Reneta o nisko osadzonej koronie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
dago
100p
100p
Posty: 115
Od: 25 kwie 2011, o 16:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Reneta o nisko osadzonej koronie

Post »

Witajcie,
Wiem, że jest mnóstwo literatury na ten temat i choćby wątków na forum, ale czy znalazłaby się dobra dusza, która zaznaczyłaby na zamieszczonym przeze mnie zdjęciu które pędy 3-letniej Renety przyciąć, aby otrzymać drzewko dość niskie, ale o rozłożystej koronie, aby do przyszłych zbiorów nie potrzebna byłaby wysoka drabina.
Nadmieniam, że drzewko miało już raz przycięte pędy, w tym główny pęd środkowy, stąd tak ładnie rozrosło się na boki.

Obrazek
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Jabłoń Reneta - formowanie/przycinanie

Post »

Coś na ten wzór. To będzie naprawdę nisko osadzone drzewko, ale zajmie za to dużą powierzchnię. Będzie produkować wilki i musisz je systematycznie usuwać latem. Gałęzi na obrzeżach możesz nie skracać. Mogłem nie dopatrzyć się wszystkich gałęzi do usunięcia, ale ogólnie polecam dążyć tym tropem, jeśli chcesz mieć faktycznie renetę, która nie wyrośnie do nieba.

Obrazek
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
dago
100p
100p
Posty: 115
Od: 25 kwie 2011, o 16:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Reneta o nisko osadzonej koronie

Post »

Ernrud: czyli rozumiem mam dążyć do spłaszczenia góry, rozwijając jednocześnie wzrost boczny?
Myślałem jeszcze na temat zdrutowania tych młodych gałęzi, aby niczym bonzai ukształtować szczególnie te dolne gałęzie na kształt położonej literki L.
x-a-e
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 499
Od: 21 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Reneta o nisko osadzonej koronie

Post »

Nie znam się na tym, dlatego zawsze podpatruję podpowiedzi na forum i staram się do tematu podchodzić zdroworozsądkowo. Zapytam się więc, w jaki to sposób za lat 5 czy 10 będziesz zbierał spady spod tej jabłoni i kosił pod nią trawę? A może lubisz zabawę "w wojnę" albo "w Indian" i czołganie :D .
dago
100p
100p
Posty: 115
Od: 25 kwie 2011, o 16:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Reneta o nisko osadzonej koronie

Post »

astone: spokojnie, wszystko będzie dobrze. Ta jabłonka tak czy inaczej będzie miała min. 1,2-1,5 metrowy pień. A mi właśnie zależy, aby można było jabłka zrywać prawie z ziemi.
x-a-e
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 499
Od: 21 sie 2012, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Reneta o nisko osadzonej koronie

Post »

Skoro tak, to do tej wysokości (te 1-1,5 m) musisz konary usunąć. Czy to teraz czy później. To nie jest tak, ze drzewo odrasta od ziemi tylko przyrasta od góry. Te dolne konary już pozostaną na tej wysokości, na której są.
gladkib
200p
200p
Posty: 229
Od: 17 lis 2013, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Reneta o nisko osadzonej koronie

Post »

Osobiście zostawiłbym koronkę na 1-1,2m a te na dole wyciął. Nie wiem jak zawiąże, ale jak będzie dużo jabłek to będą leżeć na ziemi.
dago
100p
100p
Posty: 115
Od: 25 kwie 2011, o 16:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Reneta o nisko osadzonej koronie

Post »

Mam trochę jabłonek na ogrodzie i wiem, że pień się jeszcze wyciągnie do góry. Ta reneta na zdjęciu jest naprawdę jeszcze dość niska, średnica pnia ma jakieś 5 cm średnicy, a pień ma łącznie ok pół metra wysokości. Poczekam z tymi dolnymi pędami. Górne zacznę formować zgodnie z naniesionymi na fotkę cięciami.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Reneta o nisko osadzonej koronie

Post »

Przyrost wtórny pnia powoduje jego grubienie. Część komórek odkłada się w ten sposób, że zwiększa się odstęp pomiędzy konarkami, ale jest to kwestia może centymetra na przestrzeni wielu lat. Jeśli chcesz owoce nisko to właśnie w ten spobób, jak to piszesz, ''spłaszczaj koronę''.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
dago
100p
100p
Posty: 115
Od: 25 kwie 2011, o 16:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Reneta o nisko osadzonej koronie

Post »

ERNBUD: dokładnie tak zrobiłem jak zaznaczyłeś na fotce. Będę przycinał na tzw. "patelnię", dzięki czemu korona ułoży się w ładne spłaszczone "jajo".
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Reneta o nisko osadzonej koronie

Post »

Ale mam nadzieję, że wiesz, że ona wbrew wszystkiemu będzie ciągnąć w górę. Trzeba zostawiać drobne gałązki, skierowane ku górze. Wycinać tylko te najsilniejsze, które miałyby "aspiracje przewodnikowe".
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
dago
100p
100p
Posty: 115
Od: 25 kwie 2011, o 16:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Reneta o nisko osadzonej koronie

Post »

ERNBUD: dziękuję za cenne porady. Będę tego pilnować. Aktualnie po przycince takich gałązek jest wokół pnia kilkanaście i wg. mnie są sobie równorzędne wielkością. Myślę, że zbuduję z tego fajną koronę.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Reneta o nisko osadzonej koronie

Post »

No i tnij na przyszłosć prędzej latem niż na wiosnę, aby zanadto nie pobudzać wzrostu.
P.S. Czuję się prawie jak firma budowlana.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”