Jabłoń i zapylacze

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
tytuseee
200p
200p
Posty: 320
Od: 16 sie 2009, o 15:28

Re: Antonówka Śmietankowa Półtorafuntowa jakie do niej zapylacze ?!

Post »

Do Klakier7
Mutacja zachodzi, ale w zależności od odmiany można mówić często, a nie ogólnie. Ponieważ jedne odmiany są bardziej podatne na mutacje inne prawie wcale. Nowa odmiany powstają praktycznie poprzez skrzyżowanie odmian, i nie jest to takie oczywiste. Najpierw należy wyhodować drzewko na drodze generatywnej, a dopiero później rozmnażać na drodze wegetatywnej.
Pawelp1320
Jeśli chodzi o Antonówkę Śmietankową, jest to typowy mutant(sport), znaleziony przez I. Miczurina w 1888r. I nie z Antonówki(Zwykłej) tylko dokładnie z Antonówki Mohylewskiej.

Tak jak pisałem wyżej jest podane kilka zapylaczy, ale nie znaczy, że są to tylko i wyłącznie te odmiany, bo może być ich setka, a może tysiące.
Q-Storm
100p
100p
Posty: 122
Od: 19 gru 2013, o 00:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłoń dzika jako zapylacz

Post »

Czy istnieją jakieś dane literaturowe odnośnie Malus sylvestris jako zapylacza? Posiadam na działce 4 sztuki tego gatunku kupione w szkółce Lasów Państwowych, nasiona pozyskane z drzew rosnących w głębi lasu, z dala od jabłoni uprawnych oraz kilka sztuk w własnoręcznie wysianych nasion. Wszystkie drzewa mają cechy jabłoni dzikiej oprócz dwóch [omszenie na liściach lub/i pędach]. Posiadam je z sentymentu do danego taksonu... ale ostatnio wpadłem na to, że mogą się przydać, stąd moje pytanie. Z tego co wiem, jabłoń dzika kwitnie bardzo długo. Moje drugie pytanie: czy przez przyginanie drzewek lub odpowiednie cięcie zmuszę je do wcześniejszego kwitnienia?
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłoń dzika jako zapylacz

Post »

Czy crab odmiana 'Everest' to to samo co 'Evereste' u nas dostępny?
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2819
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Jabłoń i zapylacze

Post »

Odkopuję, gdyż naszło mnie pytanie.
Orientuje się ktoś może jaka odmiana jest wykorzystywana do zapylania w sadach towarowych antonówki zwykłej? Na forum znalazłem informacje, że Melba, albo Wealthy, tylko czy te odmiany są stosowane dla antonówek na owoc sprzedawany w marketach?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 794
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Jabłoń i zapylacze

Post »

Wealthy była stosowana jako zapylacz Antonówki Zwykłej w nieistniejącym już centralnym sadzie nasiennym.
Antonówki które możesz kupić w marketach są zapylane czymkolwiek co rośnie obok nich w sadach a w każdym pewnie coś innego. Tak że to jedna wielka loteria.
Pozdrawiam,

J
Awatar użytkownika
iwwa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2253
Od: 27 sty 2013, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Jabłoń i zapylacze

Post »

mobilmobil pisze:
klakier7 pisze:Antonówka Półtorafuntowa. W gwarze handlowej często nazywana jest Śmietanówką. Podałem Ci listę zapylaczy dla tej odmiany,dla Antonówki zwykłej polecane są tylko dwie pierwsze.Pozdrawiam klakier.
Przykro mi ale nie zgodzę się z Tobą. W internecie są następujące informacje:
Antonówka Półtorafuntowa (inna nazwa: Antonówka Śmietankowa)
Zapylacz: Antonówka Zwykła

Antonówka Zwykła
Zapylacze: Glogierówka, Gloster, Grafsztynek, James Grieve, Lobo, Wealthy, Cortland, Inflancka (inne jej nazwy: Oliwka Żółta, Papierówka Najwcześniejsza, Biały Nalew)

podaje linka do przykładowych stron na których znalazłem te informacje:
http://niepodlewam.blogspot.com/2013/11 ... aboni.html
http://www.sklep.skarbyogrodu.pl/pl/p/J ... r-295-/115

Jak wynikałoby z tych stron i danych na nich zapylaczem antonówki 1,5 funtowej jest antonówka zwykła.... a te odmiany Olivka, James Greave są zapylaczami antonówki zwykłej. Jednak jeśli okazałoby się, że Antonówka 1,5 funtowa i Antonówka zwykła to ta sama odmiana to logicznie byłoby zapewne, że obie odmiany zapylałyby te same odmiany innych jabłoni - a jeśli to są dwie różne odmiany to zapylacze również mogą być inne.

Mnie interesują temat antonówki 1,5 funtowej, temat zwykłej podałem dla przykładu aby pokazać różnicę. Widzę, że raczej nikt mi nie odpowie w praktyce czy Antonówka 1,5 funtowa a antonówka zwykła to ta sama odmiana czy jednak dwie różne odmiany w związku z tym różnią się bądź nie zapylaczami i same różne odmiany zapylają.

Jak jakiś fachowiec będzie coś wiedział choćby z własnej praktyki na moje wątpliwości aby je rozwiać to proszę o info a jak nie to po prostu niech zostaną w zawieszeniu :) może ktoś kiedyś je rozwieje w formie ciekawostki. Ja obok swojej 1.5 funtówki zaryzykuje i posadzę oliwkę zółtą czyli papierówkę - liczę że zapyli moją antonówkę konkretnie :)

Pozdrawiam
Ogruzowując temat... takie doświadczenie
mam w ogrodzie Antonówkę półtorafuntową i Papierówkę tzw. Oliwkę żółtą, niestety Oliwka nie jest zapylaczem do Antonówki półtorafuntowej.
Antonówka nie owocuje niestety... Teraz zdecydowana jestem dokupić jabłoń, chyba właśnie tę zwykłą Antonówkę...
Wszystkie jabłonki mam jeszcze młode 4 letnie drzewka.
wątek aktualny Ogródek Asi- cz 3
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Jabłoń i zapylacze

Post »

Mam w donicach Crab Evereste, jako zapylacz do Gold Milenium. Czy zda egzamin do Antonówki zwykłej?
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Jabłoń i zapylacze

Post »

Antonówka zwykła to inna odmiana niż antonówka Póltorafuntowa. Jest jeszcze kilka innych rodzajów antonówek np. Kamienna. :) Antonówka uważana jest za jeden z najlepszych zapylaczy dla wielu odmian, np. dla Antonówki Półtorafuntowej, Aporty, Jonathana, Charłamowskiej, Mclntosha, Grafsztynka Inflanckiego, Glogierówki, Pepiny Szafranowej ( http://stareodmiany.republika.pl/files/ ... nowka.html ). :wink:
Awatar użytkownika
iwwa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2253
Od: 27 sty 2013, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Jabłoń i zapylacze

Post »

garom pisze:Antonówka zwykła to inna odmiana niż antonówka Póltorafuntowa. Jest jeszcze kilka innych rodzajów antonówek np. Kamienna. :) Antonówka uważana jest za jeden z najlepszych zapylaczy dla wielu odmian, np. dla Antonówki Półtorafuntowej, Aporty, Jonathana, Charłamowskiej, Mclntosha, Grafsztynka Inflanckiego, Glogierówki, Pepiny Szafranowej ( http://stareodmiany.republika.pl/files/ ... nowka.html ). :wink:
Dzięki Roman !
wątek aktualny Ogródek Asi- cz 3
wiki115
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 12 paź 2017, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jabłoń i zapylacze

Post »

Dzień dobry, czy jabłonie Julia, James Grieve, Novamac i Rajka będą dla siebie nawzajem dobrymi zapylaczami? Proszę o radę.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłoń i zapylacze

Post »

Ja ci nie pomogę, ale Rossynant pisał o 'Juli' - Podobno jest z Julią jeden problem - bardzo wcześnie kwitnie, zatem przymrozki mogą szkodzić i o zapylacz trudno.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 8#p2570118

Może ta strona z dobieraniem zapylaczy ci pomoże https://www.orangepippintrees.com/polli ... r.aspx?a=2
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłoń i zapylacze

Post »

Prześledziłeś ten link? teoretycznie James Grieve zapyli Novamac i Rajkę. A jakbyś miała jakiegoś craba to pewnie zapyliłby Julię i James Grieve.
Ja szukam jakiegoś craba i mnie zainteresował 'Evereste', jest u mnie wpobliskiej szkółce i muszę dopytać jak z kwitnieniem, tylko czy on cydrowy?? chyba nie..
wiki115
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 12 paź 2017, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłoń i zapylacze

Post »

Dziękuję za radę. A co to jest crab?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”