Kolcowój chiński, jagody goji (Lycium chinense) Cz.1

Drzewa owocowe
Zablokowany
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Jagody goji ( kolcowój pospolity )

Post »

Moje posadzone wiosną z A..diego są nadal małe,szarozielone
Mikar
100p
100p
Posty: 182
Od: 8 maja 2012, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ok.Siedlec

Re: Jagody goji ( kolcowój pospolity )

Post »

Moje posadzone 3 lata temu rosną jak szalone (krzaki) ale nie kwitną i jeżeli nie zakwitną i nie zawiążą owoców w ty roku to pójdą pod szpadel.
Jerzy
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Jagody goji ( kolcowój pospolity )

Post »

Mikar pisze:Moje posadzone 3 lata temu rosną jak szalone (krzaki) ale nie kwitną i jeżeli nie zakwitną i nie zawiążą owoców w ty roku to pójdą pod szpadel.
Mam jeden krzak z Carrefoura zasadzony jesienią, drugi - wiosną tego roku ze sklepu ogrodniczego w Siedlcach - oba rosną jak szalone - pędy mają długaśne, ale na razie nie widzę żadnych zawiązków kwiatów, a w siedleckim ogródku widziałam krzak znacznie mniejszy od mojego i już teraz obsypany fioletowymi kwiatami...może naszym wspólnym problemem jest niewłaściwe cięcie rośliny na owocowanie albo przenawożenie azotem - kompostu i obornika nie żałowałam.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Mikar
100p
100p
Posty: 182
Od: 8 maja 2012, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ok.Siedlec

Re: Jagody goji ( kolcowój pospolity )

Post »

To może ktoś podpowie nam jak je ciąć na owocowanie. Mój w ubiegłym roku miał kilka kwiatków ale dopiero pod koniec sierpnia a może nawet to już był wrzesień . Niestety zakwitały i opadały nie zawiązując owoców. A może spytałaś by jeżeli możesz właściciela tego ogródka jak on postępuje ze swoim krzewem.
Jerzy
casd
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 cze 2014, o 06:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jagody goji ( kolcowój pospolity )

Post »

Przeczytałem, że w okres owocowania wchodzą w 4-5 roku wegetacji, może to jest odpowiedź !
laudanka
50p
50p
Posty: 71
Od: 27 lut 2014, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: słoneczna Warmia

Re: Jagody goji ( kolcowój pospolity )

Post »

casd pisze:Przeczytałem, że w okres owocowania wchodzą w 4-5 roku wegetacji, może to jest odpowiedź !
Kojarzy mi się, że przez pierwsze lata się nie podcina, ale nie jestem pewna.
casd
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 cze 2014, o 06:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jagody goji ( kolcowój pospolity )

Post »

laudanka pisze:
casd pisze:Przeczytałem, że w okres owocowania wchodzą w 4-5 roku wegetacji, może to jest odpowiedź !
Kojarzy mi się, że przez pierwsze lata się nie podcina, ale nie jestem pewna.
Moja duża wywieszka z clematis.com.pl w punkcie CIĘCIE : nie wymaga, ciąć w razie potrzeby gdy zbytnio się rozrośnie.
Wygląda na to, że cięcie nie jest wymogiem uprawowym !
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Jagody goji ( kolcowój pospolity )

Post »

No i zebrałam się, a ona się doigrała. Dziś eksmisja! Nie będę czekała do jesieni. Trudno. Na szczęście jest chłodno i wilgotno.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Jagody goji ( kolcowój pospolity )

Post »

Własnie cały problem sprowadza się do właściwego cięcia gwarantującego obfite owocowanie. Przejrzałam kilka obcojęzycznych instrukcji, niestety kiepsko idzie mi zastosowanie ich w praktyce, bo moje kolcowoje mają inny pokrój, tzn. kilka rozgałęziających się, bardzo długich, pędów zamiast jednego silnego.
Generalnie w pierwszych latach należy ograniczyc się do tzw. cięcia formującego, by uzyskać odpowiedni pokrój krzewu. Najlepiej jeden z takich:
Obrazek
Cała instrukcja tutaj: http://www.phoenixtearsnursery.com/goji ... uning.html
Ja rozumuję to w ten sposób, że w pierwszym roku nie tniemy wcale, zostawiamy jeden bardzo długi pęd, który w przyszłych latach będzie stanowił pień krzewu. W drugim tniemy główny pień, czyli tzw. przewodnik, na wysokości 40 cm i zostawiamy 3-5 najlepiej rozwinięte boczne pędy wyrastające z głównego. Pozostałe wycinamy. W instrukcji dotyczącej prowadzenia w trzecim roku pogubiłam się kompletnie. W każdym razie dopiero po 3-4 latach po osiągnięciu docelowej formy ma miejsce cięcie na owoc. Ale nie mam pojęcia na czym ono polega.
No i nadal nie jestem pewna, czy owocują pędy zielone, które urosły w danym sezonie, czy te zdrewniałe z ubiegłego roku? Ktoś wie? :?:
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
vibana
200p
200p
Posty: 263
Od: 22 lut 2014, o 17:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jagody goji ( kolcowój pospolity )

Post »

Jednak kupiłąm dzisiaj 3 rośliny, ale po ostatnich komentarzach znowu zaczęły nękać nie wątpliwości. Skusiłąm się, bo wcześniej były entuzjastyczne komentarze : jak pięknie rośnie, kwitnie i owocuje.
Napiszcie coś, żeby podtrzymać mnie na duchu :oops:
Nie wolno w lesie kląć, kapelusz trzeba zdjąć
Pozdrawiam Violetta
Awatar użytkownika
eldo
200p
200p
Posty: 362
Od: 12 lis 2011, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubuskie

Re: Jagody goji ( kolcowój pospolity )

Post »

Ja przeczytałem cały wątek i nikt nie pisał,ze pięknie owocuje. Wręcz przeciwnie czytałem o problemach z zapylaniem. Jeżeli były zdjęcia owocującego krzewu to tylko z pojedynczymi owocami.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Jagody goji ( kolcowój pospolity )

Post »

Jest moda,popyt to jest i podaż.Moje 2 szt już od dawna na wygnaniu.A pomyśleć ,że w tym samym dyskoncie ,mogłem za te 16 zł kupić flaszkę ;:145
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Jagody goji ( kolcowój pospolity )

Post »

Obejrzałam sobie dokładnie intensywnie kwitnący w cudzym przydomowym ogrodzie krzew i moje wnioski są następujące:
- kwitną i owocują krzewy kilkuletnie (ten miał dwa grube, zdrewniałe konary przewodnie, z których wyrastały liczne długie pędy);
- kwiaty były na pędach zdrewniałych, które wyrosły w ubiegłym roku;
- aby drzewko bujnie kwitło niezbędne jest odpowiednie cięcie: w pierwszych latach formujemy jeden albo dwa przewodniki, które w kolejnych latach będą coraz grubsze i utworzą silny pień, tudzież dwa, krzewu, z którego będą wyrastały pędy owoconośne zobacz rysunek:
Obrazek
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”