Cięcie kosmetyczne - METODYKA

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Cięcie kosmetyczne - METODYKA

Post »

2. CIĘCIE KOSMETYCZNE

Celem kosmetyki jest dokonanie drobnych poprawek w wyglądzie drzewa. Zabieg ten ma zazwyczaj charakter czysto estetyczny lub zakłada usunięcie drobnych gałęzi, które mogłyby w przyszłości zachwiać pokrojem rośliny.
Podczas cięcia kosmetycznego unikamy pozostawiania ran większych, niż te które można zadać piłą jednoręczną.
Kosmetyka nie dopuszcza usuwania więcej niż 5% gałęzi.
Optymalnym terminem wykonywania zabiegów jest lato, aczkolwiek dopuszczalne są również terminy zimowe i wiosenne.
Prawidłowo przeprowadzona kosmetyka nie wymaga dodatkowych zabiegów i korekt w kolejnych sezonach.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
RUDNICKI E. 2014. Rodzaje cięcia drzew
Przykład 1
Planując cięcie swoich drzew, należy dążyć do tego, aby osiągnąć zamierzony efekt przy możliwie najmniejszej stracie gałęzi, które są aparatem umożliwiającym roślinie prowadzenie fotosyntezy. Im mniej pędów usuniemy, tym mniejszego stresu dozna drzewo, a co za tym idzie jego reakcja obronna nie będzie na tyle intensywna, aby zaburzyć dotychczasowy rytm fizjologiczny. Drobne zabiegi poprawiające witalność, kształt korony i plonowanie mieszczą się definicji cięcia kosmetycznego. W przypadku zadbanych drzew o dobrze ukształtowanych koronach, takie cięcie jest wszystkim czego potrzeba, aby utrzymać określoną formę oraz zadowalający plon.
Zdjęcia przedstawiają 42-letnią jabłoń odmiany 'McIntosh' kilka lat po solidnym cięciu prześwietlającym. Szkielet pozostaje przewiewny i stabilny, a jedyną rzeczą, którą trzeba było zrobić okazało się skrócenie przewieszających się pod ciężarem owoców pędów na obrzeżach korony. Niewiele skrócono także pędy w strefie wierzchołkowej. Po takim cięciu nie istnieje żadna obawa, że drzewo wytworzy "wilki" i nadmiernie zagęści koronę.
Niekiedy spotykam stare, dobrze plonujące okazy, które bez większego namysłu zostają silnie pocięte. Potem słyszę lament, że już nigdy nie wracają do wcześniejszego poziomu owocowania. Służę tym przykładem dlatego, by zastanowić się, czy aby na pewno jest sens prowadzić silne cięcie w przypadku drzew, które posiadają dobrą, stabilną koronę i dobrze owocują.
Obrazek
Obrazek
:!: Przy okazji każdych, nawet drobnych zabiegów, warto przyjrzeć się ranom, które zadaliśmy podczas wcześniejszych cięć oraz uszkodzeniom, którym mogło ulec drzewo. Nawet dobrze zabezpieczone rany, po pewnym czasie wymagają konserwacji. Należy je oczyścić i ponownie zamalować preparatem powierzchniowym (np. Funaben) z dodatkiem topsinu. Jeśli doszło do powierzchniowych infekcji, przed zamalowaniem warto odkazić powierzchnię (np. denaturatem). W przypadku gdy rana zdążyła już wypróchnieć, nie stosujemy funabenu, a oczyszczamy ją z miękkiego próchna. Konserwować można wtedy już tylko jej obrzeża.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”