Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

ODPOWIEDZ
Orcia
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 15 lis 2014, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: jak przyciąć różę

Post »

Ja przycięłabym tak jak docelowe cięcie po kwitnieniu. Czyli nad pączkami które się ładnie układają na zewnątrz, dość wysoko (w przypadku moich róż). Dłabym roślinie trochę więcej czasu na rozwój nowych pędów :) Najpewniej ruszy po zakończeniu kwitnienia.
Awatar użytkownika
jafhar
100p
100p
Posty: 149
Od: 12 lip 2011, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: jak przyciąć różę

Post »

zależy jak długi jest pęd ja bym przyciął tak by pęd od miejsca w którym wyrasta do szczytu miał 3-4 liscie/oczka z których za jakiś czas wypuści nowe gałązki i kwiaty.
Awatar użytkownika
Xeper
100p
100p
Posty: 171
Od: 27 maja 2014, o 16:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grodzisk Maz.

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

sawka pisze:Dzięki za informację o zabezpieczeniu na zimę. To co piszesz brzmi zachęcająco. Mam Chopina na pniu i do tej pory miałam ją w donicy i zimowała w pomieszczeniu. Chcę ja w tym roku wsadzić do ziemi bo to duża róża i bardzo się rozrosła. Sęczki powinieneś obciąć jak najkrócej ale żeby nie naruszyć miejsca szczepienia. U samego dołu na pędzie (sęczku) powinno być takie lekkie zmarszczenie kory- to zostaje. To zwykle wychodzi 2-3 mm nad zgrubieniem po szczepieniu.

Koniecznie pokaż efekty Twoich działań gdy róże zakwitną. :)
Sławko, pisałeś o foto róż w kwitnieniu :) Z przyjemnością wracam do Twojej prośby:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Co ciekawe, ta słabsza i rzadsza na wiosnę róża pięknie już zakwitła.
Druga dopiero startuje, i choć niby mocniejsza ma mniej pąków niż ta już kwitnąca...
Zobaczymy jak to będzie wyglądało dalej.
Ten rok jest rokiem wielkiej nauki. Wiem, że nic nie wiem ;)
Floresita
200p
200p
Posty: 440
Od: 2 lis 2014, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: jak przyciąć różę

Post »

Jest styczeń i jeszcze długo do cięcia róż, ale ogarnęły mnie wątpliwości co do niektórych moich młodziutkich egzemplarzy. Wiosną 2015 sadziłam około 30 róż ( w większości tzw. marketowe, kartonikowe). Te o które chcę zapytać to odmiany w większości parkowe. Znam oczywiście ogólne zasady cięcia każdej grupy róż. Chodzi mi o to, że większość z tych sadzonek bardzo, ale to bardzo słabo się rozrosła w czasie tego pierwszego ich sezonu. Chociaż sadzonki wybierałam o grubych pędach, to przez cały sezon, aż do jesieni doczekałam się jedynie 20 - góra 30 cm, cienkich przyrostów. Dla przykładu podam Chipka oraz Rhapsody- obydwie kwitły, ale ich młode pędy nie przekroczyły 25 cm, z tym że Chipek miał je chociaż dość grube, a Rhapsody niestety cienkie witeczki. To samo Westerland- urósł na 30 cm, a jest różą parkowo- pnącą, a tych się niby nie tnie w pierwszych 3 latach. Podobnie z Abrahamem, którego z kartonikowych niespodzianek trafiły mi się aż 3 sztuki. Stąd moje pytanie : czy wiosną mam te i tak krótkie pędy jeszcze przycinać czy zostawić w spokoju, a ciąć dopiero w następnych latach jak krzaki się bardziej rozrosną?
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Jak przyciąć różę

Post »

Przycięcie krzaka mobilizuje róże do m.in.wypuszczania nowych pędów. Tak więc wskazane jest śmiało poprzycinać wszystkie różyczki.
Floresita
200p
200p
Posty: 440
Od: 2 lis 2014, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak przyciąć różę

Post »

Dziękuję za poradę. Tak też myślałam, że trzeba je będzie dziabnąć na wiosnę. Tylko jak skrócę o połowę te 25 centymetrowe pędy to będzie tak jakby one startowały właściwie od zera. Mam nadzieję, że w tym drugim ich sezonie zaczną już energiczniej rosnąć.
Barbara2000
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 662
Od: 29 lip 2008, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Jak przyciąć różę

Post »

Śmiało tnij nawet o połowę.
ala196
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 kwie 2013, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Witam :)
Luty w pelni, a moje roze zwariowaly i juz maja nowe listki, czy powinnam juz je poprzycinac? Ta pogoda jest taka nieprzewidywalna, wczoraj bylo +15, a dzis +10, ale prognozy sa nieciekawe, ma sie znow zrobic zimno ze sniegiem i przymrozkami:( ;:223
Awatar użytkownika
ewka36jj
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3666
Od: 10 cze 2012, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Alu - jeszcze nie przycinaj. Nawet w ciepłym regionie kraju pogoda może sprawić niespodziankę. Czekaj, aż zaczną kwitnąć forsycje. Wtedy mamy niemalże pewność, że pora odpowiednia. Czasem się zdarza, że tniemy już róże z dobrze wykształconymi liśćmi.
ala196
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 kwie 2013, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Dziekuje Ewa za odpowiedz. Tylko, ze wlasnie u sasiadki w ogrodzie forsycja juz kwitnie :) Ja mieszkam na poludniu Niemiec w Bawarii, zdazaja sie cieple zimy, ale w lutym mi roze jeszcze nie zaczynaly wypuszczac lisci. Taka anomalia. Ale chyba poslucham Twojej rady i poczekam, chyba tak bedzie rozsadniej, jak myslisz?

Podrawiam prawie wiosennie :)
Awatar użytkownika
ewka36jj
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3666
Od: 10 cze 2012, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Alu - zwróć się do Pedrowej z zapytaniem kiedy tnie róże. Jej wątek to: Róże w krainie wina płynącej . Jej geograficznie do Ciebie bliżej :wink:
Awatar użytkownika
alexia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1673
Od: 1 lut 2011, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: HN-D

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Ala196 , nie wiem kiedy Pedrowa tnie roze ...
U mnie (20 km. od Pedrowej) , forsycje kwitna juz od grudnia , przy cieplych murach widze je w okolicy .
Moje roze tez juz maja mlode listki , ale czekam , tne niewczesniej niz polowa marca ,

Obrazek

Listkami sie nie przejmuje , mam tylko rabatowe i patio , wiec i tak tne nisko , a mlode przyrosty sa "wysoko".
;:100
https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... 96&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Narnijka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 20 wrz 2013, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Zielonej Góry/lubuskie

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Witam serdecznie:-)Chciałabym się zapytać jak ciąć róże renesansowe Polusena. W ogrodzie mam 2 Ghity posadzone przy tarasie (właściwie przed tarasem) i już w pierwszym sezonie wystrzeliły naokoło metr. Czy absolutnie trzeba je ciąć tylko delikatnie jak krzaczaste około 1/3 długości pędów, czy mogę je ciąć troszkę niżej. Rosną bardzo smukłe wyprostowane, czy niższym przycinaniem zmotywujemy krzew by wypuścił więcej pędów, zagęścił się nie rosnąc jednocześnie bardzo wysoko? Z moimi Ghitami mam o tyle kłopot, że na bardzo grubym pędzie utworzyły coś w rodzaju "koronki" i szkoda mi ścinać tę koronę, zaczyna się na wysokości około 50cm. Jeśli potrzeba wyślę zdjęcia w obecnym stanie-może jakaś dobra dusza podpowie jak je przyciąć, żeby nie zasłaniały widoku z tarasu i utworzyły gęsty niższy krzew i nie zrobić im radykalniejszym cieciem krzywdy. ;:173
Pamiętajcie o ogrodach...Przecież stamtąd przyszliście
W żar epoki użyczą wam chłodu
Tylko drzewa, tylko liście
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”