Śliwa - choroby i szkodniki Cz.1

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Zablokowany
Debra
200p
200p
Posty: 421
Od: 9 sty 2012, o 15:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa - choroby i szkodniki

Post »

Mam prośbe o doradzenie co się dzieje z tym drzewem. Pewnie na Forum jest taka informacj, ale nie bardzo wiem czego szukać, poza tym, że chora jest sliwa własnie.

Oto jak to wyglada teraz

Obrazek

Obrazek

Całe drzewo wygląda tak

Obrazek

Pod pniem jest brązowy krag 'czegoś'.
Śliwa zakwitła wiosną, potem były mszyce i wszelkie inne szkodniki. Liści zwinęły sie i uschły. Owoców oczywiscie brak.
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Śliwa - choroby i szkodniki

Post »

Geophagus dla mnie wygląda to na objawy osłabienia witalności drzewa, poprzez braki pokarmowe i suszę. Musiało zabraknąć wody w glebie (objawy na liściach bardzo pasują do suszy) oraz jakiś makro- i mikroelementów. Kiedy drzewo jest osłabione dużo łatwiej imają się go różne choróbska, w tym choćby widoczna na wcześniejszych zdjęciach dziurkowatość. Tak jak wcześniej pisałem zasil dolistnie i dobrze podlej przez kilka dni śliwę.
Oczywiście jeśli śliwa rosła przez tyle lat zdrowo i nigdy nie miała takich objawów na liściach, do tego dobrze owocowała i nie zrzucała aż tak zawiązków, dziwić może diagnoza braków pokarmowych czy przesuszenia, ale możliwe że w tą zimę system korzeniowy śliwy mocno przemarzł i teraz uszkodzony dużo gorzej odżywia roślinę i zwyczajnie nie wyrabia.

Debra moim zdaniem wygląda to na ostre przemarznięcie. Śliwa przedwcześnie ruszyła z wegetacją i dostała od późniejszych mrozów, kora oraz wierzchnie warstwy pnia mocno spękały, porobiły się rany i teraz drzewo próbuje zalać to żywicą. Ogólnie jest to częsty widok na śliwach japońskich, choć te zwykle jednak jakoś goją rany, wydają liście oraz kwiaty i jakoś plonują. Tutaj widać że drzewo ewidentnie zamiera, napisz co to za śliwa?
Z chorób pasował by tutaj rak bakteryjny, ale wątpię żeby na śliwie wyglądało to aż tak drastycznie.
Nie bardzo wiem o co chodzi z tym czymś brązowym pod pniem, zrób zdjęcie najlepiej, może to jakaś dodatkowa wskazówka przy diagnozie.
Debra
200p
200p
Posty: 421
Od: 9 sty 2012, o 15:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa - choroby i szkodniki

Post »

S_H_A_D - dziękuję za odpowiedź. Niestety nie wiem co to za śliwa. Mam działkę od roku, poprzednik by niezwykłym eksperymenatorem i nikt nie wie co hodował.
Pod drzewem jest taki suchy brązowy krąg, jutro zrobię zdjęcia tego miejsca.
Widać, że to drzewo cierpi, ta żywica cieknąca po pniu jest okropna.
Dziękuje, proszę zajrzyj tu jutro, wkleję dalsze zdjęcia.
Awatar użytkownika
geophagus
50p
50p
Posty: 67
Od: 14 maja 2012, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Śliwa - choroby i szkodniki

Post »

S_H_A_D dzięki za info. Ta renkloda to dość duże drzewo, ma ze 30 lat. W tym roku zaczęły się tak mocne zmiany na liściach. Pomimo opadania zawiązków wydała bardzo dużo zdrowego owocu, na szczytowych konarach wciąż wiszą dorodne śliwki ale nie mam jak ich zerwać. Cały czerwiec i połowę lipca lało a jak się pojawiało słońce to od razu palące. Wody jest tu aż za nadto (a może mi się tylko wydaje), może problem z systemem korzeniowym jak wspomniałeś.

ps. udało mi się w końcu kupić nową śliwę do ogrodu - Renkloda Althana :wink:
NO GMO
Debra
200p
200p
Posty: 421
Od: 9 sty 2012, o 15:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa - choroby i szkodniki

Post »

Dalsze zdjęcia mojej chorej śliwy, a konkretnie tych rudych kręgów pod nią

Obrazek

Obrazek

Ona rośnie w maliniaku, tzn. dookoła są krzaczki malin, zdjęcia nie są zbyt wyraźne, ale może coś uda się zobaczyć. dziękuję za pomoc.
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Śliwa - choroby i szkodniki

Post »

Geophagus jeśli moja diagnoza jest trafna to za rok twoja 'Ulena' powinna już nieco lepiej wyglądać. Wydaje mi się że takie objawy jak na liściach twojej śliwy to efekt kiepskiej kondycji drzewa, to tak jak z człowiekiem, jak z dwie nocki nie prześpi i jest zmęczony (w kiepskiej kondycji) to ma przygaśnięty wzrok, podkrążone oczy, opadłe policzki i ogólnie wygląda kiepsko. Prawdopodobnie ta Renkloda dostała mocno od tegorocznej zimy, teraz zanim się zbierze w sobie to trochę minie. Najważniejsze że nadal dobrze owocuje, wszak drzewo owocowe a nie ozdobne.

Debra ale mnie zaciekawił ten rudawy krąg. Napisz proszę czy to jest tak jakby jakiś piasek czy też ziarnka gleby w rudawym kolorze, czy może bardziej wióry drzewne, takie drobne trociny? Czy to się bierze z podłoża, wychodzi z podziemi, czy może z pnia usypuje się na ziemię? Czy dookoła śliwy widać sporo kręcących się mrówek lub innych owadów?
Debra
200p
200p
Posty: 421
Od: 9 sty 2012, o 15:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa - choroby i szkodniki

Post »

S-H-A-D - nie ma mrówek ani innych owadów. Wygląda to jakby ziemia była taka ruda. Na pniu drzewa prawie tego nie ma, tylko może tuż przy ziemi.
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Śliwa - choroby i szkodniki

Post »

Wygląda jak troty po zwójce koróweczce, ale też nie jestem pewien.
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Śliwa - choroby i szkodniki

Post »

Pierwsze co mi przyszło do głowy to że są to odchody po jakiś owadach żerujących w pniu tej śliwy. Akurat na odchody zwójki koróweczki trochę nie pasują, te głównie są umieszczane przy wylotach korytarzy żernych i mają postać drobny granulek zbitych w większe kule, tak jak na zdjęciach:
http://www.eakringbirds.com/eakringbird ... sana02.jpg
http://www.eakringbirds.com/eakringbird ... sana01.jpg
http://jenny.tfrec.wsu.edu/opm/opmimages/CBTf5.jpg
Debra
200p
200p
Posty: 421
Od: 9 sty 2012, o 15:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa - choroby i szkodniki

Post »

Nie zdecydowanie to nie wyglada w ten sposób.
Zaobserwowałam, że wyciek żywicy znacznie się zmniejszył. Może to ma związek ze zmianą temperatury. Jest jednak znacznie chłodniej.

Mnie bardzo zależy na tym, by wiedzieć, czy to drzewo trzeba wycinać, czy może ono przetrwa i następnej wiosny ruszy znów.
S_H_A_D
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 670
Od: 7 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Kielc

Re: Śliwa - choroby i szkodniki

Post »

Wycieki się zmniejszyły bo żywica zaschła i zalepiła rany, czyli spełniła swoje zadanie. Wydaje mi się że to drzewo w zasadzie już umarło, ale co szkodzi poczekać z wycięciem do następnej wiosny, a nuż ruszy i puści z dołu jakiś silny pęd, wtedy będzie można wyprowadzić nową koronę od zera. Z drugiej strony śliwa może być zarażona jakimś groźnym patogenem, i wtedy im szybciej się ją usunie tym mniejsze zagrożenie dla pozostałym drzew w ogrodzie.
Debra
200p
200p
Posty: 421
Od: 9 sty 2012, o 15:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa - choroby i szkodniki

Post »

No właśnie - jeśli jest zagrożeniem, trzeba wyciąć jak najszybciej. Tylko skąd to wiedzieć?
Ja mam zamiar nadal obserwować i jednak czekać do wiosny.
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Śliwa - choroby i szkodniki

Post »

Witam
Ile lat owocują śliwy?
Zablokowany

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”