Cięcie odmładzające - METODYKA

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Cięcie odmładzające - METODYKA

Post »

4. CIĘCIE ODMŁADZAJĄCE

Celem odmładzania jest wzmożenie żywotności poprzez zastąpienie starych gałęzi młodymi.
Technika tego zabiegu polega na usunięciu znacznej ilości ustępujących gałęzi, co powoduje
pojawienie się świeżych przyrostów i pobudza siły witalne drzewa. Odmładzanie jest zalecane do
stosowania w przypadku drzew w fazie senilnej, bądź uszkodzonych przez choroby kory oraz
okazów z wysokim procentem posuszu w koronie.
Do usunięcia są przeznaczone wszystkie gałęzie martwe, obumierające, odrzucane i zainfekowane,
a także partie korony o spowolnionym wzroście. Dopuszczalne jest w uzasadnionych przypadkach
pozostawianie czopów.
Odmładzanie zakłada usuwanie do 40% objętości korony. Zbyt silne cięcie wiąże się z zachwianiem
równowagi fizjologicznej drzew.
Zabiegi związane z odmładzaniem wykonuje się wyłącznie przed rozpoczęciem wegetacji roślin.
Silne cięcie odmładzające może wiązać się z koniecznością formowania wtórnego poszczególnych
partii korony oraz późniejszego prześwietlania.
Do korzyści należy zaliczyć pobudzenie drzewa do wzrostu, poprzez zwiększenie wydajności
procesu fotosyntezy z młodych pędów. Wiąże się to bezpośrednio ze zwiększeniem żywotności. W
przypadku drzew z obumierającymi wierzchołkowymi partiami korony, korzystne jest ich
obniżenie, mające na celu skrócenie drogi transportu wody z solami mineralnymi od korzeni do
korony.
Do wad zabiegu należy ryzyko zachwiania dotychczasowej gospodarki wodno-mineralnej i pokroju
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
RUDNICKI E. 2014. Rodzaje cięcia drzew
Przykład 1
Już jakiś czas temu podjąłem się opracowania metodyki odmładzania drzew. Różni się ono od pozostałych rodzajów cięć podstawowym założeniem, które wydaje się być odwrotne do tego co chcemy zazwyczaj uzyskać. Otóż w tym przypadku nie chodzi wcale o spowalnianie wzrostu i walkę z wilkami. Nie chodzi też o rozluźnienie korony. Mianowicie celem jest tu pobudzenie drzewa do wzrostu. Osiągamy to usuwając słabe i stare pędy. W ten sposób dajemy pole do popisu nowym gałęziom, nierzadko pojawiającym się dopiero po cięciu z pąków śpiących.
Wykorzystana jabłoń to kreb z 1985 roku. Odmiana nie została ustalona, ale morfologia wskazuje na amerykańskie pochodzenie. Drzewo rośnie na słonecznym stanowisku, ale gleba jest wyjątkowo mierna, piaszczysta i kwaśna. Gałęzie w koronie były przestarzałe, a wzrost spowolniony. Choć nie było suchych gałęzi to wiele z nich ulegało powolnemu zamieraniu. Problemem w tym przypadku nomen omen była mnogość krótkopędów, jednakże tak nieużytecznych, że nie były w stanie utrzymać owoców. Właściwa w takim przypadku jest decyzja o cięciu odmładzającym. W efekcie mają pojawić się nowe gałęzie, które wniosą sporo świeżości do korony i choć plon przez pierwsze lata będzie niższy to o wiele lepszy jakościowo.
Zapraszam do analizy zdjęć.
Obrazek
Obrazek
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Obrazek
Obrazek
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Obrazek
Obrazek
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Obrazek
Obrazek
Na zdjęciach poniżej widać zagęszczenie gałęzi ze starymi krótkopędami. Całe gałęzie zostały silnie skrócone, a wśród krótkopędów pozostawiłem te najżywotniejsze i rokujące na wzrost.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Poniżej przykład gałęzi ulegającej kladoptozie (czyli odrzuceniu). Taka gałąź nie rokuje na przyszłość i choć jest zdrowa to nie ma szans na wydanie jakościowego plonu. Krótkopędy, które posiada są bardzo stare (około 15-20 lat).
Obrazek
Inny przykład takiej gałęzi, która podczas odmładzania kwalifikuje się do usunięcia:
Obrazek
Zestarzałe ścięte gałęzie:
Obrazek
Przy okazji opisywanego okazu przestrzegam przed obkładaniem pni kamieniami. Podczas słonecznych zimowych dni nagrzewają one pień, co po spadku temperatury nocą zwiększa ryzyko powstania zgorzeli mrozowych.
Obrazek
Rany zabezpieczono dendromalem.
Obrazek

Na koniec jeszcze jedna bardzo ważna rzecz. Cięcie odmładzające jest jednym z najbardziej radykalnych cięć. Może się zdarzyć, że bardzo osłabione drzewa mogą nie poradzić sobie z utratą takiej ilości gałęzi. Niezbędne jest nawożenie takich drzew po cięciu. Najlepsze efekty daje oczywiście obornik, a w przypadku jego braku polecam azofoskę. Nawóz wykładamy lub rozsypujemy w obrębie rzutu korony.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Cięcie odmładzające - METODYKA

Post »

Żadnego odzewu? :) Nie odmładzaliście nigdy drzew? Podzielcie się doświadczeniami to podyskutujemy. :wink:
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
Sybil
200p
200p
Posty: 226
Od: 9 kwie 2013, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna, Roztocze Gorajskie

Re: Cięcie odmładzające - METODYKA

Post »

Mam takie strasznie stare jabłonie -3 szt. (najstarsi tubylcy nie pamiętają kto je sadził). Nie jestem w stanie wdrapywać się na nie i ciąć, ale jak przyszli 3 lata temu panowie od elektryczności i przycięli te gałęzie, które właziły na druty (wycięli sam środek korony), to urosło dużo młodych gałęzi i były smaczne jabłka.
Myślę, że powinnam właśnie tak je odmłodzić, ale nie wiem, jak to zrobic fizycznie, bo to wielkie drzewa i boję się je zabić ( i siebie, jak spadnę), są stareńkie. W tamtym roku namówiłam męża i sąsiada do gimnastyki na drabinie, poobcinali ile mogli od dołu.
Owocowały co drugi rok, po przycięciu zaczęły owocować co roku. Nie wiem jakie to odmiany, tu mówią: Cesarz Wilhelm, grochówka (?;) )i kosztela -wspaniała, starodawna, słodziutka, ale skórkę ma taką, że buty można szyć ;))
Jak można się dobrać do takich bardzo wysokich drzew?
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Cięcie odmładzające - METODYKA

Post »

Na linkach. :)
Albo z wysięgnika. Albo zaopatrzyć się w solidną drabinę, taką na co najmniej 10 metrów. Ja mam taką i poza drzewami przydaje się w wielu innych sytuacjach. Koszt około 500 PLN.
Chętnie obejrzałbym zdjęcia tych jabłoni. Tu jest dobry temat. :wink:
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Cięcie odmładzające - METODYKA

Post »

Aktualizacja do powyższego przykładu;
Reakcja drzewa na cięcie odmładzające pół roku po zabiegu;
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
jozekk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 2 sie 2015, o 11:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cięcie odmładzające - METODYKA

Post »

Witam,
mam problem z jabłonią, temat opisałem w tym wątku:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=34&t=88762
alfamixi doradził mi żebym poczytał o cięciach odmładzających i podpytał Ciebie.
Czy na podstawie zdjęcia, które umieściłem w powyższym poście jesteś w stanie ocenić czy ta jabłoń nadaję się do cięcia odmładzającego?
Ewentualnie podpowiedzieć jak je przeprowadzić na tej konkretnej jabłoni.
Dodam jeszcze, że nie mam pojęcia ile lat może mieć ta jabłoń.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Cięcie odmładzające - METODYKA

Post »

Nie wydaje mi się, aby potrzebne było jej cięcie odmładzające. Po primo trzeba skupić się na nawożeniu i ochronie. Przeciwko parchowi spore efekty daje już zgrabienie i "utylizacja" liści.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
Arii
50p
50p
Posty: 82
Od: 2 wrz 2015, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Cięcie odmładzające - METODYKA

Post »

Też mam starą jabłoń, ale boję się ją aż tak radykalnie przyciąć, więc w tym roku przyciąłem tylko część najstarszych gałęzi, a za rok i w kolejnych latach będę wycinał kolejne. :D Jabłoń mną chyba ponad 50 lat i boję się, żeby mi nie umarła.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Cięcie odmładzające - METODYKA

Post »

Jeśli tylko mamy możliwość i cierpliwość to warto rozkładać silne cięcia na kilka lat. Szczególnie w przypadku starych drzew.
Kaktusowe, zanim podejdę do Twoich jabłoni, napisz mi proszę co wiesz na ich temat. Wiesz może jakie to odmiany? Jak wygląda ulistnienie - czy występują suche gałęzie. Jak owocowanie? No i jestem ciekaw ich wieku. Ta pierwsza wygląda na >60 lat.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
kaktusowe
50p
50p
Posty: 80
Od: 26 lut 2016, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle/Goszyce

Re: Cięcie odmładzające - METODYKA

Post »

ERNRUD odmian nie znam, ale jabłonka nr 5 i numer 2 to najstarsze drzewa w moim ogrodzie, nie mają żadnych suchych gałęzi i niewiele się pomyliłeś określając wiek, bo mają nie mniej niż 50 lat. Owoców dają bardzo dużo,średniej wielkości, ale są to jabłka takie jakby sypkie, zbieram je we wrześniu. Z tego co mi teść opowiadał, to właśnie ta pierwsza jabłonka była szczepiona na jakiejś już istniejącej i tam rosnącej. Pozostałe dwie jabłonie to tzw. żniwki, czy papierówki, żółciutkie. Suche gałęzie starałam się zawsze przed rozpoczęciem wegetacji obcinać, także takowych na drzewach nie mam. Więcej niestety nie wiem, ale uwielbiam te drzewa, a najbardziej kiedy kwitną. To miód na moje oczy :)
Na końcu zawsze jest dobrze, jeśli nie jest to znaczy że to jeszcze nie koniec
Wiejskie życie u Anetki
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Cięcie odmładzające - METODYKA

Post »

Więc zastanów się czy na pewno chcesz im przeprowadzić cięcia odmładzające. :shock: Skoro są w dobrym zdrowiu i nieźle owocują, rozważ najwyżej ich prześwietlenie lub tylko kosmetykę. To stare drzewa i długo będą się regenerować...
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
kaktusowe
50p
50p
Posty: 80
Od: 26 lut 2016, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle/Goszyce

Re: Cięcie odmładzające - METODYKA

Post »

Szczerze mówiąc długo się nad tym zastanawiałam,najbardziej mnie boli jak widzę jak te gałęzie się łamią pod ilością owoców, niezależnie czy są podparte czy nie. Do tej pory prześwietlałam korony, ale z ręką na sercu, bo boję się zbyt mocnego cięcia, ale może mógłbyś mi poradzić jak porządnie poprzycinać gałązki?
Edit: co to są te "czopy"
Na końcu zawsze jest dobrze, jeśli nie jest to znaczy że to jeszcze nie koniec
Wiejskie życie u Anetki
Awatar użytkownika
Arii
50p
50p
Posty: 82
Od: 2 wrz 2015, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Cięcie odmładzające - METODYKA

Post »

Czop to przycięta gałąź blisko przewodnika. Zostawiamy taki "kikut" o długości od dziesięciu nawet do kilkudziesięciu cm. Później z takiego czopa wyrosną nowe gałązki zastępując te wycięte.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”