Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka - część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Są winiarze, którzy wyłamują, jednak ja przycinam, by rana była mniejsza, co zapobiegnie ryzyku wdania się jakiejś infekcji.
Dziś od rana pochmurno, jak wczoraj, gdy straszyło deszczem. Oprysk siarkolem na razie wstrzymany. Zdjęcia uprawy w części historycznej z piątku.
Rząd czteroletnich Cabernet Sauvignon i Merlot
Obrazek
Tegoroczne sadzonki St. Laurent i Feslauer ( Portugieser )
Obrazek
W tle Pinot Noir, na pierwszym planie tegoroczne sadzonki Młynarza (Pinot Meunier)
Obrazek
Linia trzyletnich Tauberschwarz i wiosenne Pinot Gris
Obrazek
Trzyletnie Traminery i tegoroczne Gewurztraminery
Obrazek
Trzyletnie Veltlinery, z tyłu czteroletnie krzewy odmiany Silvaner
Obrazek
Czteroletnie Elblingi i Rieslingi
Obrazek
Na pierwszym planie sadzonka Chardonnay i trzyletni krzew, a z tyłu równie wiekowe Pinot Blanc ( Weissburgunder )
Obrazek
Jesienią do tej kolekcji trafią przesadzone z Kościerzyc najstarsze krzewy w wieku od pięciu do siedmiu lat. Wtedy też wszystkie prowadzone w tej części ogrodu winoroślowego odmiany będą w komplecie, czyli po trzy krzewy każdej.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Przesadzanie krzewów spowodowało opóźnienie w wybarwianiu u Tauberschwarz. W ostatnich dwóch sezonach proces ten zaczynał się ok 8-9 sierpnia, natomiast w tym roku dopiero wczoraj zauważyłem pierwszą wybarwiającą się jagodę :). Co dziwne, jest ona w gronie po północno-zachodniej stronie krzewu, natomiast solidne grona od nasłonecznionej strony są jeszcze zielone. Jagody Silvaner i Weissburgunder zaczynają powoli mięknąć. Wczoraj spróbowałem jedną z miękkich jagód Weissburgunder właśnie i była już słodka, przyjemna w smaku.
Tauberschwarz

Obrazek

Obrazek
DonMeone
50p
50p
Posty: 51
Od: 9 mar 2017, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Latorośle przycinasz za 8-10 liści ponad ostatnim gronem ?
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Latorośle skracam w sierpniu nawet o 1/4, gdy idą mocno w górę, czyli osiągają ponad 2 m. Nie stosowałem jeszcze cięcia za 8 liściem nad ostatnim gronem, a jedynie usuwam w tym roku pasierby za drugim liściem.
Wczoraj wykonałem pierwsze pomiary cukru. I tak :Weissburgunder - 12 Brix, natomiast Silvaner - 14Brix. Za tydzień powtórka i może sięgniemy po Rieslinga. Rok jest mokry, krzewy przesadzane, zatem cieszą mnie takie wyniki o tej porze.
Tauberschwarz zaczął wybarwiać pozostałe grona.

Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Wczoraj, jako że był to kolejny dzień ciepły i słoneczny, a w Radiu Wrocław straszyli możliwymi opadami deszczu w nocy z czwartku na piątek we wschodniej części Dolnego Ślaska, postanowiłem wykonać następny pomiar. Silvaner po dwóch dniach poszedł lekko w górę, osiągając 15 Brix, natomiast zaskoczył mnie Weissburgunder , który wykonał nie lada skok. W wybranych jagodach cukier uzyskał poziom od 13 Brix do nawet 18 Brix. Kolejne dni mają być bardzo ciepłe, zatem w sobotę kolejny pomiar, gdyż w niedzielę zapowiadają deszcze i burze.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

W nocy z soboty na niedzielę padał solidny deszcz. Później nastał słoneczny i ciepły dzień. Dziś dużo słonecznych chwil, a wg prognoz każdego dnia ma być coraz cieplej, sucho i słonecznie aż do piątku. Wykonałem po południu kolejne pomiary. Weissburgunder o dziwo bez zmian, natomiast duże postępy wykonał Riesling, osiagając 12 Brix i Silvaner - 17 Brix. Jagody tych odmian wybarwiają się i są słodkie w smaku. Pod koniec tygodnia kolejny pomiar, zależnie oczywiście od pogody, ale wszystko wygląda bardzo obiecująco.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Tauberschwarz

Obrazek

Riesling

Obrazek

Weissburgunder

Obrazek

Sucho

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dzisiejszy poranek. Gdzieś zza Odrą wstaje Słońce, wznosząc się nad krawędź Doliny Nysy Kłodzkiej ( ciągnąca się linia wzniesienia w poprzek obrazu ):

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Sierpień pożegnał nas wspaniałą pogodą z temperaturą ponad 30 st. C, ale niestety nie dało się wykonać oprysku siarką, ponieważ wieczorem zerwał się wiatr, za którym szły z płd.zach. i zach. zapowiadane chmury chłodnego frontu. Jeszcze przed północą zaczął padać deszcz. Dziś już chłodno i deszczowo, ale radość mam z wczorajszych pomiarów. I tak, pierwsze, ledwo wybarwione jagody Tauberschwarz dały 14 Brix, Riesling 2013 i 2014 nieśmiało podniósł cukier do 13 Brix. Natomiast w gronach krzewów Silvaner 2013 cukier podskoczył do 18 Brix ( dla porównania - w roku 2013 w połowie września miał 19 Brix, a 26 września 2015 i 25 września 2016 r. miał odpowiednio - 23 i 19,5 Brix ). Z kolei kontrolne grono Chardonnay wykazało wczoraj już 16-18 Brix ( 2 października 2015 r. i 1 października 2016 r. osiągnęło 23 Brix ). No i moja sztandarowa odmiana - Biały Burgund. Wskazania dla jagód na krzewach tej odmiany z 2014 r. dało 18 Brix, a dla krzewu z r. 2013 - 19 Brix ( gwoli ścisłości dodam, że w bardzo dobrym sezonie 2015 cukier wskazywał 11 września 22 Brix, a w nieco gorszym 2016 roku 25 września było już 24 Brix ). Mam nadzieję, że po tych deszczach, które potrwać mają do poniedziałku, nastanie ciepły wrzesień. Z pewnością ten rok pozwoli na utrwalenie pozycji Białego Burgunda, Chardonnay i Silvanera w mojej lokalizacji. Za rok zobaczymy jak będzie plonować Elbling ( 11 września 2015 r. dał 18 Brix, a 15 września 2016 r. między 17 a 18 Brix ) i Veltliner. Zastanawia mnie Riesling. W ubiegłym roku, 25 września, miał cukier na poziomie 21 Brix, w tym idzie powoli, ale systematycznie w górę. Po niedzieli zobaczę, jak grona w Kościerzycach na siedmioletnim Rieslingu. Krzew, jak reszta tej uprawy, padł ofiarą patogenów, a walkę z nimi odpuściłem w tym roku. Po deszczach zastosuję jedynie Ridomil, aby krzewy były w jako takiej kondycji przed jesienno-wiosennym przesadzaniem.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Wczoraj po trzech dniach zimna i deszczu wyszło słońce. Winorośle łapią promienie ( może wieczorem zmierzę cukry ). Grona zmieniają barwę, powiększają się owoce.
Riesling
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Weissburgunder
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Tauberschwarz kończy wybarwianie.


Obrazek

Riesling korzysta ze słonecznych promieni spomiędzy chmur nadchodzących z zachodu :

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Zgodnie z zapowiedzią wczoraj wieczorem sprawdziłem poziom cukru w wybranych jagodach. Od ostatnich badań minął tydzień, a w tym czasie zaledwie dwa dni, licząc wczorajszy, były słoneczne, choć i tak zdarzały się w czwartek sporadyczne opady.
I tak : Weissburgunder bez zmian, podobnie Chardonnay. Natomiast lekko w górę poszły wskazania Tauberschwarz, do niespełna 15 Brix. Z kolei Riesling podniósł poziom o 2-3 Brix i wynosi obecnie 15-16 Brix. Zaskoczył mnie wyjątkowo Silvaner, który również zdołał podnieść wskazania o 2 Brix i osiągnął już 20 Brix. Czekamy zatem na ustabilizowanie pogody, a IMGW co dzień zmienia prognozy czterodniowe i bądź tu mądry. Dziś czyste niebo i słonecznie, podobnie jutro, a to dobrze wróży cukrom, jednak później dni na przemian słoneczne i deszczowe.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Kolejne dwa słoneczne dni skłoniły mnie do sprawdzenia jagód. Silvaner bez zmian, podobnie Biały Burgund. Cukier podniósł swój poziom w odmianach : Riesling - 17 Brix, Tauberschwarz - 18 Brix, Chardonnay - 20 Brix. Jagody wszystkich odmian są słodkie w smaku, z miękką skórką, a pestki mają wybarwione w 3/4 ( Silvaner, Biały Burgund, Tauberschwarz ). Z kolei Chardonnay ma już wybarwione w całości, natomiast Riesling w połowie, dlatego czuć w jego niektórych jagodach jeszcze lekką cierpkość. Szpaki, potężne ich armady, interesują się już mirabelkami rosnącymi dziko w pobliżu, zatem wkrótce mogą zaatakować owoce winorośli. Od dziś ponownie jeden dzień pochmurny, drugi słoneczny i tak cały tydzień na przemian, zatem czekamy z pomiarem do następnego weekendu. Wczoraj dzwoniła mama z okolic Frankfurtu nad Menem i tam identyczna pogoda od początku września. Ciekaw jestem, jak sezon w niemieckich winnicach zatem.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2010
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Winorośle ładnie wybarwiają owoce.
Riesling

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Weissburgunder
ObrazekObrazekObrazek
Tauberschwarz
Obrazek
Silvaner ( jeszcze parę dni i pojawią się charakterystyczne dla Silvanera kropki na jagodach )
Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”