Hippeastrum i nie tylko

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
Zablokowany
Awatar użytkownika
kety
200p
200p
Posty: 200
Od: 13 maja 2012, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

:wit Pięknie i zdrowo wygląda ;:63 bardzo jestem ciekawa rezultatu ;:224
Karolu, chcę się pochwalić swoimi siewkami: kiełki miały wszystkie nasiona, wzeszło ponad 80 ale moje sprytne koty ;:306
;:306 one tylko chciały zobaczyć czy mają korzonki ;:306 ;:306
Pozostało 37 rosną...myślę ładnie...cebulki mają wielkość ziaren grochu. Czekam niecierpliwie na wiosnę bo na pewno będę chciała je wystawić na ogród. A może podzielisz się pomysłem ;:224 chętnie skorzystam z inspiracji ;:173
Pozdrawiam.
Zuzanna, zakręcona na zielono !
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Ja wszystkie siewki trzymam latem na balkonie, bardzo ładnie przyrastają. W tym roku na pewno też lato tam spędzą.

U mnie aktualnie kwitnie siewka:
Obrazek

Obrazek

Nie zaskoczyła mnie kolorem :wink: choć jest ładniejsza dla mnie od białej siewki kwitnącej rok temu. Ta ma szersze płatki, do falbanki na płatkach się nie przywiązuje ponieważ jest to pierwsze kwitnienie i wcale nie musi być to stała cecha.

Do kwitnienia szykuje się również cebula, którą dostałem na przechowanie. Miała 2 pędy kwiatowe ale jeden zasuszyła z powodu uszkodzenia przez wełnowca... Niestety wełnowiec w czasie wegetacji jest niezbyt niebezpieczny dla zwartnic, łatwo go tez usunąć. Ale jak nie zauważy się, że szkodnik pozostał przed okresem spoczynku cebul to wełnowce kryją się wtedy pod łuskami oraz w cebuli. No i niestety uszkodziły pierwszy pęd kwiatowy. Wełnowców z cebuli się już pozbyłem ale niestety zakwitnie tylko jeden pęd.
Awatar użytkownika
ktoś
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4530
Od: 11 lis 2008, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Głogów

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Śliczny ten biały ;:oj , no i te falbanki ... To moja ulubiona cecha u Hippeastrum obok kresek lub maziajów. Moje białe jeszcze śpią.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Ja powoli część zwartnic wybudzam ponieważ same dawały oznaki przebudzenia lub za bardzo już łuska zaczynała odstawać czyli traciły turgor.

Zakwitła cebula, którą dostałem na przechowanie i reanimację - okazuje się, że to 'Fanfare':
Obrazek
Kwiatki ma małe ale już się do tej odmiany przekonałem w zeszłym roku więc bardzo mi się podoba. Jako, że ma dobrze wykształcone pylniki to będę próbował zapylić siewkę jej pyłkiem. Zobaczymy czy to się powiedzie.

A to porównanie siewki i 'Fanfare':
Obrazek

A tu sama siewka:
Obrazek
To jest drugi i ostatni kwiat na pędzie, oba miały takie falbanki na brzegach - ale też jest bardzo nietrwały, pierwszy kwiat już przekwita (nie był zapylony).

Nie samymi zwartnicami człowiek żyje :wink: Zimową porą, co prawda nie kwitną ale rosną też inne cebule u mnie.
Zdjęcie poniżej przedstawia Lycoris aurea:
Obrazek
Cebula ma takie sino-zielone liście, bardzo ładnie wyglądają. Gdy miała liście rok temu to były one krótsze i brzydsze. Kupiłem ją sztucznie uśpioną, obcięto jej liście i wysuszono. Gdy ją wsadziłem nie wypuściła nowych liści tylko wydłużyła te, które zostały jej ścięte. Bardzo krótko też wegetowała, na początku myślałem, że jej się coś stało. Ale teraz widzę, że po prostu musiała wejść w stan spoczynku mimo przerwanego i krótkiego okresu wegetacji. Teraz ma naprawdę ładne i zdrowe pióropusze liści. Byłoby miło gdyby udało mi się doprowadzić ją do kwitnienia.

A tu kolejna cebula, która wegetuje zimą:
Obrazek
To jest Amaryllis belladonna. Czyli prawdziwy amarylis, nie zwartnica. Na razie pióropusz liści się w pełni jeszcze nie rozwinął. Każda z cebul dzieli się na 2 lub 3. I nie wypuszcza cebul potomnych jak zwartnica u podstawy cebuli tylko z cebuli wyrastają 2-3 pióropusze liści - i w miarę wzrostu cebuli one w końcu się rozdzielą na samodzielne cebule. W tym roku cebule będę trzymał latem w tunelu foliowym, przykryte akwarium. One podobno potrzebują wysokiej temperatury spoczynku żeby zakwitnąć - a na balkonie tak krótko mam światło, że jest to mało prawdopodobne, że mi się to udałoby. Zobaczymy.
Awatar użytkownika
ktoś
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4530
Od: 11 lis 2008, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Głogów

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Same liście też ładnie wyglądają , takie soczysto zielone pomimo zimowej pory ;:oj .
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Amarylisy całe zagrzebane są w ziemi?
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

onectica, nie, cebule nie są całe pod ziemią. Posadziłem je tak jak mniej więcej rosną w naturalnym środowisku - tylko na to przyszły jeszcze kamienie jako ochrona przed kotami :wink: Ogólnie kamienie usunę ale dopiero w czasie spoczynku, z tego co widzę to one nie przeszkadzają cebulom w niczym :wink:
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Powoli wiosna dociera do mojej kolekcji :wink: Grow ledy sprawdzają się bardzo dobrze, siewki pod nimi rosną rewelacyjnie, w sumie to chyba maja pod tymi lampami więcej światła niż u mnie na balkonie czasem...

Kilka cebul zwartnic szykuje się do kwitnienia ale kwitnie na razie tylko jedna. Niestety pęd 'Nymph' nie urósł ani o centymetr więc zapewne zostanie zasuszony bo za długo już to trwa.

Na zdjęciu poniżej kiedyś niebyt przeze mnie lubiana odmiana choć teraz podoba mi się bardzo, do tego niezawodna, potrafiąca zakwitnąć kilka razy w roku - 'Fanfare':
Obrazek

Za jakieś 2-3 dni rozwinie się kwiat kolejnej odmiany - 'Double Record':
Obrazek

A to zakupiona pod koniec zeszłego roku cebula - po pąkach widać, że jest zgodna odmianowo - 'Rio Negro':
Obrazek
Awatar użytkownika
ktoś
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4530
Od: 11 lis 2008, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Głogów

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Rio Negro jest śliczny , długo udało Ci się go przetrzymać w uśpieniu :roll: .
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Z chęcią przetrzymałbym jeszcze 'Rio Negro' w uśpieniu ale niestety sam się wybudził więc nie było sensu go dłużej wstrzymywać.
Teraz wygląda mniej więcej tak:
Obrazek

W tej chwili kwitna u mnie tylko 2 cebule - 'Fanfare' i 'Double Record'. Pierwszy już tak ładnie nie wygląda ponieważ 2 kwiaty z pięciu już przekwitły.
'Double Record' wygląda teraz tak:
Obrazek

A to ma być 'Santa Rosa':
Obrazek

To zdjęcie przedstawia moją siewkę, wysianą latem 2013 roku. Kilka siewek z tego siewu już u mnie kwitło, ta pierwszy raz wypuszcza pęd kwiatowy. Zapewne będzie czerwona lub biała :wink: Tylko takie siewki z tej krzyżówki jak na razie zakwitły :wink:
Obrazek
wisnia897
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2795
Od: 23 sie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Ja tam nie jestem wybredna, podobają mi się wszystkie kolory i kształty zaprezentowanych przez Ciebie kwiatów zwartnic ;:303
Monika
U Wiśni (roślinkowy mix)
Zbieranina Wiśni (kaktusy)
Awatar użytkownika
ktoś
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4530
Od: 11 lis 2008, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Głogów

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Czekam na kwiat Santa Rosa , bo mój jeszcze śpi .
Twoje siewki chętnie się dzielą , aż miło popatrzeć na te cebulki przybyszowe :)
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Hippeastrum i nie tylko

Post »

Nie wszystkie się tak chętnie dzielą - na razie mi to nie przeszkadza bo nie wiem jak kwitną :wink: W przyszłości chciałbym mieć donice, w których miałbym po kilka cebul z jednej odmiany (ciekawe gdzie będę je trzymał...) a do tego musi być sporo cebul potomnych :wink:

U mnie na razie króluje cały czas 'Double Record':
Obrazek
Muszę przyznać, że ta odmiana bardzo mi się spodobała, Kwiaty ma urzekające.

Z prędkością światła do kwitnienia szykuje się sprekelia urodziwa:
Obrazek
Pierwszy raz jedna cebula wypuściła mi 2 kwiaty. Wiem, że to u niej normalne ale zawsze miałem 1 kwiat z cebuli. Pierwszy kwiat zakwitnie z dużym prawdopodobieństwem jutro. Sprekelia ma dość niskie pędy z kwiatem ale kwiat ma bardzo duży - i ładny :wink:

W jednym markecie znalazłem przecenione kliwie - i musiałem kupić jedną ponieważ jako jedyna miała nierozwinięty pęd kwiatowy, pozostałe były juz dawno po kwitnieniu :wink:

Obrazek
Kliwia już od dawna za mną chodziła więc zakup bardzo mnie cieszy.

Codziennie wsadzam do ziemi co najmniej jedną cebulę zwartnic, w tym momencie pędy kwiatowe puszcza kilka z nich a nie posadziłem nawet połowy... nie wiem gdzie ja będe układał te wszystkie donice :wink:

Siewka, która pierwszy raz zakwitnie:
Obrazek

Siewka, która kwitła już rok temu:
Obrazek

'Santa Rosa':
Obrazek

Pęd kwiatowy wypuszcza mi również cebula, która nie ma etykiety - i teraz nie wiem, czy to jest jakaś siewka czy może cebula, która nie kwitła w zeszłym roku ale nie jest siewką...
Zablokowany

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”