Wiśnia szklanka

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
Slawgos
500p
500p
Posty: 892
Od: 14 kwie 2010, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Wiśnia szklanka

Post »

Nie wiem, czy jest jeszcze ktoś, kto ceni i wręcz kocha tę odmianę wiśni. :wit Pamiętam, że na działce swojego Taty wspinałem się po gałęziach szklanki, pamiętam, że owoce tej odmiany wiśni były duże, soczyste, słodkie i takie przeźroczyste, że było widać pestkę. :wink: Osobiście, wspominając czasy pacholęce, zakupiłem drzewko szklanki trzy lata temu. Pierwsze owoce pokazała rok temu, w ilości jakichś trzech sztuk. W tym roku widzę, że zamierza odwdzięczyć się za moją cierpliwość i opiekę mocniej. :wink: Tak się prezentuje na dzień dzisiejszy:
Obrazek
Uploaded with ImageShack.us
Obrazek
Uploaded with ImageShack.us
Obrazek
Uploaded with ImageShack.us
Obrazek
Uploaded with ImageShack.us
szeryfjola
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 27 maja 2009, o 20:52

Re: Wiśnia "szklanka"

Post »

Posadziłam jesienią, ale małpa zmarzła :shock: W ogóle to dziwnie mi krzaki tej zimy pomarzły, takie których w życiu bym o wymarznięcie na Wielkopolsce nie podejrzewała (np. jaśminowiec belle etoile czy jakoś tak, litościwie odbija od korzenia, ale raczej nie zakwitnie).
Ta nieszczęsna szklanka też odbija, wygląda na to, że nie z podkładki, chociaż nie mam pewności czy dobrze identyfikuję miejsce szczepienia. Nic, przyjdzie wiśnię kupić jeszcze raz, a tą co mam też zostawię (może jednak jest w niej coś więcej niż podkładka).
Aha, na szklanki jeździł w dzieciństwie mój mąż, stąd sentyment. Drzewa owocowe pięknie kwitną, więc jakoś szczególnie ilością owoców się nie przejmuję.
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Wiśnia "szklanka"

Post »

Ja dostałam tę odmianę-drzewko (sadzonkę) od Cioci. Ma już kilka lat...uwielbiam jej owoce :D Jest pyszna i owocuje wcześniej niż "ciemne" odmiany wiśni.
Gratuluję kwiatuszków, może będzie choć parę owoców.
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Awatar użytkownika
cortyzol
100p
100p
Posty: 192
Od: 14 wrz 2008, o 21:06

Re: Wiśnia "szklanka"

Post »

Mam dwie szklanki.Dużo kwiatów.Mało owoców.Brak pszczół.Czasem jakiś trzmiel się trafi.
Bogdan
Awatar użytkownika
Slawgos
500p
500p
Posty: 892
Od: 14 kwie 2010, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wiśnia "szklanka"

Post »

No i w tym roku nie spróbujemy szklanki z własnej działki.
Przyszedł 3 maja i pozamiatał. Szklanka padła ofiarą swojej wczesności. Inne wiśnie poowocały w tym roku w jakichś 60%, a szklanka w 0%. Niestety,a już córuś się cieszyła, że podzieli się z tatą paroma owocami. :D
Tak to wyglądało u mnie 3 maja, szklanka rośnie po prawej stronie inspektu:
Obrazek
Uploaded with ImageShack.us
Obrazek
Uploaded with ImageShack.us
A tak wyglądała szklanka w okolicach 10 maja:
Obrazek
Uploaded with ImageShack.us
Obrazek
Uploaded with ImageShack.us
Obrazek
Uploaded with ImageShack.us
Obrazek
Uploaded with ImageShack.us
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wiśnia "szklanka"

Post »

Slawgos - jest jeszcze ktoś :D
A o jakich odmianach rozmawiacie? "Szklanka" to określenie ogólne - wiśnia o bezbarwnym soku. U mnie żadna nie zmarzła (mam trzy odmiany).
:wit
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wiśnia "szklanka"

Post »

Dokładnie ;) To grupa odmian - a nie nazwa odmiany wiśni
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
MENA515
500p
500p
Posty: 558
Od: 9 mar 2010, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Wiśnia "szklanka"

Post »

pomolog pisze:Dokładnie ;) To grupa odmian - a nie nazwa odmiany wiśni
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Nie miałam o tym pojęcia...Ja też uwielbiam te wiśnie. W dzieciństwie latem jadałam z nich barszczyk :) . Nie wiem zatem jaką dokładnie odmianę mieliśmy. Rzeczywiście zawsze pięknie i obficie kwitła a owoców jakoś dużo nie było. Teraz też mam jedno drzewko, już od ponad dziesięciu lat.Niestety kwiatki zapylają się, tworzą się wisienki a potem nagminnie usychają i opadają :(.Ale drzewko jest ładne i nie obsycha...
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wiśnia "szklanka"

Post »

Problem z brunatną zgnilizną? Coś innego? Warto byłoby sprawdzić. A specjalistów masz "pod nosem". Zetnij kilka takich gałązek, pokaż w Instytucie...
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
Slawgos
500p
500p
Posty: 892
Od: 14 kwie 2010, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wiśnia "szklanka"

Post »

No to żeście mnie zaskoczyli. :D
Byłem pewny, że szklanka to odmiana wiśni, a teraz to będę główkować co mi rośnie w ogrodzie. :wink:
Ale widzę światełko w tunelu, na jesień mam zamiar posadzić dwa drzewka czereśni. Na razie trwa selekcja i może się okazać, że będzie to tylko jedna czereśnia oraz wiśnia szklanka. Tylko tym razem na pewno zorientuję się dokładnie, jaką szklankę wkopuję. :wink:
Pozdrawiam.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wiśnia "szklanka"

Post »

To może jeszcze inaczej - a już całkiem konkretnie :wink: Nazwa "szklanka" zarezerwowana jest dla grupy odmian wiśni o bezbarwnym soku - z podziałem na szklanki kwaśne (wiśnie właściwe o soku bezbarwnym) oraz szklanki słodkie (czerechy o soku bezbarwnym).
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Awatar użytkownika
Slawgos
500p
500p
Posty: 892
Od: 14 kwie 2010, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wiśnia "szklanka"

Post »

Pomolog nie za bardzo pomagasz :wink:
Jak się ma we łbie szklankę z lat młodości, to kurczaczek, szklanka była słodka i do tego drzewo było takie, że będąc pacholęciem wspinałem się bez drabiny... Tylko konar i gałęzie. I o takiej szklance myślę. Może się doczekam?
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wiśnia "szklanka"

Post »

Slawgos pisze: szklanka była słodka i do tego drzewo było takie, że będąc pacholęciem wspinałem się bez drabiny... Tylko konar i gałęzie. I o takiej szklance myślę. Może się doczekam?
Stawiam na Wczesną Ludwika (Ludvigs Fruhe). Popularna w moich stronach od dawna. Nie rośnie duża.
:wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”