Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka - część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka - część 1

Post »

W majowy weekend, gdy temp. spadła do niespełna -1 st.C ( -0,7, jak podawało Radio Opole ), uszkodzeniu zostały wybijające liście 2 sadzonek Weissburgunderów znajdujących się najbliżej trawy ( to jedyne rośliny w moim ogrodzie winoroślowym, które otrzymały cios tym mroźnym tchnieniem ). Reszta sadzonek rosnąca w pobliżu pozostała nietknięta. Piszę to w kontekście tego, że uszkodzone sadzonki zregenerowały się, wypuszczając kwiatostany.
Czy to reakcja krzewu na atak mrozu, czy też Weissburgunder należy do odmian owocujących po uszkodzeniach mrozowych ? Jeżeli tak, to wart jest nasadzeń.
Wczoraj tegoroczne Rieslingi i Weissburgundery otrzymały paliki.
Po kilka sadzonek z obydwu odmian zawiązało kwiatostanu, zatem będzie, co testować ( czteroletni Riesling ma już ich cztery ).
W tym roku trzyletni Silvaner nie będzie owocował ( cieszyłem się jego owocami w zeszłym roku ), ale za to jednoroczne krzewy tej odmiany obrodziły po jednym kwiatostanie.
https://picasaweb.google.com/1179494992 ... 1853709810
Ostatnio zmieniony 14 sie 2021, o 09:21 przez Anonymous, łącznie zmieniany 4 razy.
Powód: Usunięto uszkodzone linki
Awatar użytkownika
Space99
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 27 mar 2009, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Alwernia - małopolska
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 4

Post »

Osoby mające zapisane w ciasteczku no-redirect z picasy mają poprawną fotke a reszcie otwiera się w google+ (cały album) do czasu aż klikną "Kliknij tutaj, aby wrócić do Picasa Web Albums."

Michał a dlaczego wsadziłeś te krzewy jak "pomidory" 1m x 1m. Przecież rządki za wąsko na gruntowe nasadzenia. Zawsze robisz po swojemu a nie jak "tłuczemy" nowicjuszom o sprawdzonych zasadach np. minimalnych odległościach.

PS Linki z Picasy pobieraj z prawego przycisku myszy na fotce "kopiuj adres obrazka"
Pozdrawiam Marcin
Moje winorośla
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona cz. 4

Post »

Space99 pisze: Michał a dlaczego wsadziłeś te krzewy jak "pomidory" 1m x 1m. Przecież rządki za wąsko na gruntowe nasadzenia. Zawsze robisz po swojemu a nie jak "tłuczemy" nowicjuszom o sprawdzonych zasadach np. minimalnych odległościach.
Krzewy prowadzę 1m X 1m, ponieważ niegdyś tak prowadzono winorośl w formie "głowy". Oczywiście istnieją różne wersje prowadzenia krzewów w tej formie od 1,2 m X 0,8 m przez 1 m X 1 m do 1,5 m X 1 m. Moja wersja plasuje się pośrodku proponowanych. Zdaję sobie sprawę z zagrożeń wynikających z prowadzenia winorośli w wybranej formie ( jak gęste były nasadzenia wystarczy przejrzeć szereg zdjęć z Zielonej Góry sprzed 80 lat na portalu "Foto Polska", chociaż winnica w Ochli, czy zielonogórska winnica miejska nadal są tak prowadzone ), ale Koledzy winiarze zza Odry radzą sobie:
https://www.slowfood.de/projekte_und_ak ... hlossberg/
http://m.stuttgarter-zeitung.de/inhalt. ... 678a7.html
http://commons.wikimedia.org/wiki/File: ... irchen.JPG
http://www.mainpost.de/regional/wuerzbu ... 79,4733837
Na dobre rady zawsze jestem otwarty.
Zatem jeszcze raz:
http://www.fotosik.pl/u/dolnoslazak/album/1629194
Nie mogę wrzucić zdjęć, stąd link.



Co do rad nt. linków do zdjęć, oczywiście skorzystam, by ułatwić użytkownikom ich przeglądanie. Obrazek
Awatar użytkownika
Space99
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 27 mar 2009, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Alwernia - małopolska
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 4

Post »

Dolnoslonzok pisze:...ponieważ niegdyś tak prowadzono winorośl w formie "głowy"...
Ja jednak uznaje że ewolucja w nauce i uprawie roślin jest czymś naturalnym i poddaje się jej...
Pozdrawiam Marcin
Moje winorośla
Awatar użytkownika
Space99
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 27 mar 2009, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Alwernia - małopolska
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 4

Post »

Dolnoslonzok pisze:...Weissburgunder nazywać Biała Szyszka od francuskiej nazwy Pinot Blanc....
Przestań cudować... dobrze wiesz że w Polsce występuje pod nazwą Pinot Blanc i tak są sprzedawane Pinot'y po szkółkach.
Pozdrawiam Marcin
Moje winorośla
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Winorośle i winogrona cz. 4

Post »

Ja nie znam za dobrze niemieckiego, translator potrafi głupoty zrobić.

A zaciekawiły mnie te informacje o formie głowy, bo ja właśnie tak prowadzę winorośle.

Przede wszystkim z uwagi na słabą ziemię i duży spadek terenu.
Jakbyś tak Dolnoslonzok mógł coś po polsku, to byłoby super. :D
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona cz. 4

Post »

Space99 pisze: Przestań cudować... dobrze wiesz że w Polsce występuje pod nazwą Pinot Blanc i tak są sprzedawane Pinot'y po szkółkach.
Zatem sprostuj firmę, może posłuchają Twoich zaleceń :
http://www.e-sadzonka.pl/oferta.html

Dyskusję ograniczam do tematów ściśle winoroślowych. Zatem powtórzę:
"(...)W majowy weekend, gdy temp. spadła do niespełna -1 st.C ( -0,7, jak podawało Radio Opole ), uszkodzeniu zostały wybijające liście 2 sadzonek Weissburgunderów znajdujących się najbliżej trawy ( to jedyne rośliny w moim ogrodzie winoroślowym, które otrzymały cios tym mroźnym tchnieniem ). Reszta sadzonek rosnąca w pobliżu pozostała nietknięta. Piszę to w kontekście tego, że uszkodzone sadzonki zregenerowały się, wypuszczając kwiatostany.
Czy to reakcja krzewu na atak mrozu, czy też Weissburgunder należy do odmian owocujących po uszkodzeniach mrozowych ? Jeżeli tak, to wart jest nasadzeń(...)".
Tak pisałem, licząc na merytoryczną odpowiedź, później odniosłem się do formy prowadzenia, prezentując nowe nasadzenia, jak inni użytkownicy. Liczę zatem na odpowiedź na nurtujący mnie i cytowany powyżej temat.
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 4

Post »

Na mnie nie licz, nie mam pojęcia co to jest ten Weissburgunder .
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona cz. 4

Post »

Mam nadzieję, że w tym roku uda się ostatecznie zidentyfikować winorośl, którą pozyskałem jesienią ( grudzień ) 2012 r. z przedwojennego krzewu porastającego zabudowanie gospodarcze w nadodrzańskiej wsi Lipki pod Brzegiem. Posiadam cztery krzewy tej odmiany, a kilka rozdałem znajomym od Opola po Wro, by rosły w przydomowych ogródkach ku pamięci. Liście tego "blauera" przypominają nieco winorośl, również o ciemnogranatowych owocach, z podbrzeskich Myśliborzyc, wsi znajdującej się po drugiej stronie Odry. Wybarwianie owoców przypada na koniec sierpnia, a dojrzewanie na wrzesień. W tym roku krzewy nie mają jeszcze kwiatostanów, jednak rozrastają się dość mocno:
Obrazek Obrazek
Jesienią mam zaproszenie do ogrodu sąsiada - również winiarza-amatora z Kościerzyc, który pozyskiwał ode mnie sztobry wiosną - by naciąć sztobrów kolejnej starej winorośli o ciemnych owocach, porastającej stodołę w jego gospodarstwie. Latem podjadę na rekonesans, by zrobić kilka zdjęć do albumu.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona cz. 4

Post »

Wczoraj wykonałem pierwszy w tym sezonie oprysk siarkolem ( 0,3 % ). Mączniaki atakują róże w ogrodach, stąd mój plan, by posadzić te piękne kwiaty jako sygnalizator występowania chorób. Kolejny oprysk zamierzam wykonać 7 % roztworem sody.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona cz. 4

Post »

Wczoraj zauważyłem, że Elbling rozpoczął kwitnienie. W tym roku wegetacja jest przyśpieszona o ok. trzy tygodnie, zatem jego właściwy okres kwitnienia powinien przypadać na trzecią dekadę czerwca ( czyli podobnie jak Silvaner, który w ubiegłym roku rozpoczął kwitnienie ok. 20 czerwca ). Czy czas dojrzewania będzie przypadać jak u Silvanera na początek października ( w dostępnej literaturze i opisach niemieckich nie można spotkać dokładnej daty dojrzewania ) ? Możliwe, jednak w tym roku z racji wczesnego sezonu, będzie to zapewne wcześniejszy termin.
Obrazek
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 4

Post »

Dolnoslonzok pisze:Wczoraj zauważyłem, że Elbling rozpoczął kwitnienie. W tym roku wegetacja jest przyśpieszona o ok. trzy tygodnie, ...
Chyba tylko na Opolszczyźnie? Winorośl w tym roku kwitnie później niż w 2012 i tylko o kilka dni wcześniej niż w roku ub. To że w tym roku wegetacja ruszyła wcześniej, wcale nie oznacza, że jest tak teraz. Jeśli chodzi o winorośl wiosenne przymrozki wszystko wyrównały, a nawet opóźniły.
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona cz. 4

Post »

kapitan pisze: Jeśli chodzi o winorośl wiosenne przymrozki wszystko wyrównały, a nawet opóźniły.
Przypominam, że w mojej lokalizacji nic nie jest opóźnione i obyło się bez strat. Proszę nie generalizować. Opolszczyzna to Nizina Śląska poza wąskim pasem północnego wchodu regionu, czyli okolic Olesna, które leży na Wyżynie Śląskiej, gdzie bywa nieco inny już klimat.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”