Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

ODPOWIEDZ
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Ja też nie przycięłam mojej pięknej Cardinal de Richelieu bo nie zdążyłam, ale ona i tak zakwitnie, bo przecież wypuściła jakieś nowe pędy. Jesienne róże jeśli są przycięte krótko czyli 10-20 cm to tylko końcówki, ewentualnie jakieś przymarznięte, złamane.
Awatar użytkownika
Alina-277
200p
200p
Posty: 454
Od: 3 sty 2011, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stalowa Wola /Podkarpacie..

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Ja róże zawsze przycinam wiosną... oczywiście te które powtarzają kwitnienie ..widzę które podmarzły i jak krótko mogę przyciąć żeby się ładnie krzewiły....pnące przycinam dosyć rygorystycznie zaraz po kwitnieniu..próbowałam już różnych metod ale ta dla mnie jest najlepsza..a róże przycinam jak zaczyna kwitnąć Forsycja..
Pozdrawiam... Alina .
leszczyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7669
Od: 21 kwie 2009, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Ojjj to ja z przycinaniem mam problem, nie przycięłam Cardinała i co teraz mam zrobić, pozostawić jej długie pędy ktore wyrosły w ubiegłym sezonie :?:
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Tak, zostaw to Ci coś zakwitnie. Jak zetniesz teraz to nie zakwitnie Ci w tym roku, bo on kwitnie tylko raz.
Awatar użytkownika
apus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5328
Od: 26 kwie 2007, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Andzia1967 pisze:.Mam tylko jedną różę nie powtarzającą kwitnienia to-FANTIN LATOUR -historyczna. Niestety po przekwitnięciu latem nie przycięłam jej. Pewnie w tym roku nie doczekam się kwiatów?
A te sadzone w październiku też ciąć ? One i tak maja już krótkie pędy ?
Pozdrawiam Ania



Aniu masz Fantin Latour? To cudowna róża, mam ją też!
Na pewno pięknie zakwitnie Ci w czerwcu, nawieź ją, jak ma długie pędy to możesz je nagiąć (zakulować), puści więcej pędów kwiatowych. Po kwitnieniu przytnij i jeszcze raz dobrze zawieź.
Pozdrawiam, Basia.
viewtopic.php?f=2&t=117468
Awatar użytkownika
Andzia1967
200p
200p
Posty: 305
Od: 1 kwie 2013, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

apus pisze:
Andzia1967 pisze:.Mam tylko jedną różę nie powtarzającą kwitnienia to-FANTIN LATOUR -historyczna. Niestety po przekwitnięciu latem nie przycięłam jej. Pewnie w tym roku nie doczekam się kwiatów?
A te sadzone w październiku też ciąć ? One i tak maja już krótkie pędy ?
Pozdrawiam Ania



Aniu masz Fantin Latour? To cudowna róża, mam ją też!
Na pewno pięknie zakwitnie Ci w czerwcu, nawieź ją, jak ma długie pędy to możesz je nagiąć (zakulować), puści więcej pędów kwiatowych. Po kwitnieniu przytnij i jeszcze raz dobrze zawieź.


Basiu ,bardzo dziękuję za podpowiedź. A co to znaczy zakulować ? Czy poprowadzić ją tak jak pnącą np. jeden pęd w poziomie ,aby z niego wyrosło kilka młodszych pędów ? Wybaczcie , że się tak pytam , ale to moje pierwsze doświadczenia z różami. Pozdrawiam Ania
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

To kulkowanie to jakieś takie śmieszne określenie, ale rzeczywiście polega na przygięciu w poziomie gałązek. One wtedy wypuszczają krótsze pędy na całej długości.
leszczyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7669
Od: 21 kwie 2009, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Basiu mój Cardinal wypuścił dwa długie pędy, już mi odpowiedziałaś aby nie przycinać, ale tak sobie myslę jak bym go w łuk wygięła i przymocowała do gruntu.....nazwijmy zakulkowała....mogę z nim tak postąpić :?:
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Cardinal ma dosyć wiotkie pędy, które i bez specjalnego mocowania pokładają się, ale lekkie zdyscyplinowanie do poziomu na pewno im pomoże. Znalazłam jakieś zdjęcia aby pokazać jak kwitnie na poziomych pędach bez przyginania. Sam się wygiął.
Obrazek

Obrazek
leszczyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7669
Od: 21 kwie 2009, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Basiu już wiem co zrobię ze swoją, zakulkuję ...rośnie przy tarasie i nie może się rozkładać nadto więc ułożenie ją na jakimś pałąku na pewno dobrze zrobi dla niej i dla mnie.

:wit
margolcia3
100p
100p
Posty: 156
Od: 18 sty 2012, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Napiszcie czy już tniecie róże?
sadzik102
100p
100p
Posty: 114
Od: 30 gru 2014, o 23:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Ja przycięłam 1-go marca część róż,a resztę 4-go,zawsze tnę wcześnie,moje róże już ruszyły.Nigdy nie czekam na forsycje,bo w moim rejonie to zbyt póżno na cięcie.
Kasia
Awatar użytkownika
ewka36jj
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3666
Od: 10 cze 2012, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Ja jeszcze czekam, mimo że niektóre róże rzeczywiście powoli się ruszają i zdecydowanie widać, gdzie ciąć. W tym tygodniu w moim regionie pada i ma być chłodno. Deszcz nie sprzyja cięciu, chłód nocy też, więc czekam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”