niskie)jako wyższe piętro, niższe stanowią Jacques Carter , Cottage Rose, Bonity , a najniższe The Fairy. Mam tam też byliny, które staram się wkomponowac kolorystycznie, więc głównie odcienie niebieskego i fioletu. Między te dwie pnące mam zamiar dosadzić fioletowy powojnik "Jackmani"( czeka w doniczce na wsadzenie). No i mam problem jak upiąć róże i powojnik. Mam pomysł ażeby każdą z róż obudować tzw. obeliskiem mniej więcej o średnicy 50,60 cm, a między obeliski włożyć kratkę na powojnik. Moje pytanko to, czy te róże mogą rosnąć w takiej konstrukcji, czy będa ładnie kwitły? Czytałam tu, że pnące lepiej kwitną jeśli sie je prowadzi w poziomie. Wklejam link do takiej konstrukcji http://www.bestnest.com/bestnest/RTProd ... U=GAR-R352 . Tam jest przykład pojedynczego różanego obelisku. Co sądzicie, mogę wpuścić New Dawn i Morgengruss? Chciałabym w tym tygodniu załatwić sprawę i zamówić podpory.
I drugie pytanie :czy Rosarium U., Luise Odier i Reine des Violettes potrzebują podpór? Muszę im zmienić stanowiska i nie wiem czy mogą rosnąć tak bez niczego (te dwie ostatnie rosły przy płocie z siatki, ale mają za mało miejsca i za dużo cienia)?.
Kolejne pytanie, to czy ktoś przesadzał kilkuletnie (ok.8 lat) Rosarium U. ? Jak to zrobić, jest rozłożyste i strasznie kolczaste? Czy obciąć gałęzie które przeszły przez kratki, bo nie da sie ich wydostać, bez ich uszkodzenia, czy w ogóle można je przesadzić w takim wieku? Uff, tyle pytań, ale spędziłam dzisiejszy calutki ( dosłownie :) ) dzień na czytaniu forum i nie znalazłam odpowiedzi na moje pytanka.
pozdrawiam cieplutko:)
Bogusia
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Opera mi zdechła i skasował się cały elaborat :twisted: .
Więc teraz w skrócie.
1. Clematis Matka Siedliska, Parade i Rosarium, rosną w jednym dołku, bo mają piąć się po łuku
2. Parade jest cięta klasycznie - zostawiam parę pędów szkieletowych,
a wszystkie boczne tne bardzo krótko na 3-5 oczek, max, 5 cm.
3. Parade jest "kratką" dla clematisa.
Obrazek

4. Rosarium Uetersen jest bardziej krzewem parkowym, bujnym, rozłożystwym, niz typowym pnączem.
Lepiej będzie wyglądała w obręczy średnicy 120 cm, niz ściśnięta w pasie.
Jej ciężkie kwiatostany obwisają i ładniej wygląda w wielkiej czarze, niż wiązana do podpór.
Ewentualnie rozeta w zwielokrotnione V.

Te obeliski ze zdjęcia, dobre dla małych clematisów, drobnych róż pnących ale w życiu nie dla Rosarium.
Ona wielka, rozłożysta , nie lubi krępowania.

Przesadzać możesz ale musisz się liczyć z jej utratą lub paroletnią chorobą.
Mając 8 lat, ma pewnie półtorametrowe korzenie.
Uszkodzone musisz skrócić mocno, a koronę dopasować rozmiarem do korzeni, więc...
stanie się niewielkim krzakiem.
Na koronę jutę, owinąć, przewiązać sznurkiem, potem owinąć kocem
i już nie będzie kolczasta :lol:
A jak wykopiesz, będziesz widziała o ile trzeba skrócić koronę.
Awatar użytkownika
wena
100p
100p
Posty: 101
Od: 20 kwie 2008, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe krańce Pomorza :)

Post »

Haniu, ale te obeliski nie dla Rosarium, miałyby być dla New Dawn i Morgengrussa. Ten ze zdjęcia jest faktycznie wąski, ale ja myślałam o szerszym. Dla mnie ważną jest informacja, czy te róże mogą rosnąć w takiej bardziej zwartej formie :? . Dzięki za odpowiedź powyżej. :)
p.s. http://www.warwick-gardens.com/products.cfm -Rose Pillar Obelisk
pozdrawiam cieplutko:)
Bogusia
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

New Daw ma sztywne pędy i raczej nie widzę go w obelisku.
Można ją mocno ciąć i wtedy będzie parkową.

Morgengruuss nie miałam, więc się nie wypowiem,
co do podatności pędów na zginanie.
Parade zwinięta na pergoli " nawrotowo" pęka,
pędy nie dają się naginać po kątem ostrym,
co np. nie przeszkadza miękkołodygowej Super Dorothy.

Więcej nie mogę pomóc, Słonko.
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Post »

No widzisz Haniu? Takich rzeczy można się dowiedzieć tylko od praktyka, w xiążkach o tym nie piszą :cry: . Ale wystraszyłem się, bo sztywności pędów nie wziąłem u siebie pod uwagę. Piszesz, że New Dawn ma sztywne pędy. A co z Beroliną?
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
Awatar użytkownika
wena
100p
100p
Posty: 101
Od: 20 kwie 2008, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe krańce Pomorza :)

Post »

No to mam problem... :? Może ktoś jeszcze podsunie mi pomysł jak podpierać te moje dwie róże pnące, żeby było ładnie ( bo to przedogródek mocno widoczny z ulicy)i prawidłowo dla nich? Jedna od drugiej rośnie w odległości dwóch metrów, pomiędzy , chciałam wprowadzić powojnik. z boków od zewnątrz, róże mają sporo wolnego miejsca.

Na marginesie, czy madame Louise Odier może mieć też tylko obręcz jak sugeruje Hania w przypadku Rosarium U. :?: Tak sobie myślę, że ładnie wyglądałaby taka fontanna kwiatów. Pytałam już w postach powyżej, ale widocznie coś umknęło.

Im dłużej mam ogród tym mniej wiem, czy to normalne? :D ;:83 . Dobrze, że jest to forum. Dziękuję ;:79
pozdrawiam cieplutko:)
Bogusia
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Francoise Jouranville na połowie łuku, opartego o ścianę

Obrazek

Narożnikowy tercet- clematis, Rosarium na dole i z dwóch stron łuku -Parade.
Tu widać wyraźnie - dwuletnie Rosarium ma ok. metra i absolutnie nie chce się piąć :-)
Obrazek

W srodku zdjęcia , po prawej, burbonki prowadzone jako krzewy i związane w pasie
zwykłym rzemieniem. Początkowo był jeszcze palik, ale gdy się zagęściły, zrobiły się " samonośne". Pod ciężarem kwiatów pędy zwisają ale tylko od góry!
Na wysokości ok. 1-1,2 m jest pasek, który utrzymuje sztywność.
Obrazek

Obrazek

Krzysiu, kilkakrotnie zdarzyło mi się połamac pedy Francoise i Parade,
próbując je przepleść o 180 stopni, z łagodnym łukiem.
Nie miałam problemów z zaplataniem, przeplataniem Dorothy Perkins, Super Dorothy,
czyli z wiotkimi różami.

A Berolina nie jest rabatowa?
nie słusząłam by miała wersję pienną.
Nie wiem, czy ona jest na pergolę.
minismok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3037
Od: 25 wrz 2008, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Czarni Górale
Kontakt:

Post »

Witam :)

ND to duzy krzak. stasze pedy ma grube i sztywne,elastyczne i wiotkie sa jedynie latorosle
To b. witalna róza ......najlepiej rosnie 0,5-1 m od podpory[cos jak krzywa wieza w Pizie].moim zdaniem dobrze sie prezentuje przy drabinach :lol: ..ale widziałam tez "wachlarz".....w obelisku wygladałaby jak Pudzian we fraczku....hihihihi.

co innego jej sporty, sa delikatniejsze i słabiej rosna :)

LuiseO.......to stara odmiana krzewiasta tez silnie sie rozrastajaca,najlepiej kwitnie formowana w piramide stojaca na wierzchołku[zgodnie z jej pokrojem]........u mnie została aresztowana w "klatce" z leszczynowych gałezi w kształcie scietego stozka,ale w wytwornych rosariach lepiej prezentuja sie "klatki" i rzezby z metaloplastyki

pozdrówki
nic nie jest takie jakim się wydaje Spis Treści
minismok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3037
Od: 25 wrz 2008, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Czarni Górale
Kontakt:

Post »

Hanuś!!!! ta FrancJouraville jest rewelacyjna!!! .......gdzie? gdzie ja znalazłas?!
nic nie jest takie jakim się wydaje Spis Treści
Awatar użytkownika
hanka55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10364
Od: 19 sty 2008, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: z zimnych gór Małopolski
Kontakt:

Post »

Franciszkę :wink:
ma dr Chodun z Rosarium i P.Boguś z allegro (bogdan_w1).

Proszę uprzejmie, Smoczyco,
Fransoise Jouranville w róznych odsłonach ( jest jeszcze na sztachetach i ma pąki,
których już nie rozwinie.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”