Maliny - cięcie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny - cięcie

Post »

michalba pisze: jaka to książka ?
http://www.modr.pl/img/Ciecie_krzewow_o ... _na_ww.pdf
michalba
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 4 mar 2013, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny - cięcie

Post »

pelikano, dzięki jeszcze raz ...
.
okazuje się że ten plik mam już zapisany w katalogu "maliny" :)
.
ponownie go przeczytłem bo może cuś mi umknęło ale wynika z niego że zalecają CIĘCIE PO POSADZENIU obu odmian TUŻ PRZY ZIEMI na wiosnę !
.
czyli jest to wymieniona przeze mnie metoda z pkt.1
.
ten załączony przez Ciebie cytat z cięciem na wysokości 15-20cm opisuje sytuację NIE PO POSADZENIU - tylko w następnych latach [dotyczy malin powtarzających]
.
ciekawe skąd biorą się 2 inne wersje które wymieniłem ???
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny - cięcie

Post »

Cytat, który wybrałem z tekstu ma na celu zrozumienie istoty cięcia. Nie robi się tego mechanicznie, bez głowy.
Piotr1974
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 26 sty 2015, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny - cięcie

Post »

Witam
Mam pewien problem. Prowadzę na działce maliny letnie (owocujące na pędach dwuletnich) przy drucie (1 mm - wiem, że za mało, ale do tego czasu było OK) rozpiętym na wysokości 1 m. Pędy wiązane są luźno w sierpniu do drutu. Niestety w tym roku przeliczyłem się - były długo wiejące silne wiatry i niezdrewniałe pędy uległy obtarciu i "wyżłobieniu" - zauważyłem dopiero teraz, bo kilka pędów uległo złamaniu w tych miejscach. Tych obtartych i zdrowych pędów jest tak "pół na pół". Moje pytanie jest takie, czy po całkowitym zdrewnieniu takie uszkodzone pędy będą się na drugi rok łamać czy pełne zdrewnienie je ustabilizuje? Czy jeśli by miały się łamać, to czy lepiej jest ściąć pędy nieco powyżej drutu (będą owocować na pędzie o długości 1m?). A jeśli zdecyduję się na przycięcie, to przyciąć tylko te uszkodzone, czy wszystkie, aby miały równy dostęp do światła?
Pozdrawiam
Piotr
Pozdrawiam
Piotr
tmf30
200p
200p
Posty: 430
Od: 17 cze 2013, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Maliny - cięcie

Post »

Witam. Posiadam Polkę i Polanę. Jako amator zdecydowałem się na uprawę malin na pędach tegorocznych (czy tegoroczna to to samo co jednoroczna?). Na jesieni tnę wszystko bardzo nisko a owoce sierpień wrzesień, październik. Mam pewne zapytanie odnoście cięcia malin. Czy można bez konsekwencji negatywnych (spadek plonowania na jesień itp) przycinać/skracać pędy tegoroczne np. w lipcu, aby nie rosły one tak wysokie i nie pokładały się na siebie. Wszystko oczywiście w ramach jednego roku tzn. w marcu wyrasta, w lipcu go obcinam/skracam, a na jesień mam owoce po czym w listopadzie tnę przy ziemi.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Maliny - cięcie

Post »

Ja odmiany Polka czy Polana wycinam, usuwam wczesną wiosną wyrastające pędy. Te pierwsze, wiosenne rosną bardzo wysoko. Te następne nieco niższe. Owocowanie tylko nieco się opóźnia. Jest mniej chorób grzybowych. Odkąd zacząłem usuwać te pierwsze pędy mam łatwiejsze zbiory. Teraz też mam cały czas owocujące maliny. Przytnę je dopiero po zakończeniu owocowania, tak w połowie listopada.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny - cięcie

Post »

tmf30 jak skrócisz w lipcu to pozbywasz się kwiatów,te maliny kwitną od wierzchołka w dół. Ja nawet na wiosnę nie wyłamuję pierwszych pędów jak seedkris, bo u mnie późno wychodzą z ziemi. Czasem późną wiosną jak pokazują się jakieś rachityczne to wyłamuję. A tnę do zera późną jesienią.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Maliny - cięcie

Post »

Teraz oczywiście tnę od góry w dół. Odcinam tą część pędy która owocowała. Do późnej jesieni, pędy są coraz niższe, Owocowanie przesuwa się w dół. Przycinam prawie po każdym zbiorze owoców. Przycinam = uszczykuję w palcach od wierzchołka w dół. Ten zabieg nie wymaga sekatora.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
tmf30
200p
200p
Posty: 430
Od: 17 cze 2013, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Maliny - cięcie

Post »

Dzięki. Ten termin lipcowy to był oczywiście umowny. Może już są wtedy za wysokie i faktycznie zniszczył bym zawiązki na szczycie pędu tak jak pisze pelikano11. Może zatem kwiecień, maj - redukcja z 40 % i potem już nic nie ruszam. Zobaczymy.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny - cięcie

Post »

No nie wiem..stożek wzrostu chcesz uciąć? To może spowodować wybicie nowych pędów z ziemi. A czy taki obcięty pęd główny wypuści pędy z pąkami kwiatowymi trudno przewidzieć - takie pędy (cienkie gałązki) wyrastają z kącików liści
Obrazek

Już chyba lepiej mocno przerzedzić wyrastające nowe pędy z ziemi, niech wyrośnie kilka mocnych grubych, jakoś je wtedy ogarniesz, moim zdaniem szkoda owoców jeśli skrócisz.

U mnie sezon malinowy w pełni ;:333
tmf30
200p
200p
Posty: 430
Od: 17 cze 2013, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Maliny - cięcie

Post »

Stożek wzrostu - właśnie o nim myślałem. Pęd odpowiednio wcześnie przycięty, puści nowy stożek, a może dwa, a może się rozgałęzi, a może będzie niższy, a jak mniej pójdzie w badyla to może owoce będą atrakcyjniejsze. Czysta teoria amatora.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Maliny - cięcie

Post »

Próbuj , kto nie ryzykuje, ten nie zyskuje :D
Zdarzyło mi się nie raz ułamać niechcący zielony pęd, ale nie przypominam sobie, czy on puścił nowy przewodnik, a jeśli już to czy zdążył zakwitnąć i zaowocować.

U mnie często bywa tak, że z powodu beznadziejnej jesiennej pogody nie da się zebrać wszystkich malin nawet z pierwszych pędów. Mimo że są czerwone, w smaku są obrzydliwe. Myślę że większość z nas tak ma. Mi akurat zależy, żeby wiosną jak najszybciej wybiły z ziemi.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Maliny - cięcie

Post »

W przypadku zbyt wysokich pędów (maliny standardowe nie powtarzające) przycinam czubki ,by mogły wypuścić boczne gałązki, które zwiększają mi ilość uzyskanego plonu. :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”