Maliny - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Świnka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 424
Od: 8 mar 2009, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków Nowa Huta

Post »

Rdza na liściach i ślimaki to coroczny problem. Pryskałam raz Miedzianem ( przy okazji drzewek )-? W tym roku kupię jakiś b. dostosowany środek.
Nie pomógł Miedzian? To mnie zmartwiłaś :cry: Ja dotąd usuwałam liście z rdzą i opryskiwałam resztę fungicydem, bez oszałąmiających rezultatów, a w tym roku postanowiłam przejś na Miedzian. To już chyba zostaje wyrwać malwy lub... polubić te pomarańczowe kropki na nich :cry:
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Rdzę malwy można zwalczać także:
Topsin M 500 SC, Dithane NEO TEC75 WG,Amistar 250 SC, Score 250 EC, Baymat AE ( gotowy preparat w formie aerozolu).
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Przeczytajcie tutaj:
- Rdza na malwach !

Zacytuję:
"Rdza malwy (Puccinia malvacearum), gatunek jednodomowy, niepełnocyklowy, wytwarzająca zarodniki telialne, które są także zarodnikami przetrwalnikowymi. Zarodniki kiełkują od razu przez cały sezon wegetacyjny tak więc palenie liści o przekwitnieniu nic nie da.

Co 10 dni wykonać oprysk 2-3 krotnie (stosując przemiennie): Amistar 250SC (0,1%), Bayleton5WP(0,2%), Dithane M45 80WP (0,2%),Saprol 190EC (0,15%) lub Score250EC (0,05%). Można stosować też biopreparaty Biochikol 020PC, Bioczos BR lub Biosept 33SL. "
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Eszka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 28 kwie 2009, o 08:56

Malina - zielone pajączki.

Post »

Witam serdecznie,
Kupiłam sobie w piątek krzaczek malinki. Dziś zauważyłam na niej kilka takich jasno zielonych pajączków. Nie ma ich wiele, ale jednak są a ja nie mam pojęcia co to za robaczki. Będę wdzięczna za każdą odpowiedź. :D
I mam jeszcze jedno pytanko, czy moja malinka może rosnąć na balkonie w donicy?
Pozdrawiam,
Aga
Awatar użytkownika
colezka
500p
500p
Posty: 704
Od: 6 maja 2009, o 12:21
Lokalizacja: (woj. łódzkie)

Malina

Post »

Tak malina może rosnąć w doniczce na balkonie(byle dużej), u mnie tak rośnie i malina i borówka amerykańska.

A jeśli chodzi o zielone pajączki to najlepiej było by zobaczyć fotografie, byc może to jakieś mszyce
Eszka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 28 kwie 2009, o 08:56

Post »

Już wiem, że te zielone pajączki to mszyce. Nie chciałabym traktować mojej malinki chemią. Czy są jakieś domowe sposoby na pozbycie się mszyc?
Pozdrawiam,
Aga
lotta
500p
500p
Posty: 596
Od: 11 lut 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zach.pomorskie

Post »

Eszka pisze:Już wiem, że te zielone pajączki to mszyce. Nie chciałabym traktować mojej malinki chemią. Czy są jakieś domowe sposoby na pozbycie się mszyc?
Jeśli jest ich tylko kilka to zbierz je i zniszcz, może to wystarczy aby się ich pozbyć.
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Ja mszyce pryskam wodą z octem i kilkoma kroplami płynu do naczyń.
Za 2-3 dni zostają z nich sucharki.
Awatar użytkownika
offca
50p
50p
Posty: 75
Od: 6 lip 2008, o 10:14

Co kupic na malwe chora oraz roze

Post »

witajcie, moje malwy zostaly zaatakowane przez jakas chorobe- pod lisciami sa skupiska pomaranczwych kropek, podobnie jest z roza ukorzeniowa w zeszlym roku, wstawiam zdjecia:

co to takiego i jaki srodek chemiczny kupic ? co robic- poradzcie prosze


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Justyna0608
50p
50p
Posty: 86
Od: 26 mar 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów

Post »

Witam :)
pierwsze zdjecie przedsżer przedstawia uszkodzenia kistnika malinowca wyżerki pomiędzy nerwami, natomiast drugie przędziorka - przędziorka chmielowca
pozdrawiam :) :D
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Co kupic na malwe chora oraz roze

Post »

offca pisze:witajcie, moje malwy zostaly zaatakowane przez jakas chorobe- pod lisciami sa skupiska pomaranczwych kropek, podobnie jest z roza ukorzeniowa w zeszlym roku, wstawiam zdjecia:

co to takiego i jaki srodek chemiczny kupic ? co robic- poradzcie prosze


Obrazek
To choroba grzybowa-rdza malwy.
Najlepiej pryskać zaraz po zauważeniu pierwszych objawów-skupisk zarodników na spodniej części liścia wiosną-wtedy mocno ograniczysz porażenie i uszkodzenie liści. . Można pryskać Topsinem M 70 WP. w miarę możliwości dobrze spryskać właśnie spodnią część liścia, ja pryskam także ziemię wokół rośliny.
Suche liście spalić.
Awatar użytkownika
offca
50p
50p
Posty: 75
Od: 6 lip 2008, o 10:14

Post »

tak tez zrobilam dziekuje, niektore liscie oberwalam bo byly tak porazone- wyrzucilam.
budda22
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 1 mar 2008, o 12:20
Lokalizacja: otwock

Post »

mam mały problem , posiadam ok 100sadzonek maliny polana i polka , maliny które dojrzewają są nadgryzane , ciekawi mnie czy to mrówki czy ślimaki zjadają moje malinki a może coś innego ??
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”