Ekspozycja dla róż - pergole, altany i łuki,podpory

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Cinderella1970
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 13 cze 2009, o 18:58
Lokalizacja: Otrębusy, mazowieckie

Post »

Witam, niniejszym przedstawiam Forumowiczom moje pergole i kratki. Może zainspirują one kogoś do wykonania własnej podobnej. W miarę możliwości służę radą i pomocą. Pytania? - śmiało na pw.
Pozdrawiam.
Obrazek
Hortensje pnące
Obrazek
Jeżyny i maliny
Obrazek
Jeżyny i klematis
Obrazek Obrazek
Brama (róża, kobea, klematis)
Obrazek
Sympatia
Obrazek
Pomidorki
Awatar użytkownika
Cinderella1970
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 13 cze 2009, o 18:58
Lokalizacja: Otrębusy, mazowieckie

Post »

Dzięki, też nam się podobają.
Przy okazji mam pytanie. Jak się nazywa ta róża i jak ją ujarzmic żeby ni była taka "rozwalona". Uwiązana do kijka, albo rozpięta na kratce wyglądała biednie. Jak stoi tak jak teraz to kwiaty się zwieszają lub wręcz odłamują pod własnym ciężarem.
Pozdrawiam.
Obrazek
Awatar użytkownika
AniaDS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 14304
Od: 23 sie 2008, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: małopolska
Kontakt:

Post »

wygląda jak Westerland, ona jest sztywnołodygowa, ale jaką podporę to już nie wiem :wink:
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Post »

Najlepiej jakbyś dała przybliżenie (kwiat) i to zdjęcie do działu identyfikacji - tak, to trudno powiedzieć, bo zdjęcie jest niezbyt wyraźne...
Awatar użytkownika
Cinderella1970
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 13 cze 2009, o 18:58
Lokalizacja: Otrębusy, mazowieckie

Post »

Sztywnołodygowa, to prawda, ale nie aż tak jak Sympatia, ale bardziej niż Dacapo Climber na bramie. Ma bardzo mocny zapach. Nie wiem czy powtarza kwitnienie. Po prostu była już jak kupiliśmy ten dom i ogród 3 lata temu. Nikt się nią nie zajmował aż do tego roku.
Trzeba było jej nie ruszac to dalej byłaby mizerna i wystarczyłby kijek i sznurek. To żart.

Nie tyle chodzi mi o nazwę tylko w co ją "spakowac" żeby się nie psuła i wyglądała ładnie.
Dziękuję i pozdrawiam. Obrazek
Awatar użytkownika
kania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3197
Od: 25 maja 2009, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Post »

Problem z podporą i zbyt gęstym pokrojem tej róży okazał się z lekka wydumany, ponieważ okazało się, że jakieś dwie trzecie gąszczu, to dzika róża :evil: Na szczęście Raubritter przeżył, chociaż jest mizerny i na razie podpórki nie potrzebuje ... może w przyszłym roku :roll: Dziś wyglądał tak:
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Najprostszy sposób jaki ja stosuję u siebie to
trzy tyczki bambusowe trzy metrowej długości wbijam w ziemie w jednakowej odległości od siebie wokół krzewu róży - bardzo blisko krzewu.Górne końce tyczek związuję ozdobnym sznurem .
Do tej konstrukcji podwiązuję pędy róży...
Ale to amatorszczyzna :D
Najlepiej kupić gotowy element lub pospawać samemu z rurek lub prętów.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
AniaDS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 14304
Od: 23 sie 2008, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: małopolska
Kontakt:

Post »

KaRo a masz zdjęcia takiej konstrukcji?
I jak na tym wygląda róża?
Ja bardzo lubię Twoje pomysły, ten mi też przypadł do gustu :P
Awatar użytkownika
PiVi
100p
100p
Posty: 155
Od: 21 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Dąbrowa Chotomowska / Warszawa
Kontakt:

Re: Pergole, altany i łuki, czyli jak wyeksponować róże

Post »

Odgrzebię stary wątek :)

Właśnie zaczynam tworzenie rosarium i pomyślałem, że fajnie jest mieć miejsce z którego będzie można obserwować róże (szykuję tam dużą różaną rabatę) samemu będąc w .. różach.

Obrazek

Obrazek

Te dwa małe krzaczki po lewej/prawej stronie pergoli to świeżo zasadzone Jaśminy.
Zastanawiam się co dać na tylnią ścianę - jest tam półcień.
Fioletową Lagunę ? Coś czerwonego ? Pomarańczowe ?

PiVi
Moje Róże czyli nowe hobby.
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: Pergole, altany i łuki, czyli jak wyeksponować róże

Post »

a różyczki przy takiej pergolce powinny być małokoczaste, a nawet bezkolcowe... :uszy
Awatar użytkownika
oliwka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5841
Od: 24 mar 2008, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Re: Pergole, altany i łuki, czyli jak wyeksponować róże

Post »

Kolorystycznie rzecz biorąc, to najbardziej do Jasminy z wymienionych przez Ciebie chyba pasuje Laguna. Tylko czy tam nie będzie wtedy za tłoczno? Może zamiast trzeciej róży zajmujący mniej miejsca jakiś powojnik.
Pozdrawiam Walentyna
aktualny
spis treści
Awatar użytkownika
Alania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10449
Od: 17 lip 2008, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Pergole, altany i łuki, czyli jak wyeksponować róże

Post »

Laguna nie jest fioletowa, ale ma piękne kwiaty pasujące do Jasminy. W cieniu krat byłoby jej bardzo dobrze, ponieważ w pełnym, ostrym słońcu mdleją jej kwiaty. Jak wszystko urosnie, to powstanie bardzo romantyczny zakątek :uszy Z innych pasujących odmian polecam Ci pnącą Perennial Blue.
Awatar użytkownika
PiVi
100p
100p
Posty: 155
Od: 21 lip 2008, o 12:42
Lokalizacja: Dąbrowa Chotomowska / Warszawa
Kontakt:

Re: Pergole, altany i łuki, czyli jak wyeksponować róże

Post »

Ave pisze:a różyczki przy takiej pergolce powinny być małokoczaste, a nawet bezkolcowe... :uszy
To akurat nie jest problem. Róże wybierałem ze względu na kwiat (kolor/kształt).
Będę je odpowiednio prowadził po boku pergoli.. i ciął bez litości jak zaczną mi za bardzo dokazywać.
oliwka pisze:Kolorystycznie rzecz biorąc, to najbardziej do Jasminy z wymienionych przez Ciebie chyba pasuje Laguna. Tylko czy tam nie będzie wtedy za tłoczno? Może zamiast trzeciej róży zajmujący mniej miejsca jakiś powojnik.
Może i Clemantis byłby fajny i jego drobne kwiaty nadały by "lekkości" w środku.. muszę się zastanowić.
vertigo pisze:Laguna nie jest fioletowa, ale ma piękne kwiaty pasujące do Jasminy. W cieniu krat byłoby jej bardzo dobrze, ponieważ w pełnym, ostrym słońcu mdleją jej kwiaty. Jak wszystko urosnie, to powstanie bardzo romantyczny zakątek :uszy Z innych pasujących odmian polecam Ci pnącą Perennial Blue.
Lagunę już zamówiłem szybciej - i pomyślałem, że tu może być jej dobrze - ale zawsze mogę jej znaleźć inną miejscówkę.
Co do koloru - masz rację - pogrzebałem w Google i jest ciemnoróżowa choć na tym zdjęciu (rosen-direct) wygląda jak fiolet...

Obrazek

Co do romantyczności - jak porośnie różami w sam raz na fotkę z Pierwszej Komunii, albo Ślub :P

PiVi
Moje Róże czyli nowe hobby.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”