Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców cz.1

Drzewa owocowe
Zablokowany
tomtom82
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 14 cze 2016, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Aktinidia (mini kiwi)

Post »

U mnie było podobnie. Chyba w tym samym terminie miałem mróz. Wystarczyło -3 i wszystkie nowe przyrosty obmarzly. Wyczytałem gdzieś że mini kiwi tak ma i jest wrażliwe na wiosenne przymrozki. Zwykle odbija z pąków zapasowych ale już na tych pędach nie zaowocuje. Szkoda bo w tamtym roku pierwszy raz mi zakwitło i nawet zawiązały się owoce. Niestety roślina zrzucila owoce zanim się dojrzały i nie dane mi było spróbować. Dlatego duże nadzieję wiązalem z tym sezonem a tu taka lipa... cóż, poczekamy zobaczymy
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Aktinidia (mini kiwi)

Post »

W przypadku mojego Issai zrzut zawiązków związany był we wczesnych latach uprawy z niedoborem wody, w kolejnych latach problem sam zniknął (więcej opadów i częstsze podlewanie w razie ich braku). Identycznie mam z przymrozkami, jak zwarzy pierwsze latorośle potem zero owocowania.:-)
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3682
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Aktinidia (mini kiwi)

Post »

Moje lekko odbiły. Na minioną noc dobrze okryłem i mróz nic im nie zrobił. Mają po kilka ulistnionych pędów. Bez okrywania, to klapa.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
martin79
200p
200p
Posty: 346
Od: 30 sty 2012, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

Będąc ostatnio na zakupach w ogrodniczym wpadła mi w ręce sadzonka actinidi deliciosa Jenny. Chciałem trzymać ją w donicy jako swoistego typu ciekawostkę. Ale po dokładnej lekturze wątku stwierdziłem że i tak padnie. Pozostaje próba gruntowa. Mam pytanie, niektórzy w wątku pisali że mają deliciose w gruncie, jeśli tak to jakie odmiany i jak z nimi postępują.
To i owo opuncjowo Marcina
Awatar użytkownika
Balykan
200p
200p
Posty: 400
Od: 8 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia/pogranicze kaszubsko-kociewskie

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

martin79 - ja mam Zakarpacie, ale to nie jest czysta deliciosa, a jakaś krzyżówka. Rośnie ładnie, dobrze się regeneruje po przymrozkach. Jeszcze nie owocowała, to młoda roślina. Chyba jest osobny wątek na forum o deliciosach, tu jest o mini-kiwi.

-----------------

Jak Wasze aktinidie? Moje po przymrozkach wypuściły nowe liście, ale ku mojemu zaskoczeniu odkryłem teraz, że na co najmniej dwóch odmianach są pąki kwiatowe. Nie wiem na których, bo mam wszystkie posadzone razem w jednym miejscu. :wink:
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

U mnie kolejna zdechła, tym razem issai. Jumbo udało mi się uratować. Myślałem że korzenie zeżarły myszy/nornice, a się okazało że cholerne sierściuchy obgryzają korę. Co ciekawe egzemplarz męski nie cieszy się zainteresowaniem i ma duuużo pąków kwiatowych.
Jak ktoś ma sierściuchy albo mu łażą po ogródku to trzeba czymś ogrodzić rośliny, u mnie się sprawdza siatka zgrzewana.
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

No właśnie o co chodzi z tymi kotami? Kolega posadził aktinidię i mu kot zjadł całą razem z podpórką :shock:
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

Jak to o co ? Kot to szkodnik. W dodatku wredota i samo zło. Gdybym uwierzył koleżance która tu pisała że koty niszczą aktinidię to pewnie bym już w tym roku miał ładny zbiór owoców, a tak to mam nowe sadzonki i miałczące potykacze - ale ja im jeszcze psa sprowadzę! :pogon
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

Ja mam w porywach do 6 kotów i dwie aktinidie jeszcze w doniczkach Geneva i Hardy Red. Przy sadzeniu trzeba będzie zabezpieczyć porządnie.
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

Dołączam do wątku w związku z nabyciem dwóch sadzonek Dr. Szymanowskiego. Podobno już w przyszłym roku może mieć owoce.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4182
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

Niestety, dla tej odmiany nie występuje niepokalane poczęcie. Kup im dla towarzystwa jeszcze 'Adam'a.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

Na przywieszce podają że dr Szymanowski jest obupłciowy, w necie tak samo?
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4182
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Aktinidia, Kiwi - uprawa, formowanie, zawiązywanie owoców

Post »

Przeczytaj ten wątek od samego początku, przynajmniej moje posty. Też się nabrałem...
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”