Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
gabka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 1 maja 2007, o 17:40

Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Mam miejsce za szklarnią , częsciowo cień, ale też czasami troche słońca - czy mogą tam rosnąć porzeczki? czy macie pomysł co by tam wsadzić?
Awatar użytkownika
moromik
50p
50p
Posty: 50
Od: 12 maja 2007, o 16:32
Lokalizacja: Szymbark (Małopolska)

Post »

Witaj. Myślę, że porzeczka sobie poradzi. Mam u siebie jakąś starą odmianę czerwonej porzeczki, która rośnie pod rozłożystą jabłonią w dość głębokim cieniu i poza tym, że trochę później dojrzewa od innych krzaczków to nic jej nie brakuje. Ale może spróbujesz z borówką amerykańską albo jagodą kamczacką, trochę kwaśnej ziemi (torfu) i gotowe. Owoce są przecież pycha. Pozdrawiam. M.
Awatar użytkownika
apus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5328
Od: 26 kwie 2007, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Porzeczki - czy mogą byż w zacienieniu?

Post »

gabka pisze:Mam miejsce za szklarnią , częsciowo cień, ale też czasami troche słońca - czy mogą tam rosnąć porzeczki? czy macie pomysł co by tam wsadzić?

Moja mama ma czarną porzeczke w zupełnym cieniu - owocuje, ale owoców jest mniej (chociaż są wg. mnie tak samo smaczne), niż na krzaku tej samej odmiany, który rośnie w pełnym słońcu... Tak samo można zrobić z agrestem (też mamy to wypróbowane)
Myślę, że warto sprobować.
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1532
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

U mnie krzaki porzeczek rosną pod drzewami owocowymi (półcień), mają się dobrze, owoce smaczne i w takiej ilości, że gałęzie kładą się po ziemi.
Grzegorz B

Post »

Witam :D

Ja przez wiele lat miałem porzeczki czarne posadzone pod drzewami owocowymi, co sprawiało, że były w półcieniu. Nie przeszkadzało im to bo co roku miałem bardzo duże zbiory. W zeszłym roku przesadziłem je w inne miejsce również w półcień, pod czereśnią, jak na razie dość dobrze rosną.

Pozdrawiam :D :P :D
Awatar użytkownika
ariel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1479
Od: 24 paź 2006, o 22:46
Lokalizacja: Zaleszany PDK
Kontakt:

Post »

Czarne i czerwone radzą sobie świetnie, a że w cieniu bardziej mokro to i owoce dorodniejsze i nie tak strasznie poźniej dojrzewają.
Awatar użytkownika
Lusi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 9 maja 2007, o 10:28
Lokalizacja: Olkusz

Post »

Ja mam czerwone pożeczki i tylko od wschodu słońca przez jakies 3-4 godz. mają widno a potem są w zupełnym cieniu i późnym popołudniem dostają troche słońca jak przebija przez drzewa (a wiec półcień). Radzą sobie świetnie i w obecnej chwili maja mase owoców :), nie są bardzo słodkie ale na przetwory oki
barbarka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1005
Od: 16 maja 2007, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pdk

Post »

Mam w cieniu porzeczki czerwone ładnie rośnie i ma pyszne owoce :D
Pozdrawiam cieplutko Basia
Moje ogródkowe kwiatki
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Post »

Moje porzeczki w cieniu są niższe od tych rosnących w pełnym słońcu, ale mają więcej owoców, bo to młode krzaki. Są może mniej wybarwione ale przy robieniu konfitur, czy soku to nie przeszkadza.
Awatar użytkownika
Priam
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5224
Od: 18 kwie 2007, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

ja mam porzeczki w cieniu, i rosną bez problemu :) Troszeczkę później owocują i czasami zdarzają się kwaśniejsze owoce ale wielkiej różnicy nie widać.
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Re: cięcie

Post »

lidka25 pisze:jak przycinać czarną porzeczkę.czy zbierając ściąć do 2,5 cm od podstawy,to nie za dużo. :lol:
Po zbiorze owoców usuwamy stare gałęzie o słabych przyrostach.Tniemy tuż przy ziemi.Młodych tegorocznych pędów nie należy wycinać ani skracać.Miejsca po cięciu zabezpieczyć,np.Funaben T lub Dendromal.[/url]
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Chciałbym na wiosnę kupić 2 porzeczki pienne: czerwoną i białą . Jakie odmiany proponujecie.Jakie stosować opryski i kiedy.Jak obcinać odmianę pienną? :oops: :oops: :oops:
Awatar użytkownika
GERTRUDA
1000p
1000p
Posty: 1327
Od: 25 lis 2007, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Pomorskie
Kontakt:

Post »

Ja mam " Jonker van Tets" i "Rovada" - obie są czerwone kwaśnosłodkie podobne w smaku - o długich gronach i dużych jagodach , zdecydowanie słodsza i smaczniejsza jest moim zdaniem biała "Biała z Joteborg " - wszystkie mam w formie krzaków, [rosną w cieniu] w ramach pielęgnacji wycinam tylko pędy słabe i starsze niż 3 letnie [ ciecie wykonuję w lutym ] , bo tak robił mój dziadek ja słabo znam sie na owocowych , w wyborze odmian kieruje się smakiem co pewnie nie do końca jest trafione .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”