Borówka czarna (czernica), jagoda leśna (Vaccinium myrtillus)

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
MartisM
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1003
Od: 14 mar 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Borówka czernica,jagoda leśna (Vaccinium myrtillus )

Post »

Moja pierwsza własna borówka czernica - wyhodowana w mym skromnym ogrodzie :heja
Jeszcze kilka kwiatów na tej roślince się zapyliło, ale one nie mają jeszcze takiego "okazałego" kształtu.

Obrazek
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka czarna (czernica), jagoda leśna (Vaccinium myrtillus)

Post »

Czarna borówka nadaje się na nalewkę? Mam nadmiar 2 kg i tak się zastanawiam..Wyjątkowy urodzaj tych rosnących w naturze..
Awatar użytkownika
franus
50p
50p
Posty: 99
Od: 16 wrz 2011, o 13:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Borówka czarna (czernica), jagoda leśna (Vaccinium myrtillus)

Post »

Nalewkę możesz zrobić piłam ale sama nie robiłam.
Pozdrawiam Longina.
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Borówka czarna (czernica), jagoda leśna (Vaccinium myrtillus)

Post »

Cześć :wit
Jak w tym roku z jagodami w lesie? :?: ? To znaczy jest ich dużo i czy są duże czy raczej małe?? I tak przy okazji zapytam: jak chronicie się przed kleszczami podczas zbiorów ?? ;:131
Pozdrawiam
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Borówka czarna (czernica), jagoda leśna (Vaccinium myrtillus)

Post »

Na jagody jeżdżę regularnie od trzech lat, teraz będzie czwarty sezon. Nieraz nawet po 6-7 razy w ciągu miesiąca. Nigdy żadnego kleszcza nie miałem. Poza tym chodzę do lasu prawie codziennie na spacery z psem i to do lasu gdzie się trzeba przedzierać między gałęziami. Od co najmniej 20 lat nie miałem kleszcza. Pies i koty bardzo często przynoszą pomimo stosowania obroży na wszelkie pasożyty.
Podobno to zależy od człowieka i jego stanu zdrowia. Sąsiad również bardzo często chodzi do lasu i też nie miał od wielu lat kleszcza do czasu kiedy musiał wziąć antybiotyk i po tej kuracji antybiotykowej na pierwszej wizycie w lesie złapał kleszcza.
Na inne owady w lesie pomaga wrotycz.
Awatar użytkownika
MartisM
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1003
Od: 14 mar 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Borówka czarna (czernica), jagoda leśna (Vaccinium myrtillus)

Post »

A oto moja pierwsza w pełni dojrzała jagoda:D 2 rok ją mam i w końcu pierwsza jagódka :D

Obrazek
amator27
100p
100p
Posty: 145
Od: 23 lut 2018, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka czarna (czernica), jagoda leśna (Vaccinium myrtillus)

Post »

No właśnie tego tematu również szukałem :) Zastanawia mnie czy dałyby radę u mnie i jak z suszą radzą sobie, ale też zapytam jak sądzicie, czy lepiej jest z nasion wysiewać jagodę, czy krzaczki dyskretnie "pożyczyć" i posadzić jako sadzonki :?: Przyznam się Wam szczerze, że nigdy, przenigdy nie byłem na "jagodobraniu", więc nawet nie wiem, gdzie jagód szukać, w jakich lasach... Czy ktoś orientuje się, czy w Częstochowie/okolicach są jakieś skupiska jagód i w których lasach :?: 8-) I czy rzeczywiście nie ma jagody leśnej w sprzedaży, takiej powiedzmy ogólnomarketowej, bo żurawinę na przykład to jeszcze w październiku widziałem w OBI :idea:
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Borówka czarna (czernica), jagoda leśna (Vaccinium myrtillus)

Post »

amator27 pisze:No właśnie tego tematu również szukałem :) Zastanawia mnie czy dałyby radę u mnie i jak z suszą radzą sobie, ale też zapytam jak sądzicie, czy lepiej jest z nasion wysiewać jagodę, czy krzaczki dyskretnie "pożyczyć" i posadzić jako sadzonki :?: Przyznam się Wam szczerze, że nigdy, przenigdy nie byłem na "jagodobraniu", więc nawet nie wiem, gdzie jagód szukać, w jakich lasach... Czy ktoś orientuje się, czy w Częstochowie/okolicach są jakieś skupiska jagód i w których lasach :?: 8-) I czy rzeczywiście nie ma jagody leśnej w sprzedaży, takiej powiedzmy ogólnomarketowej, bo żurawinę na przykład to jeszcze w październiku widziałem w OBI :idea:
U mnie w okolicznych lasach sosnowych są miliardy sadzonek więc jak sobie ktoś kilka pożyczy to nic się nie stanie. Mam kilka jagód leśnych rosnących centralnie pod borówkami wysokimi i owocują normalnie. Przy odpowiednim stanowisku powinny się ładnie rozrosnąć. Najlepiej żeby miały minimum 10cm ściółki z materii organicznej składającej się z części roślin iglastych. Stanowisko słoneczne wymaga utrzymania wilgoci. W zeszłym sezonie u mnie w ciągu 4 miesięcy padało może z pięć razy i to tak jak ksiądz kropitkiem. O dziwo jagody nie uschły chociaż po borówkach widać oznaki suszy.
amator27
100p
100p
Posty: 145
Od: 23 lut 2018, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka czarna (czernica), jagoda leśna (Vaccinium myrtillus)

Post »

@Tomala3d Masz ciekawe okolice, że lasy masz tak obfite w jagody :) Ciekawe co piszesz, wynika, że dałyby rosnąć na grubszej ściółce z igliwia, ciekawe tylko gdzie ich dokładnie szukać... Czy są w sprzedaży, bo widziałem jak dotąd raczej kamczackie :?:
amator27
100p
100p
Posty: 145
Od: 23 lut 2018, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka czarna (czernica), jagoda leśna (Vaccinium myrtillus)

Post »

Kto podpowie dlaczego moje jagody nie rosną, wręcz niektóre gałązki podsychają, nie pamiętam czy i czy kiedykolwiek miały choć jeden owoc :roll: Nie wiem nawet czy wysiały się kiedyś same... Kiedy można je przesadzić na stanowisko lepiej zatrzymujące wodę?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
x-G-h
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 131
Od: 10 mar 2014, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka czarna (czernica), jagoda leśna (Vaccinium myrtillus)

Post »

Czy jest szansa że z takich owoców coś urośnie? Czy tylko raczej ze świeżymi lepiej bawić się w wysiewanie?
Obrazek
A może ktoś wybiera się do lasu (swojego) pozyskać sadzonki i będzie miał kilka na zbyciu?
Dlaczego szkółki nie oferują sadzonek borówki czarnej? Mają tyle rodzajów, odmian borówek a czarnej nie ma. Nikt nie próbuje wypełnić niszy? A myślę że czernica byłaby równie chętnie kupowana co inne, bo nasza.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1054
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Borówka czarna (czernica), jagoda leśna (Vaccinium myrtillus)

Post »

amator27....A kto by coś takiego kupił? Chyba jacyś ogrodowi maniacy. Z borówki amerykańskiej możesz mieć i pół kilo z krzaka. Na czernicy kilka jagódek i w dodatku trzeba zbierać w kucki albo na kolanach.
grech...To co pokazałeś to jagody suszone, więc pewnie nasiona martwe. Ale co Ci szkodzi spróbować? Ktoś tu na forum zaryzykował i posiał pieprz czerwony z marketu, no i ma ( albo miał ) cztery krzaki pieprzu.
amator27
100p
100p
Posty: 145
Od: 23 lut 2018, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka czarna (czernica), jagoda leśna (Vaccinium myrtillus)

Post »

Dokładnie, jagoda ma swój smak, nie umniejszając borówce amerykańskiej :) Przesadzę swoją w miejsce, gdzie nie będzie tak przesychać i podsypę korą :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”