Pokrój grusz

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Pokrój grusz

Post »

Witam
Przeczytałam już istniejące wątki o interesujących mnie starych odmianach jabłoni i grusz. W jednym z wątków ktoś pisał o pokoju grusz uprawianych jako duże drzewa, jednak nie było tam wspomniane o odmianach, które chcę zasadzić na działce, dlatego założyłam ten wątek.

W tym roku zamówiłam dwie grusze szczepione na gruszy kaukaskiej: faworytkę i bonkretę williamsa. Drzewa mają w moim zamyśle nie tylko dostarczać owoców ale i mają spełniać walory ozdobne. Działka jest spora więc i drzewa chcę żeby urosły duże. Będą cięte minimalnie. Chcę, żeby rosły w miarę naturalnie.

Klapsę znam, u babci w zakładanym jeszcze przed wojną sadzie rosły klapsy, były wielkie, nie znały cięcia. Pokrojem przypominały zwężające się ku górze wrzeciona. Nie wiem ile miały wysokości, ale to były duże drzewa. Inną gruszą, która rosła u babci była szara bera. Drzewo było wyraźnie niższe, choć w tym samym wieku co klapsy. Pokrój mniej więcej ten sam. Były jeszcze lipcówki kolorowe, niższe od klaps, wyższe od bery, bardziej wysmukłe. Nie wiem na jakich podkładkach i czy w ogóle były to drzewa szczepione. Gleba nieco lżejsza niż u mnie, Kujawy.

Do rzeczy, po tym nieco przydługim wstępie: pragnę zapytać was drodzy Forumowicze, jaki pokrój ma bonkreta williamsa i jaka duża może urosnąć względem klapsy. Mam upatrzone miejsca pod wsadzenie grusz, ale chcę wiedzieć, którą gdzie zasadzić, żeby to ładnie wyglądało jak już drzewa urosną. Dodam, że obydwie będą rosły w identycznych warunkach, na stanowisku słonecznym, gleba piasek gliniasty brunatny, pod spodem glina lekka, pH ok 7, okolice Torunia
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: pokrój gruszy

Post »

'Klapsa' powinna wyrosnąć do ok. 10m. 'Bonkreta W.' może z 1-2m niżej.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Pokrój grusz

Post »

Dziękuję za odpowiedź, ERNRUD
rozumiem, że obie są podobne pokrojem, tylko różnią się wielkością?
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Pokrój grusz

Post »

'Klapsa' chyba na ogół tworzy koronę szerszą i o luźniejszym wierzchołku. 'Bonkreta Williamsa' zwężającą się ku szczytowi.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Pokrój grusz

Post »

Dzięki za odpowiedzi, posadziłam klapsę ze szkółki na gruszy kaukaskiej i okazjonalnie w markecie zdobytą Bonkretę Williamsa Red (też na kaukaskiej) - nie bylo w szkółce Bonkrety na kaukaskiej. Zobaczymy co z tego wyrośnie ;:173
Pozdrawiam Lucyna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”