Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Drzewa owocowe
Zablokowany
jagusia111

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

Obciąć ten patyk czyli okulant naokoło 70 - 80 cm od ziemi i zostawić tak 5 gałązek od góry resztę obskubać już teraz. To będzie pierwsze piętro. Nie ma sensu żeby drzewo traciło energię na produkcję gałązek, które i tak trzeba wyciąć.
almatea
100p
100p
Posty: 115
Od: 10 maja 2017, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Witam serdecznie,

Krótka historia.
Przywieźliśmy w zeszłym roku na wiosnę od znajomego gospodarza maniaka, dwa drzewka owocowe (grusza i jabłoń)
Niestety nie znam odmiany. Wiemy tylko, że bardzo dobre.
Posadziliśmy. Listki trzymały ładnie do jesieni. Wyczekiwanie do wiosny czy drzewko wstanie i.. poszło bez problemów.
Niestety nie bardzo wiem, co dalej z nimi robić.
Wiem, że drzewka się przycina. Na forum wyczytałem, że dla jabłoni i grusz jest inny (zimowy) termin przycinania.
Czyli przegapiłem. Zauważyłem, że dołem poszły odrosty (zaznaczone czerwonymi kółeczkami).
Te drzewa są raczej z wysokich, czyli takich jakie się nam marzyły. Może kiedyś doczekamy się odrobinę cienia na ogrodzie.

Kilka pytań.
Co dalej robić z tymi drzewkami. Czy może na razie nie nadają się do jakichkolwiek zabiegów. (zbyt małe?)


Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam
Erwin
50p
50p
Posty: 52
Od: 29 maja 2016, o 00:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mińsk Maz.

Re: 2 drzewka - grusza i jabłoń.

Post »

Drzewka są ładne. Co robić? Sprawdzać co tydzień czy nie ma mszyc, gąsienic czy innych robali
Na razie nie masz co przycinac, drzewka muszą się przyjąć. Odnośnie odrostow to jeżeli są poniżej szczepienia to musisz usunąć. Jeżeli powyżej to najbezpieczniej usunąć z końcem zimy.
almatea
100p
100p
Posty: 115
Od: 10 maja 2017, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: 2 drzewka - grusza i jabłoń.

Post »

Dziękuję za odpowiedź.

W zeszłym roku był przędziorek (to był pierwszy "gad" którego dane nam było poznać). Dostał między oczy wodą z wymoczoną pokrzywą i sobie poszedł.
Jak na razie przynajmniej.
Jak szybko rosną takie drzewka? Jak na razie to odnoszę wrażenie, że stoją w miejscu. Wiem, że maj był zimny.
Czy w przypadku drzew można mówić i jakimś średnim rocznym przyroście?
Do kiedy rosną drzewka? Lipiec?
Czy pomagać im jakoś bezpiecznie? Drzewka wyściółkowaliśmy korą z drzew iglastych. Dostały też trochę kompostu z trawy i kilka "ziaren" końskiego obornika granulowanego.

I na koniec jeszcze jedno pytanie, bo w powyższym poście padło hasło - gąsienica.

Na czereśni zauważyłem zieloną gąsienicę. Zawinęła się w liść, który sobie oplotła tak, żeby się nie otwierał.
Czy mam jej dać spokój? Pewnie będzie z niej piękny motyl.
Czy to jest objaw czegoś poważniejszego.

P.S. Nie wiem, czy czasem niektóre liście nie są popodgryzane. Chyba nawet na zdjęciu widać zamazanego poobgryzanego liścia.

Obrazek
Erwin
50p
50p
Posty: 52
Od: 29 maja 2016, o 00:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mińsk Maz.

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

Nie ma normy na przyrost drzewek. Dużo zależy od pogody, rodzaju drzewka, gleby. Rekordzistką u mnie była Mirabelka z Nancy 3m przyrostu w pierwszym roku. Niektóre drzewka zupełnie nie przyrastaly ale w następnych latach nadgonily. W zależności od pogody mogą mieć różną strategię, bardziej inwestować w korzenie, biomasę, wzrost, ... Drzewka rosną w okresach umiarkowanych, zazwyczaj maj, czerwiec i wrzesień ale to też zależy od gatunku. Odnośnie nawożenia to ja rzucam co roku pół taczki kompostu. Syntetykow nie chcę używać bo wolę amatorską uprawę a przenawożenie jest groźne, szczególnie azotem. Gąsienice bezwzględnie tępić. Ten domek to jej baza wypadową aby obgryzac kolejne liście.
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

Witam,
Mam posadzonych kilka drzewek głównie czereśni i śliw. Są to odmiany karłowe na podkładce Gisela. Zauważyłem ze na kliku z nich mam dość silne pędy wypuszczane bardzo nisko tuż nad miejscem szczepienia albo 1-2 oczka wyżej. Rozumiem że na wiosnę tę pędy trzeba będzie wyciąć? Jaka jest zasada? Na jakiej wysokości ma być pierwsza gałąź?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

Na jakiej sobie życzysz. :)
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

Taka przewrotna odpowiedź. Nie jest zgodne ze sztuką chyba trzymanie dość silnego przewodnika lub dwóch zaraz nad miejscem okulizacji gdzie główny przewodnik jest na szczycie?
Tu jest odpowiedź Jagusi parę postów wyżej wprawdzie na temat jabłoni ale część odpowiedzi chyba można też zastosować u mnie:

"Obciąć ten patyk czyli okulant naokoło 70 - 80 cm od ziemi i zostawić tak 5 gałązek od góry resztę obskubać już teraz. To będzie pierwsze piętro. Nie ma sensu żeby drzewo traciło energię na produkcję gałązek, które i tak trzeba wyciąć"
jagusia111

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

Można, a nawet się powinno :D . Wyłam czym prędzej te gałęzie na dole bo one nie są do niczego potrzebne.
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

Nie będę łamał :) . Użyję sekatora i zaprawię Funabenem. Dzięki
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

Niestety nie mogę edytować już postu powyżej więc napisze nowy pod swoim.
Mam brzoskwinie ale w tamtym roku na wiosnę młody jeleń się o nią czochrał bo go rogi swędziały i zdarł mi korę. Oczywiście zaraz posmarowałem funabenem ale rana jest duża - jak widać z jednej strony brak kory choć mimo to ładnie nadal rośnie. Czy zostawić tak jak jest czy jednak ją obciąć poniżej uszkodzenia. Jeśli ciąć to kiedy?

Obrazek Obrazek
jagusia111

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

Jak rośnie i nic się nie dzieje to ja bym zostawiła. Powinno zalać po czasie.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Drzewa owocowe - cięcie Cz.II

Post »

ERNRUD zwrócił mi uwagę, że mam źle ukształtowaną koronę czereśni, więc zwracam się z prośbą który z przewodników zostawiać?
Czereśnia to Buttera czerwona szczepiona na czereśni wiek to 10 lat.
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”