Jaka to odmiana hibiskusa?

Rozpoznawanie roślin na podstawie zdjęć.
ODPOWIEDZ
aberracje
200p
200p
Posty: 260
Od: 20 wrz 2017, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jaka to odmiana hibiskusa?

Post »

Mam takie pytanie: czy to na obrazku to Ketmia syryjska (czyli krzak ogrodowy), czy też po prostu hibiskus domowy, któremu odbija? Kupiłam dla dziecka dwa lata temu, w markecie, patrzeniem na nazwę głowy sobie nie zaprzątałam :( Najpierw stał w domu, a jak zaczął zrzucać liście, to wywaliłam do ogródka (nie pierwszy raz to trenuje, kupuje i szybko zaczyna zrzucać liście i pąki, ale pierwszy raz wywaliłam na zewnątrz). Wyjęłam z doniczki i wsadziłam do ziemi, a potem wyjechałam na wakacje (czyli jakoś na początku lata to było). Na ogródku kwiat przestał (momentalnie!) zamierać, dorobił się kilku nowych liści, a nawet zaczął kwitnąć. W sumie to że zaczął kwitnąć to jeszcze wytrzymałam, ale jak kontynuował kwitnienie w październiku, to nawet winorośl się czerowna że złości zrobiła :wink: W końcu nie wytrzymałam i wykopałam go z powrotem do doniczki, no i do domu. W domu stara śpiewka: w kilka dni zrzucił wszystkie pąki i liście... Machnęłam machnęłam ręką na ten "nagi" protest i postawiłam koło całej mojej ferajny w stołowym. Stał jakiś czas taki goły i obrażony, aż w końcu zaczął puszczać liście. Do lata miał ich całkiem sporo, więc przed wyjazdem na wakacje wywaliłam go na balkon, tym razem w doniczce. Całe lato tam przestał, nic nie robiąc, a teraz, w drugiej połowie września zabiera się za kwitnienie. Kwitnie na czerwono, kwiat z pojedynczymi płatkami, pojedynczy kwiat utrzymuje się koło jednej doby. Wiele lat temu miałam hibiskusa domowego, wyglądał i kwitł identycznie, i też najchętniej zimą, ale tu na forum doczytałam że istnieją też hibiskusy ogrodowe, co w połączeniu z zachowaniem mojego okazu sprawiło, że muszę zasięgnąć czyjejś opinii :) Obecnie u nas jest w okolicach 13-15 stopni w dzień i maksymalnie 10 nocą, w zeszłym roku kwitł przy jeszcze niższych temperaturach (tropikalny znaczy się to on mocno nie jest).
Obrazek

Obrazek
No i jaki werdykt wyda szanowne gremium? Szykować mu większą doniczkę i zimować na balkonie, czy zabrać do domu, nie patrzeć że wybrzydza i zmusić do życia przy 20+ stopniach? Bo już się prawie przed latem przyzwyczaił, a poszedł na balkonowe letnisko wyłącznie dlatego, żeby go deszcz podlewał, kiedy mnie nie ma w domu.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Jaka to odmiana hibiskusa?

Post »

To jest hibiskus domowy, latem może być wystawiony na balkon czy do ogrodu, potem jednak źle znosi ogrzewanie, więc można to robić jak masz potem dla niego jasne i chłodne pomieszczenie. Takie przeprowadzki niezbyt mu służą, bo na powietrzu ma zawsze więcej światła niż w pomieszczeniu i jak go wniesiesz jesienią, a potem zaczną się krótkie dni, to zrzuca liście i pąki.
Lepiej znaleźć mu stałe, jasne miejsce w domu.Po zakupie też może się buntować, bo wiąże się ze zmianą warunków, przestawianiem i przenoszeniem w trakcie kwitnienia.Do nieco większej doniczki przesadzić dopiero wiosną.
aberracje
200p
200p
Posty: 260
Od: 20 wrz 2017, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaka to odmiana hibiskusa?

Post »

Dziekuje! :-)
No to do domu z nim i zobaczymy jak sie zachowa. W poprzednim miejscu mielismy okna północ-południe i pompe ciepła (suche powietrze), po przeprowadzce mamy ogrzewanie podłogowe i okna wschód-południowyzachód, jeszcze nie wiem jak tu rośliny rosna. Zimniejszego pomieszczenia do zimowania roślin nie bedzie ;:3 20 lat temu miałam dwumetrowego hibiskusa na pierwszym mieszkaniu, irytuje mnie, że teraz nie mam warunków...


P.S. Oprogramowanie tlf.kom. nie przewiduje ogonków przy a ani e, mam tylko zestaw kresek/kropek/fal nad literkami ;:182
ODPOWIEDZ

Wróć do „Identyfikacja roślin ogrodowych. FOTO”