Rośliny Arkadiusa cz.3

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
Zablokowany
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4548
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Wspaniała szklarnia :)
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
Awatar użytkownika
Pelidea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1590
Od: 21 cze 2013, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Wspaniała fotorelacja! Serdeczne dzięki za pokazanie tego pięknego miejsca. Ma nadzieję, że kiedyś odwiedzę je sama. :)
Awatar użytkownika
dalisbea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 876
Od: 15 lut 2016, o 22:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Piękne zdjęcia ;:63 Mam kawałek drogi do Gliwic ale może w przyszłym roku uproszczenia męża o małą wycieczkę ;:224
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Bardzo ciekawie w tej palmiarni. Świetne palmy i platucerium. Szkoda, że już wakacje się kończą. Najpierw muszę zaliczyć Poznań zgodnie z planem :)
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Trochę za daleko mam do Gliwic, tym bardziej z wielką przyjemnością obejrzałam Twoją relację. I kiedy to napisałam, to pomyślałam sobie, dlaczego by nie pojechać :D , dla chcącego nic trudnego. Bardzo zachęcająco wyglądają Twoje fotki ;:215 .
Awatar użytkownika
Arkadius121
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4195
Od: 30 kwie 2011, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Olu - Joasiu - Beatko - Pawle - Basiu

Było mi bardzo miło gościć Was w moim wątku,bardzo ucieszyłem się z Waszych odwiedzin i z postów jakie po swoich odwiedzinach pozostawiliście:tan
Za jedno i drugie bardzo serdecznie Wam dziękuję i równie serdecznie Was pozdrawiam ;:180 ;:180 ;:180 :wit i zapraszam ponownie do mojego wątku ;:108

Zdjęcia do drugiej części fotorelacji z Palmiarni w Gliwicach były opracowane równocześnie z tymi do części pierwszej ale,żeby oglądanie jednej po drugiej nie było zbyt monotonne postanowiłem zrobić między nimi przerywnik a po nim przy następnej okazji zaprezentować część drugą fotorelacji.
Przerywnik zatytułowałem-kondycja moich roślin po wakacjach.
Zapraszam do jego obejrzenia ;:180

Przegląd parapetów zaczynam od mojego adenium zakupionego przez internet w kwietniu tego roku,które jest moim kolejnym oczkiem w głowie.
Oglądając go przez WatsAppa będąc jeszcze na wczasach,trochę się zmartwiłem na widok brązowiejących końcówek jego liści :( a przybyło mu ich sporo.
Mój wniosek-jest przelewany?Do opieki nad roślinkami doszła w tym roku na zmianę druga Osoba,która z kolei ma tendencje do nie przesadzania z ich podlewaniem a raczej,żeby nie powiedzieć do przesuszania-podlewania ich bardzo rzadko co w sumie wyszło raczej na zdrowie roślinkom ;:108 Po powrocie z wakacji zmartwiłem się wyglądem adenium bo okazało się,że jego caudex jest wklęśnięty ;:131
Pomyślałem sobie,że chyba moje adenium umiera,tzn.gnije?Liście usychające odciąłem i pozostało ich jeszcze pięć i wychodzą następne.
Po podlaniu go-miał bardzo suche podłoże,po tygodniu okazało się,że jego caudex-ku mojej radości przybrał pierwotny gruszkowaty kształt.Adenium było tym razem mocno przesuszone,no i wyszło mu to na dobre.


Na zdjęciach moja Róża pustyni.


Obrazek


Obrazek


Obrazek



Ucieszyłem się widokiem kliwii,co prawda nie kwitnącej,bo kwitła zeszłego roku i na następne trzeba będzie chyba długo poczekać ale ucieszył mnie jej nowy młody przyrost.Naszej drugiej nowej Ręce opiekującej się roślinkami i tu należą się ukłony bo była również przesuszana,co zresztą kliwia bardzo lubi i chyba stąd jej młody przyrost ;:108


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Młode przyrosty aloesa brodawkowatego znacznie podrosły,zwłaszcza dwa i już przed wakacjami nadawały się do oddzielenia i przesadzenia do osobnych doniczek.Zastanawiam się czy mogę je przesadzić jeszcze wew wrześniu czy też poczekać do wiosny?


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Fikusowi przed wakacjami odciąłem czubek i ukorzeniałem w wodzie chcąc tym sposobem uzyskać młodą roślinkę i uzyskać rozgałęzienie-rozkrzewienie się rośliny matecznej.To pierwsze mi się udało,roślinka ładnie się ukorzeniła i rośnie już w doniczce przesadzona po wakacjach.To drugie niestety nie.Fikus wypuścił tylko jeden młody pęd przy wierzchołku ale ważne,że rośnie dalej zdrowo.


Roślina mateczna z jednym młodym pędem.


Obrazek


Młody ukorzeniony w wodzie,tyle co przesadzony do ziemi pęd.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Sansewieria cylindryczna miniaturowa też nie stała w miejscu bo przybyło jej sporo młodych odrostów ale nie cylindrycznych ;:185
Być może z czasem będą się zwijać do wewnątrz i przybierać kształty rośliny matecznej?


Obrazek


Obrazek


Będąc w Holandii na zaproszenie znajomych Polaków poprosiliśmy o szczepkę jednego z gatunków hoi,rosnącej na ich parapecie ale jeszcze nie kwitnącej-kwitnie przepięknie co można zobaczyć na załączonym zdjęciu jednej ze stron internetu.
Szczepka do wakacji od końca kwietnia urosła jeszcze raz taka a na jej wierzchołku coś się rozwija-czyżby miała zacząć kwitnąć :?:


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Zdjęcie kwitnącego joćca wspaniałego z jednej ze stron internetowych.

https://images81.fotosik.pl/777/49ba17fbfed15b20.jpg


Storczyk dendrobium nobile koloru fioletowego już dawno przekwitł ale wypuszcza młode pędy,które będące jeszcze na pędach macierzystych stopniowo ukorzeniają się.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Tak wyglądał w okresie obfitego kwitnienia:


Obrazek


Moje kolejne oczko w głowie-nolina,żeby nie zapeszyć zdrowo rośnie a w trakcie wakacji jeden z jego pióropuszy najwyraźniej nabrał większej masy i być może niebawem zacznie się ukorzeniać?


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Sukulentom-kompozycja w misie,które otrzymałem z początkiem zeszłego roku w prezencie wakacyjne podsuszanie również dobrze zrobiło bo roślinki zdrowo sobie podrosły i cieszą nie tylko moje oko ;:108


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Pozdrawiam Wszystkich raz jeszcze :wit
Awatar użytkownika
Pelidea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1590
Od: 21 cze 2013, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Piękne roślinki. Widać faktycznie im chwilowe przesuszenie pomogło. :)
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Hej to nie jest aloes tylko gasteria :wink:
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Same pozytywne powakacyjne wieści. Wniosek z tego, że trzeba bardzo poważnie potraktować wybór osoby, której powierzamy swoje rośliny, to coś jak wybór niani :lol: Jakiś casting może należałoby zorganizować :wink: . Roślinki pięknie przetrwały rozłąkę z właścicielami, teraz będą chciały udowodnić, że są warte tego, aby ich więcej nie opuszczać i będą rosły na potęgę . No dobrze :lol: , do rzeczy. Nie przesadzałabym tej gasterii, chyba że chcesz kogoś obdarować. To rzecz gustu, ja np. bardzo lubię gąszcz w doniczce.
S.cylindrica tak ma, młode odrosty początkowo są "liściaste", później dopiero wyrastają te dorosłe, "wałeczkowate".
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Mam 2 odmiany sansewierii cylindrycznej - jedna wypuszcza tylko "wałeczkowate" liście, nie zdarzyło się żeby wypuściła normalny liść a mam ją kilka lat. Druga natomiast takich normalnych liści ma sporo (a kupiłem ją kilka miesięcy temu i wtedy miała tylko te poprawne liście) - i te normalne liście normalne pozostaną. Ale tak jak barbra13 napisała, pierwsze liście mogą być normalne a kolejne już mogą wyrastać "wałeczkowate" - moja roślina tak właśnie rośnie, pierwsze 1-2 liście ma normalne a kolejne rosną obłe. Oczywiście podobno dość często te rośliny wypuszczają odrosty, które mają tylko normalne liście.
Bardzo ładna kolekcja roślin :)
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Masz rację Karolu, taka np. S.bacularis wypuszcza u mnie tylko i wyłącznie wałeczkowate liście. Druga, inna cylindrika, już solidnej postury , ma 150 cm wysokości, również daje odrosty z cylindrycznymi pędami, ale w jednym i drugim przypadku młode rośliny wyrastają z podziemnych kłączy. Nie rozmnażałam ich nigdy z pojedynczych "paluchów", ale byłyby to pewnie rośliny wypuszczające najpierw płaskie liście, tak jak u Arka, bo tak robią rośliny typu Mikado.
Awatar użytkownika
Arkadius121
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4195
Od: 30 kwie 2011, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Pawle - aloes brodawkowaty jak napisałem a zdrobniale aloesik brodawkowaty to jedno z kilku spolszczonych określeń dla gasterii
verrucosa-cytuję za Wikipedia,link poniżej:

https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C4%99zorka_brodawkowata


Basiu - dzięki za informację o młodych odrostach S.cylindrica a odnośnie castingu na nianię dla roślin to widzę,że humor Cię nie opuszcza,no i tak
trzymać! Dzięki za odwiedziny-pozdrawiam.


Karolu - Tobie również dziękuję za info odnośnie rodzajów liści S.cylindrica - zapraszam ponownie - pozdrawiam.
nieulozona-tak
500p
500p
Posty: 829
Od: 3 gru 2014, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Arku super roślinki :)
Jestem pod wrażeniem Twojego adenium, moje mają już 3 i 2 lata a wzrostem przypominają Twoje :)
Uwielbiam oglądać Twoją nolinę, jest śliczna :)
Pozdrawiam.
Kasia :)
zapraszam
Te co powodują uśmiech
Zablokowany

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”