Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
dsk121
500p
500p
Posty: 590
Od: 5 sie 2016, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Moje porzeczki jak tez sliwka i jablonki maja pozwijane liscie i jakby takie napuchniete.Co to jest?
Agnieszka87
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 1 lip 2013, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Przyłączam się do Przedmówców chwalących Titanię. Jak dla mnie najlepsza odmiana na soki. W tym roku zebrałam też pierwsze owoce z Goferta i Rubena -
też dobre, ale wydaje mi się, że jakby mniej porzeczkowe, jeśli mogę to tak ująć:) Mam też na tzw. starym ogrodzie 2 krzaki porzeczek sadzonych w latach 70-tych (to na pewno nie jest Titania). Czy ktoś ma doświadczenie z takimi starymi porzeczkami NN? Chciałabym kilka pędów ukorzenić, jednak jest jedno "ale"... Na starych krzakach były w tym roku owoce, ale były one dość drobne. Zdarzały się tez średnie, ale nie było ich wiele. Porzeczki te były przycięte 2 lata temu i ponownie w zeszłym roku.. Czy ktoś ma takie stare porzeczki i mógłby z własnego doświadczenia powiedzieć, czy takie drobne owoce to jest cecha odmianowa i czy te starsze odmiany po prostu tak miały? Z drugiej strony mam też agrest NN z podobnego okresu i mimo tego, że nie był on cięty, owoce były w tym roku duże.
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Jeśli są pielęgnowane i cięte to może oznaczać cechę odmianową, jeśli krzaki są niedożywione i nie cięte (szczególnie czarne) to znaczy że owoce "zdrobniały" od braku pielęgnacji (ten krzak NN był przycięty w odpowiedni sposób? czy poprzycinane były np w 1/2 wysokości krzaka?).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Agnieszka87
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 1 lip 2013, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Były wycinane najstarsze pędy, nie skracałam ich w 1/2 wysokości. Jeśli chodzi o nawożenie, to krzaki były w zeszłym roku raz podsypane nawozem do roślin jagodowych. Może faktycznie ta jedna dawka to było za mało?:)
marunia
100p
100p
Posty: 134
Od: 4 cze 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Witam,
mam 5 krzaków porzeczek piennych, po dwa czarne i czerwone i jeden biały, niestety rozrastają się i owocują znacznie gorzej od obok rosnących tradycyjnych. Mam pytanie czy można je obciąć powyżej szczepienia i ukorzenić i czy to jest właściwa pora na taki zabieg?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Mogą być problemy z czerwoną i białą. Czarna ukorzenia się o wiele łatwiej. Najlepiej podkop z jednej strony i połóż je na ziemi tak, żeby można było obsypać koronkę ziemią. Jak dobrze pójdzie to do wiosny mogą puścić kilka korzonków a do jesieni bankowo.
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Agnieszka87 może faktycznie miały za mało jedzenia i nie miały siły ruszyć (ja wykopałam stary krzak czerwonej NN która zawsze plonowała obficie i miała duże owoce, zaniosłam ją za dom gdzie ma tylko trochę słońca z rana i w lecie późnym popołudniem i nie dostała nic pod nogi bo to wybieg dla kur...a ziemia słaba z mieszanką popiołu sprzed kilkunastu lat i gliną, nie liczyłam żeby przeżył ale zaczął rosnąć ma po dwóch latach odbudował sporawą - za kolano, ale lichą koronę i w tym roku było kilka mizernych kistek...także wszystko chyba zależy od miejsca, zakarmiania i odmiany, moja zdaje się być silny typem).

Druga która jest odmładzana i silnie cięta aby pędy nie leżały pod ciężarem owoców daje duże ilości (dawałaby więcej jakbym jej tak nie goliła :lol: , ale zajmuje mi miejsce a ja za czerwoną niekoniecznie przepadam ;:224 , także to krzak dla babci na kompoty), rośnie w sąsiedztwie kompostownika w gliniastym kawałku (każdą glinę którą znajdę jej podrzucam :lol: , ale głębiej też ma glinę, wiem bo wymieniałam pod nią glebę aby robić grządki) gdzie przez zimę i wczesną wiosnę leżało dużo kurzeńca (akurat w tym roku to pierwszy raz), zwykle ma tylko to co wyciągnie z kompostownika a rośnie w cieniu czereśni i płota, także słońce dopiero po południu ale potem cały dzień się opala.

Z tego co kojarzę właśnie jest chyba stwierdzone, że porzeczka lepiej się czuje w glinie (może coś w tym jednak jest).


Marunia, nie wiem tylko co chcesz uzyskać ukorzeniając pędy piennej porzeczki, skoro obok masz plenne formy krzaczaste (ja bym ukorzeniała z odłogów te formy krzaczaste).
Sąsiad ma czerwoną pienną...jeden suchy badyl, jak się trafią owoce to drobniuteńkie bo krzak nie ma praktycznie liści.
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
marunia
100p
100p
Posty: 134
Od: 4 cze 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

kaLo, dzięki za info tak też zrobię, może coś z tego będzie.

Kasia krzaczaste mają trzy lata i w tym roku całe były obsypane owocami, pienne są o rok starsze i na wszystkich pięciu nie było tyle owoców co na jednej krzaczastej, dlatego chcę z nich w tej formie zrezygnować.
dsk121
500p
500p
Posty: 590
Od: 5 sie 2016, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Agnieszka87 pisze:Były wycinane najstarsze pędy, nie skracałam ich w 1/2 wysokości. Jeśli chodzi o nawożenie, to krzaki były w zeszłym roku raz podsypane nawozem do roślin jagodowych. Może faktycznie ta jedna dawka to było za mało?:)

Trzeba skracać wszystkie pędy o 1/2 wysokości by lepiej plonowały?
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Marunia jeśli masz w tych krzaczastych jakieś pędy które są chętne do pokładania to z nich skorzystaj, zegnij, przygnieć jakąś cegłą i przysyp ziemią (tak jak KaLo wspomniał, czerwona i biała gorzej się ukorzeniają z obciętych pędów, nie są tak żywotne i nie mają takiego kopa we wzroście jak czarna), chyba że to są inne odmiany i chcesz próbować ocalić odmianę to zrób jak mówi KaLo :).

Dsk121, wręcz przeciwnie, dlatego chciałam się upewnić (czasami niektórzy robią różne rzeczy z roślinami :D), na pewno w czerwonej i białej pomoże się rozkrzewić i zagęścić koronę (lub ewentualnie utrzymać ją w ryzach)...ale przy czarnej może tylko pogorszyć sprawę.
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
yachi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 21 lut 2018, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Jako "nowy forumowicz" mam pytanie- czy na początku marca można przyciąć porzeczkę białą na podkładce karłowej?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Pierwsze słyszę o "podkładce karłowej" dla porzeczek. Możesz przybliżyć temat?
yachi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 21 lut 2018, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Porzeczki - sadzenie, cięcie, nawożenie

Post »

Taką informację dostałem od sprzedającego, nawet tak było podpisane. Rzeczywiście, nie znalazłem informacji nigdzie, by odnosiło się to do porzeczki. Sorry, ale nie tak dawno zacząłem przygodę z ogrodnictwem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”