Liliowce (Hemerocallis)- identyfikacja

Rozpoznawanie roślin na podstawie zdjęć.
Awatar użytkownika
Kleksik
200p
200p
Posty: 321
Od: 24 mar 2012, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Liliowce (Hemerocallis)- identyfikacja

Post »

Wysokość kwiatów oczywiście co jest wysokością całej rośliny :lol:
Miałeś na myśli wysokość liści? - tego się nie podaje
Pozdrawiam
Katarzyna
maron18
200p
200p
Posty: 300
Od: 10 wrz 2015, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Liliowce (Hemerocallis)- identyfikacja

Post »

Myślałem raczej o wysokości samego kwiatu, tego, który kwitnie.
Awatar użytkownika
a_nie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1620
Od: 31 mar 2011, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Liliowce (Hemerocallis)- identyfikacja

Post »

1. Czy to Apricot beauty czy Kwanso, a może jeszcze inny? Nie wiem czym się różnią. Mój ma średnicę kwiatka 13 cm, a wysokość 8,5 cm. nie pachnie
Obrazek

I cała kępa
Obrazek
Awatar użytkownika
Kleksik
200p
200p
Posty: 321
Od: 24 mar 2012, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Liliowce (Hemerocallis)- identyfikacja

Post »

Apricot Beauty i Kwanso to jest ta sama stara odmiana dawniej funkcjonująca pod tymi nazwami równocześnie. Z tego co pamiętam to sporo lat temu nazwa Apricot Beauty była używana przez Hemskerka. Teraz już u tego hodowcy taka odmiana nie występuje. Jako Kwanso nie jest też arejestrowany w AHS.
I żeby było zabawniej pod nazwą Apricot Beauty znowu są znane dwie tym razem różniące się od siebie odmiany.
Link do zarejestrowanej w AHS http://www.daylilydatabase.org/detail.p ... t%20Beauty i jego twórcą jest Fleming w 2013 roku a ten drugi to http://www.missouribotanicalgarden.org/ ... merocallis
A jako dopełnienie bałaganu związanego z tą odmianą to w amerykańskim portalu ogrodniczym Dave's Garden (podobnym do naszego) występuje już mix - zdjęcia tej drugiej wersji ale jako hodowca jest podany Fleming 2013.
Pozdrawiam
Katarzyna
Awatar użytkownika
a_nie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1620
Od: 31 mar 2011, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Liliowce (Hemerocallis)- identyfikacja

Post »

Kleksik Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
To może jeszcze poproszę o potwierdzenie czy to jest Summer Wine? Przeglądając zdjęcia liliowców, na moje oko, tego mój przypomina. Kolor jak dla mnie niezwykły. Średnica kwiatów 12,5 cm, wysokość 7,5 cm. Wydaję się że delikatnie pachną.

Obrazek

I jeszcze drugi liliowiec. Duże kwiaty- średnica 14 cm, wysokość 12 cm. Kolor jak dla mnie idealny, trudny do opisania piaskowo-żółto-miodowy. Nie pachnie. Przeglądając internet przypomina mi Bali Hai, czy to ten?

Obrazek
Awatar użytkownika
Kleksik
200p
200p
Posty: 321
Od: 24 mar 2012, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Liliowce (Hemerocallis)- identyfikacja

Post »

Alicjo :wit
Wysokość kwiatu nie ma takiego znaczenia. We wszystkich portalach - szczególnie w AHS (American Hemerocallis Society) i HE (Hemerocallis Europa) podawana wysokość to jest wysokość łodygi kwiatowej a nie zielonych liści i nie kwiatu. Identyfikacja w wielu przypadkach jest po prostu niemożliwa z uwagi na wielkie podobieństwo mnóstwa odmian. Bardzo niewiele jest tak charakterystycznych, że można prawie na pewno stwierdzić, że to jest ta odmiana a nie inna. A tak to średnica kwiatu i wysokość liliowca to też w wielu przypadkach różnią się od "wzorca". Te parametry są bardzo zależne od jakości ziemi, doświetlenia roślin, pogody.... Sorki, to tyle wstępu....
Twój liliowiec to może być Summer Wine ("wzorzec" -wysokość 60 cm, średnica kwiatu 14 cm) - kolor i wymiary, kształt i faktura płatków można powiedzieć, że pasują. Swojego nie wąchałam i nie wiem czy pachnie. W AHS nie podają, że pachnie.
Drugiego liliowca nie znam.
To link do AHS http://www.daylilydatabase.org/detail.p ... Bali%20Hai
I wg AHS to wysokość tego liliowca 56 cm, średnica kwiatu 13 cm, zaczyna kwitnąć sezon M (czyli między 15-ym lipca a 1-ym sierpnia) , Dormant, Diploid, kolor różowo melonowy z widocznymi w orchideowym kolorze żyłkami (nerwami) i jasno złotą gardzielą.
Dodatkowe wyjaśnienie - termin kwitnienia tez się może różnić a opis koloru to też bardzo indywidualne podejście....
Pozdrawiam
Katarzyna
maron18
200p
200p
Posty: 300
Od: 10 wrz 2015, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Liliowce (Hemerocallis)- identyfikacja

Post »

Zmierzyłem wysokość moich liliowców:

1. 65-75 cm
2. 75 cm
3. 110 cm
4.
5. 95 cm
6. 90 cm
7. 100 cm
8. 105 cm
9. 90 cm
10. 70 cm
Awatar użytkownika
a_nie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1620
Od: 31 mar 2011, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Liliowce (Hemerocallis)- identyfikacja

Post »

Kleksik
To że termin kwitnienia może się różnić to potwierdzam. U mnie na północy jest ok 2 tyg. spóźniony w porównaniu z ciepłym południem Polski. A zresztą nawet u mnie w zależności od pogody kwiaty zakwitają każdego roku o innej dacie. Zapisywałam sobie niektóre w kalendarzu i nigdy nie było identycznie.
Sprawdziłam domniemany Summer Wine ma właściwe ok 60 cm, a Bali Hai trochę więcej ok 65, ale i kwiat jest o cm większy więc może trochę większy okaz. Kolo melonowy tak też można by go określić, bo w tonacji podobny do jeżówki Supreme Cantaloupe, a ta określana jest jako w kolorze melona. Coraz bardziej utwierdzam się że to te.
Innych nazw moich liliowców nawet nie podejrzewam, dlatego proszę o jakieś podpowiedzi. Zacznę od pachnących bo to chyba rzadkość u liliowców. Pachnące mam dwa. Cytrynowy wysoki, o dużych kwiatach: średnica 15 cm, wysokość kwiatu z łodygą 110 cm. Co to może być:
Obrazek

Obrazek

Drugi to ciemny z żółto-zielonym środkiem. Wysokość 85 cm, średnica ok 10 cm. Sugerowano mi, że to może Night Becon, ale on nie pachnie, a mój na pewno pachnie może nie tak intensywnie jak powyższy cytrynowy, ale ma ładny zapach.
Obrazek

Obrazek
teksanski
200p
200p
Posty: 336
Od: 22 mar 2009, o 23:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów - Luszowice

Liliowce do identyfikacji

Post »

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
PaulaF-Z
500p
500p
Posty: 602
Od: 1 lis 2016, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Liliowce (Hemerocallis)- identyfikacja

Post »

Czy to Always Afternoon?


Obrazek
Proszę o podpowiedź
Awatar użytkownika
Kleksik
200p
200p
Posty: 321
Od: 24 mar 2012, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Liliowce (Hemerocallis)- identyfikacja

Post »

PaulaF-Z :wit
To nie jest Always Afternoon.
Pozdrawiam
Katarzyna
PaulaF-Z
500p
500p
Posty: 602
Od: 1 lis 2016, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Liliowce (Hemerocallis)- identyfikacja

Post »

Kasiu, Kleksik,
a znasz odmianę tego liliowca?
Awatar użytkownika
Kleksik
200p
200p
Posty: 321
Od: 24 mar 2012, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Liliowce (Hemerocallis)- identyfikacja

Post »

PaulaF-Z
jest podobny do liliowca sprzedawanego jako Blue See. Kwiaty tego liliowca w zależności od sklepu różnią się i to czasem dość znacznie. Nigdzie nie jest zarejestrowany ani w AHS ani w EH (europejskie stowarzyszenie liliowcowe). I ten liliowiec "funkcjonuje" tylko w Polsce.

teksanski
niestety nic Ci nie pomogę bo zdjęcia maluśkie i nawet ich powiększenie nie może mnie ukierunkować. I jeszcze jedno BRAK podstawowych danych tj. wysokości pędów kwiatowych i średnicy kwiatu. I jeżeli to możliwe określenie pachnie czy też nie.

Alicjo a_nie
Pierwszego liliowca nie próbuję zidentyfikować bo jest baaardzo dużo podobnych do siebie i brak podstawowych danych.
Drugi to z pewnością, chociaż trochę słabo i nietypowo wybarwiony, Night Beacon
Pozdrawiam
Katarzyna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Identyfikacja roślin ogrodowych. FOTO”