Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
vinetou80
200p
200p
Posty: 395
Od: 7 lut 2013, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tenczynek 20km od Krakowa USDA 6b

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

Ralphigi trochę późno dopisuję ale lepiej późno niż wcale :)
No objechała ta zima część roślin. Asiminy trzymają się najlepiej z wynalazków.
Nie wrzucam zdjęć wszystkich asimin bo część stoi w miejscu jak stała,reszta zaczyna wyglądać.Niestety legendarny Pan Czerwiński ze Szczecina to krętacz u mnie na szczęście nie doszło do zakupu niczego od niego.
Cośtam jeszcze rozmnażam sam ,jak będę miał wenę to wrzucę...

Overleese

Obrazek


Obrazek

Pa Golden2


Obrazek

IXL




Obrazek

Prolific


Obrazek

Georgia



Obrazek
LEGENDS NEVER DIE
aalal29
200p
200p
Posty: 377
Od: 14 paź 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Głubczyc(242m n.p.m.)płd Opolszczyzna

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

Witam. Oto mój pierwszy owoc asiminy odm. Overleese.Opadł dziś rano ,dł. 82mm,szer. 59mm , waga 129g. Niby nic wielkiego ale cieszy. Na prolificu czekają jeszcze 4 szt. ,któte lada dzień powinny również opaść.
Obrazek
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 899
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

Gratuluję pierwszych owoców.
Gdy owoc spadnie, to powinien trochę poleżeć , czy już gotowy jest do spożycia?
Gdy już będziesz po uroczystej konsumpcji, to napisz o swoich odczuciach smakowych.
aalal29
200p
200p
Posty: 377
Od: 14 paź 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Głubczyc(242m n.p.m.)płd Opolszczyzna

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

Dzięki.
Wydaje mi się że powinien jeszcze trochę poleżeć,ale wszystko zależy od gustu.Jedni wolą nie w pełni dojrzałe inni lekko lub bardziej przejrzałe . Na pewno musi być miękki a z czasem i pięknie pachnieć. Mój jest trochę miękki, ale nie pachnie tak jak powinien,więc jeszcze mu trochę brakuje,jutro zamierzam go rozkroić. Generalnie to smak owoców znam ,bo już trochę ich w życiu zjadłem,ale oczywiście zdam relację z uroczystej degustacji( będą świece, świeżo cięte kwiaty, wino :) ) i wrzucę fotkę po rozkrojeniu.
zaorla
200p
200p
Posty: 260
Od: 3 paź 2012, o 22:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy
Kontakt:

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

A ja zjadam pierwsze owoce :D
Obrazek
Dereń jadalny(cornus mas)
aalal29
200p
200p
Posty: 377
Od: 14 paź 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Głubczyc(242m n.p.m.)płd Opolszczyzna

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

Ja zjadłem swojego przedwczoraj. Chwilowo nie mogę wstawiać zdjęc ,więc na razie zdam tylko słowną relację z degustacji.
Po rozkrojeniu okazało się ,że przy samych pestkach nie jest całkowicie dojrzały,ale mimo to i tak był smaczny. Taki nie w pełni dojrzały najbardziej kojarzył mi się z awokado,choć miał też swój specyficzny posmak.W środku 6 pestek ,które razem ze skórką stanowiły 15% całości,reszta to miąższ.
W międzyczasie Ksawery strącił 2 kolejne owoce,którym również nieco brakuje do pełnego dojrzenia. Tym razem poczekam aż porządnie zmiękną i dopiero wtedy rozkroję.
A te twoje owoce kolego zaorla były całkiem dojrzałe,ile ważyły ,jaka to odmiana jeśli można wiedzieć?
zaorla
200p
200p
Posty: 260
Od: 3 paź 2012, o 22:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy
Kontakt:

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

Nie wszystkie były dojrzałe, część strąciły ostatnie wichury. Ale owoce niedojrzałe bez problemu dojrzewają w pokojowej temperaturze. Z tego co pamiętam to któraś z Pensylwania Gold (PA1-4)a że mam wszystkie to ciężko powiedzieć. Wiszą jeszcze owoce na kilku drzewkach. Na razie przerywam zawiązki wiosną, żeby nie osłabiać wzrostu drzewek. Ładnie zgrubiały w tym roku. Muszę jeszcze im zainstalować nawodnienie to będą rosły jak szalone. Waga owoców od 110 do 170 g.
Obrazek
Dereń jadalny(cornus mas)
barteknysa
50p
50p
Posty: 97
Od: 25 kwie 2016, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nysa Opolskie

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

Jakieś opinie na temat szkółki w Drozdin? Jak z odmianami? Na wiosnę wstępnie wybieram się. Dopiero teraz znalazłem temat na forum to zasiegne języka :-)
Zapalony hodowca drzew figowych.
Chyba jak większość forumowiczów, zaczynam być Dyniomaniakiem:)
zaorla
200p
200p
Posty: 260
Od: 3 paź 2012, o 22:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy
Kontakt:

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

Jak byłem w Drozdinie we wrześniu mieli następujące odmiany:
Mango, Davis, Taylor, Rebecas Gold, NC 1, Sweet Alice, Mary Foos Johnson, PRolific, Belle, Overlease, Prima. Ale mieli po kilka sztuk z każdej odmiany i może już część sprzedali.
Szkółka jest raczej ok. Mają niezły bałagan i się nie przestrasz:) Jeszcze nie owocowały mi co prawda asiminy od nich i ciężko coś powiedzieć.
U mnie owocował NC1 w tym roku i jest jedną z późniejszych odmian. Zauważyłem prawidłowość, że jeśli roślina późno gubi liście)późno żółkną) to i późno dojrzewają owoce.
Dereń jadalny(cornus mas)
Awatar użytkownika
vinetou80
200p
200p
Posty: 395
Od: 7 lut 2013, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tenczynek 20km od Krakowa USDA 6b

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

barteknysa pisze:Jakieś opinie na temat szkółki w Drozdin? Jak z odmianami? Na wiosnę wstępnie wybieram się. Dopiero teraz znalazłem temat na forum to zasiegne języka :-)
Generalnie ja bym rozdzielił opinie o szkółce od oferty tej szkółki na dzień dobry :)
Szkółka ma w ofercie różne rośliny od owocowych do ozdobnych i od kilku lat jest w przebudowie...a to trwa i trwa :)
Co do asimin nie szkółkują sami więc:
a)zwykle jadąc w ciemno i tylko w sezonie trafimy na 4-6 odmian niekoniecznie nam pasujących jeśli się znamy na temacie...i w losowo wybranych ilościach dla odmiany...
b)wcale nie tak tanio od jakiegoś czasu(oni sami asimin i części innych roślin nie szkółkują tylko sprowadzają(z Moraw)...)
c)niekoniecznie pięknie zrośnięte są miejsca szczepienia,ja to robię bardziej(humanitarnie:) co grozi wyłamaniem podczas wiatru przy młodszej roślinie,przez psa etc...
LEGENDS NEVER DIE
barteknysa
50p
50p
Posty: 97
Od: 25 kwie 2016, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nysa Opolskie

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

To gdzie polecacie w razie czego?
Zapalony hodowca drzew figowych.
Chyba jak większość forumowiczów, zaczynam być Dyniomaniakiem:)
Dino_saur
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 247
Od: 28 lis 2014, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podbeskidzie
Kontakt:

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

Jestem kompletnym nowicjuszem jeśli chodzi o uprawę tej rośliny :oops: .
Dostałem właśnie w prezencie od jednej z firm nasiennych trzy nasiona asyminy. Są wilgotne.
Do tego krótka instrukcja stratyfikacji i wysiewu. Przejrzałem ten wątek i trochę wątpię w sens wysiewania - raczej nie będą to nasiona genetycznie różnych odmian. Jakieś rady? A może ktoś ma nasiona do odstąpienia?
Awatar użytkownika
vinetou80
200p
200p
Posty: 395
Od: 7 lut 2013, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tenczynek 20km od Krakowa USDA 6b

Re: Urodlin trójłatkowy - Asimina triloba

Post »

Wysiać zawsze warto,jakby wyszło to będzie do szczepienia na podkładki...
LEGENDS NEVER DIE
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”