Jeżyna - cięcie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Jeżyna - cięcie

Post »

Ja zostawiam tak jak dorosną ze 4 -5m długości. Same się rozgałęziają i końce zakotwiczają w podłożu. Wiosną wycinam to co przemarzło.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
mleno
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 21 kwie 2011, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jeżyna - co z odrostami jak na zdjęciach

Post »

Witam
Poniżej dwa zdjęcia. Są one już kawałek czasu temu robione, teraz krzaczek ma dużo pięknych i dużych owoców. Chodzi mi o te duże odrosty jak na zdjęciach. Czy w czasie cięcia skrócić je i pozostawić ? Czy wszystkie pędy, które w tym roku owocowały należy usunąć? Z tego co wiem, to jeżyna owocuje na dwuletnich pędach. Może przy okazji jeszcze parę wskazówek jak zadbać o ten krzaczek, aby można się było w przyszłym roku cieszyć owocami.
Pozdrawiam.



Obrazek

Obrazek
noka
200p
200p
Posty: 310
Od: 2 lis 2011, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jeżyna - cięcie

Post »

Ja również postępuję z tegorocznymi pędami tak jak anulab i beyaros
Jarowo moim zdaniem nie jest za póżno
pozdrawiam
Kazik
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Jeżyna - cięcie

Post »

Z pędami jeżyn robi się tak samo jak z "klasycznymi" odmianami malin, po owocowaniu należy je bezwzględnie usuwać (chyba,że ma się w przypadku malin odmianę tzw.maliny powtarzającej, która owocuje na pędach jednorocznych i/lub dwuletnich). Pozostawienie starych badyli na stanowisku jeżyn jest skupiskiem chorób i ewentualnym miejscem pobytu szkodników (niestety).
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Jeżyna - cięcie

Post »

Nieco inaczej postępuję z odmianą Reuben. Jesienią, tak przed większymi przymrozkami ścinam pędy z zawiązanymi owocami. Te pędy ok. 1 m długości umieszczam w wiaderku z wodą. Wstawiam do widnego pomieszczenia (strych) o umiarkowanej temp. Wszystkie owoce, nawet te najmniejsze zdążą dojrzeć. Potrwa to ok. 2 tygodnie. Dzieciaki są zadowolone iż mają ciągle świeże jeżyny. W ten prosty sposób udało mi się znacznie przedłużyć sezon na świeże jeżyny. Może i z innymi odmianami by się udało? Co o tym myślicie?
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Magda_kon
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 1 sie 2018, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jeżyna polna

Post »

Witam,

mam na działce kilka krzewów jeżyn polnych , które rosną przy rowie. Są to stare krzewy i trochę zaniedbane. Chciałabym się dowiedzieć czy mogę je przyciąć, żeby odświeżyć krzaki i zrobić wokół nich porządek. Czy mogę je przyciąć prawie równo z ziemią? Kiedy najlepiej zrobić taki zabieg, na jesień, po owocowaniu czy na wiosnę?
piterPL
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 21 lut 2016, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jeżyna - cięcie

Post »

Witam,mam kilka krzewów jeżyn o nie znanych nazwach kupionych w marketach , tamtej zimy położyłem je i przykryłem ziemią . Po odkryciu na wiosnę trochę jakby zapleśniały więc postanowiłem że w tym roku nic nie będę przykrywał , jedynie obsypie same karpy .
Zobaczymy , czy przemarzną , czy też nie .Pytanie mam tylko czy one powinny tak wyglądać w listopadzie ? to znaczy liście ciągle zielone?
Zdięcia
https://drive.google.com/file/d/1_xKVne ... sp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1jopUQh ... sp=sharing
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Jeżyna - cięcie

Post »

piterPL pisze:Witam,mam kilka krzewów jeżyn o nie znanych nazwach kupionych w marketach , tamtej zimy położyłem je i przykryłem ziemią . Po odkryciu na wiosnę trochę jakby zapleśniały więc postanowiłem że w tym roku nic nie będę przykrywał , jedynie obsypie same karpy .
Zobaczymy , czy przemarzną , czy też nie .Pytanie mam tylko czy one powinny tak wyglądać w listopadzie ? to znaczy liście ciągle zielone?
Zdięcia
https://drive.google.com/file/d/1_xKVne ... sp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1jopUQh ... sp=sharing
U mnie co roku o tej porze tak wyglądają. Zdarzało się, że przerwały tak aż do wiosny - gdy zima była ciepła.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”