Śliwki węgierki - pytania i problemy

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Rossynant
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2551
Od: 5 maja 2011, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwka węgierka - przycinanie

Post »

Stare drzewo - to nie "bez obawy" :) Przemyśl dobrze co i jak chcesz przyciąć.
Ani na jesień, ani na wiosnę! - latem najbezpieczniej. Ma być ciepło i sucho, drzewo w pełni wzrostu by miało siły (i czas przed zimą) na zagojenie ran. Możesz teraz.
Kombinuj tak by ran po cięciu było jak najmniej i jak najmniejsze. Powierzchnie cięcia gładkie, natychmiast zamalować preparatem w stylu Funaben - farba wodna do drewna z fungicydem. Po jakimś czasie poprawić - ma być grubo i szczelnie.
Niektórzy uważają że poza tym całe drzewo prysnąć fungicydem po zakończeniu - tak dla higieny. Nie zawadzi.
Przejrzyj forum, o cięciu i formowaniu jest dużo.
Gdzieś się rozpisałem n.t. - zaraz poszukam. http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=34&t=31944
:wit
Awatar użytkownika
koveras
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 6 cze 2011, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Śliwka węgierka - przycinanie

Post »

Dziękuję bardzo. Zaraz biorę się za czytanie.
Czy nie starczy że ogród jest piękny? Czy muszą w nim jeszcze mieszkać wróżki?
? Richard Dawkins Bóg Urojony
http://mojaflora.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
witja66
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 25 kwie 2007, o 18:37

Pomocy - śliwa umiera !!

Post »

Witam.Proszę o pomoc ,bo już wykonałem wszystko co mogę.Młoda wegierka zwykła zaczęła zwijać liście i młode wierzchołki wzrostu zasychają.Opryski nic nie dały od wiosny.drzewko nie rośnie i nawet liście były słabo wykształcone.Pomóżcie. Obrazek Obrazek Obrazek
kadet2
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 31 lip 2011, o 13:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: pomocy- śliwa umiera!!

Post »

Opis jest bardzo ogólny, ale wydaje mi się że miałem to samo. W wyniku tej choroby i zastosowanej kuracji jedna śliwa uschła a dwie pozostałe straciły sporo gałęzi lecz tam gdzie na wiosnę odbiły pędy są zdrowe i mocne. Przypuszczam, że choroba o której mowa to MONILIOZA, do jej zwalczania literatura zaleca topsin M70 WP (ponoć zaprzestano produkcji). Ja zastosowałm mieszankę w proporcji 1: 1 TOPSIN M50 SC i SYLLIT 65WP , stężenie w/g instrukcji w opakowaniu, termin oprysku (okres bezlistny) pierwszy w jesieni po opadnięciu 85% liści, drugi nna wiosnę przed pęknieciem pąków. [Po tej terapi brzoskwinia też się uwolniła od kędzieżawości lisci.] Uważaj w tych dużych stężeniach będzie to oprysk wyniszczający, jak pękną pąki może uszkodzić kwiat. Pryskałem nie tylko w koronie lecz wręcz umyłemgrubsze gałęzie i pień. Powodzenia. Kadet 2
witja66
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 25 kwie 2007, o 18:37

Re: pomocy- śliwa umiera!!

Post »

Dzięki za podpowiedż,tylko czy to aby jest na pewno monilioza(brunatna zgnilizna drzew pestkowych)Z tego co czytałem to jest tochoroba głownie owoców a kora jest popękana.Drzewko od momentu posadzenia (3 rok)nie rośnie odpowiednio.Na wiosnę jest w miarę zdrowe, a póżniej zaczyna zrzucać kwiaty i młode przyrosty brązowieją ,liście zwijają i ogolnie drzewko słabo wegetuje.wykonałem opryski jesienia i wcz.wiosną Syllitem,Miedzianem,a wtym roku podpowiedziano mi że to wciornastek,więc w ruch poszedł Bi 58.Efektów żadnych,drzewko powoli zrzuca liście(listki)i nie wykształca przyrostów.
witja66
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 25 kwie 2007, o 18:37

Re: pomocy- śliwa umiera!!

Post »

może inne sugestie?
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: pomocy- śliwa umiera!!

Post »

Tutaj widać jakieś bardzo poważne zaburzenia w gospodarce drzewa. Choroby to często (i tak bywa) efekt wtórny - kiedy roślina jest słaba... (tak samo jest u ludzi). Ja radziłbym najpierw określić powód takiej sytuacji (czy to tylko niedobór składników mineralnych czy zaburzenia fizjologiczne, stanowisko, woda) a potem martwić się walką z chorobami. Bo "walczyć" może organizm zdrowy, silny, w dobrej kondycji - tu wyraźnie tak nie jest.
Pozdrawiam serdecznie :wink:
dalekiport
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1138
Od: 14 gru 2010, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia / Nowe Polaszki
Kontakt:

Post »

Paskudnie robaczywa śliwka węgierka

Mam bardzo stara odmianę a może stare drzewo ok 35 lat, nadal owocuje bardzo obficie, owoce dotrzymane na drzewie do końca września, to poezja smaku.
Jednak tą idyllę co roku odkąd pamiętam a pamiętam wiele, niweczy ogromna robaczywość owoców.
Zwykle 2/3 zbioru nie nadaje się do spożycia.
Czym i kiedy to prysnąć, by uratować większość owoców przed katastrofalnym zarobaczywieniem?

Na zdjęciu owoce, które udało się oszczędzić robalom

Obrazek
By dalekiport at 2011-09-10
Awatar użytkownika
przemo1669
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4054
Od: 27 cze 2011, o 11:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Paskudnie robaczywa śliwka węgierka

Post »

Teraz stosuje się taśmy lepowe, takie co to zakleja się pień naokoło.
Pryskać, jak tak bardzo chcesz - Decis 1raz w fazie pękania pąków
kwiatowych, 2raz pod koniec kwitnienia , 3raz jak śliwki będą miały ok 6-8
mm.
sikorek007
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 16 maja 2012, o 14:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Paskudnie robaczywa śliwka węgierka

Post »

doradzcie mi
tez posiadam śliwke węgierke jest na pewno bardzo stara bo jest bardzo duza
Moje pytanie:
czy przy zbiorach owoców powinno się ją mocno ściąć z tymi owocami ? (słyszalam ze chyba tak robi się z wiśnią)
pomózcie, gdyż na drzewach nie znam sie wcale
Dzięki
atena12
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 19 lip 2012, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Mam na działce starą śliwkę węgierkę.Jej owoce są bardzo smaczne ale bardzo dużo ich spada i w środku są jakieś czerwone ,wygląda to tak jakby były robaczywe chociaż robaka tam nie widać.Czy ktoś może mi powiedzieć dlaczego tak się dzieje i czy te owoce nadają się do konsumpcji.
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Śliwka węgierka

Post »

A jak wyglądają liście? Czy maja jasne plamy i przebarwienia? A owoce maja pomarszczona skore tak jakby ospowata?

Pozdrawiam serdecznie
pawel10
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 25 mar 2012, o 11:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: bydgoszcz

Post »

mam 4 śliwki węgierki to stare i duże drzewa które słabo owocują z 2 spadły owoce przed zbiorami a 2 pozostałe dały niewiele owoców jak i kiedy przyciąć drzewa i jaki nawóz zastosować aby dokarmić drzewa
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”