Szachownica ostropłatkowa ( Fritillaria acmopetala )

Rozpoznawanie roślin na podstawie zdjęć.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: coś cebulowego

Post »

Nie do końca :wink: Obie Scille mają lekko zaostrzoną cebulę tam, gdzie będą wyrastały liście, hiszpańska jest jasna i ona dość mocno przypomina te cebule ale kompletnie nie ten kształt i kolor liści. Do tego cebulice nie produkują takich ilości, maleńkich cebul potomnych :wink: Ale opierając się tylko na podobieństwie cebul to rzeczywiście można byłoby się nad tym zastanawiać :)
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: coś cebulowego

Post »

I jak obiecywałem tak wracam ponownie z pytaniem o tę roślinę :wink:
Już mam pewność, że jest to szachownica - tylko pytanie jaka?

https://images82.fotosik.pl/1053/a66b551935ce5eb9.jpg

Zakwitła tylko jedna cebula a mam ich pełno :wink: Kwiat dopiero w pąku ale nie wiem czy będę miał okazję zrobić z zdjęcie w rozkwicie ponieważ dopiero w weekend będę w ogrodzie. Ma ktoś taka szachownicę i wie co to? ona ma tylko jeden kwiat na pędzie.
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: coś cebulowego

Post »

Spróbuj porównać ze zdjęciami szachownicy Uva vulpis (szachownica perska, szachownica lisia, lisie grono). Mam taką w ogrodzie i zanim w pełni rozkwitła, wyglądała tak jak Twoja. I też jest tylko jeden kwiat z jednej cebuli. Fajnie wyglądają w grupie, u mnie jest ich kilkanaście blisko siebie, chyba tylko wtedy jest ładny efekt.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: coś cebulowego

Post »

Kasia79, to jest na pewno dobry trop :wink: bo pod tym kątem też rozpatrywałem moja roślinę. Co prawda z rozpędu napisałaś o szachownicy perskiej czyli zupełnie czymś innym :wink: ale szachownicę lisią brałem pod uwagę. Problem tylko taki, że na necie są tylko rośliny w pełni kwitnienia więc podobne są ale chyba muszę poczekać do weekendu żeby mieć 100% pewności :wink: Ale właśnie chodziło mi o zdanie kogoś, kto ma u siebie takie rośliny więc dziękuję za podpowiedź :D pewnie to ten gatunek :)
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: coś cebulowego

Post »

Faktycznie z rozpędu wpisałam sz. perską, oczywiście to nie to samo co lisia, dobrze, że zwróciłeś na to uwagę. Perską po prostu też sadziłam w zeszłym roku.
A odnośnie Twojej, to przejrzałam jeszcze atlas bylin i jeśli to nie będzie sz. lisia, to popróbuj porównania z:
- sz. pirenejska (F. pyrenaica)
- sz. Pinarda (F. pinardii)
- sz. grecka (F. graeca)
- sz. kaukaska (F. caucasica)
- sz. ostropłatkowa (F. acmopetala) i jej podgatunek sz. Wendelbo (F. acmopetala, subsp. wendelboi)

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: coś cebulowego

Post »

To teraz mi dałaś do myślenia :wink: Ja wcześniej brałem pod uwagę w sumie tylko lisią a jak przejrzałem pozostałe, wypisane przez Ciebie to nie potrafię żadnej wykluczyć :wink: Oby do weekendu nie przekwitła :wink: choć to pewnie lisia :wink:
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: coś cebulowego

Post »

Co te książki robią z człowiekiem :wink:

Nie przekwitnie, mam nadzieję, że w końcu rozpoznasz swoje tajemnicze cudeńko. A jaka frajda!
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: coś cebulowego

Post »

Już tyle lat czekam na ten kwiat, że jeśli do weekendu przekwitnie to czeka mnie kolejny rok czekania :wink: Dlatego cieszy mnie ochłodzenie ponieważ kwiaty dłużej będą kwitły :wink: Frajda jest wielka :D Co prawda prosiłem tatę żeby zrobił mi zdjęcia jeśli ta roślina zakwitnie ale tata może zapomnieć, a jeśli nie zapomni to niestety zrobi zdjęcie nieostre... :wink: Jak prosiłem o zdjęcie kamasji 'Blue Melody' (wtedy nie wiedziałem, że to ta kamasja, również czekałem kilka lat na rozpoznanie jej) to rodzice zrobili 2 zdjęcia - oba były tak nieostre, że ciężko było kształt kwiatu rozpoznać :wink: ostre na zdjęciu były liście, które znam na pamięć :wink: Co ciekawe tę kamasję otrzymałem razem z tą szachownicą. Kamasja kwitnie już od co najmniej 2 lat ale nigdy nie widziałem kwitnienia na żywo. W tej samej kępie cebulek dostałem jakiegoś tulipana botanicznego o falistych liściach, który pierwszy raz zakwitł rok temu ale ślimak zjadł mu pół pąka kwiatowego :wink: W tym roku tulipan ma znacznie większy pąk :wink: W każdym razie takie czekanie na kwiaty i rozpoznawanie tych roślin daje mi bardzo dużo radości :wink:
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: coś cebulowego

Post »

;:306
Oj szczęścia do tych niespodziewajek to Ty chłopie nie masz...
Rodzice zawsze są pełni dobrych chęci, ale często nie połączonych z umiejętnościami technicznymi, co zrobić!
I tak podziwiam Twoją cierpliwość, trzymam kciuki za tegoroczne powodzenie!
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: coś cebulowego

Post »

Kasia79, wypisana lista szachownic przez Ciebie się przydała :wink: ale jednak to nie jest lisia :wink: Co mnie w sumie cieszy :D Dziękuję bardzo za pomoc :)
Ta roślina to szachownica ostropłatkowa Fritillaria acmopetala:
Obrazek

Teraz tylko muszę postarać się aby zakwitło ich znacznie więcej żeby był lepszy efekt :wink:
Czyli z tej kępki cebulek do rozpoznania został mi już tylko tulipan :wink:
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: coś cebulowego

Post »

Cieszę się, że rozpoznałeś ślicznotkę. Gratulacje!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Identyfikacja roślin ogrodowych. FOTO”