Podkładki pod śliwy

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Podkładki dla moreli i śliwki

Post »

Nie jestem doświadczonym ogrodnikiem/sadownikiem ale widzę po swoich czereśniach - że założenie, że będą cięte by je utrzymać w ryzach jest nieco kłopotliwe.

A to nie zawsze jest najlepszy termin na cięcie, a to (przy zbyt drastycznym cięciu - czyli cięcie grubszych gałęzi) jest zwiększone ryzyko wniknięcia patogenów i chorób grzybowych (a z kolei przyrosty są duże i grube - więc trzeba by ciąć kilka razy w roku).

Może są na to jakieś sposoby - ale jak na razie widzę, że czereśnie mi wybijają dosyć mocno i nawet próby cięcia nie są w stanie za bardzo utrzymać korony przy rozmiarach 2-3m.
wiki115
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 12 paź 2017, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podkładki pod śliwy

Post »

Dziękuję za cenną odpowiedź. Czy może ktoś jeszcze coś mi podpowiedzieć?
Awatar użytkownika
mathun
200p
200p
Posty: 212
Od: 6 maja 2016, o 08:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Podkładki dla moreli i śliwki

Post »

Zazwyczaj karłowe podkładki szybciej wchodzą w okres owocowania (co nie jest zasadą), drzewka są mniejsze, dają więcej owoców (owoce mogą być trochę mniejsze), są krótkowieczne.
Warto się zastanowić czy sadzi sie po to zeby po 15 latach wymieniać drzewka na nowe.
Jeśli ma się mało miejsca, a chce się jak najwięcej wyciągnąć z małej powierzchni to karłowe podkładki są najlepszym rozwiązaniem.
wiki115 pisze:1) Morela Somo, do wyboru mam podkładkę ałycza, syberian c/pixi lub rakon/pixi
Pixi w Twoim przypadku jest tylko jako wstawka. Podkładkę masz siewkę brzoskwini Siberian C i i siewkę brzoskwini Rakonieickiej (http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=582 )

Pixi jest mało wytrzymała na mróz i wymaga nawadniania.
W tym przypadku warto się zainteresować podziałem Polski na strefy klimatyczne i tym w jakiej strefie się chce sadzić drzewka.
"Drzewa śliw odmiany 'Renkloda Ulena' na tej podkładce po zimie 1996/1997, kiedy spadki temperatury sięgały do ?24oC, miały wiele zgorzeli na pniu (fot. 1). Drzewa tej samej odmiany rosnące na siewkach 'Węgierki Wangenheima' i ałyczy były natomiast zupełnie zdrowe. Podkładka 'Pixy', stosowana jako wstawka skarlająca u śliwy 'Ruth Gerstetter', okazała się mało przydatna dla tego celu z powodu złej wytrzymałości na mróz (fot. 2). Drzewa ze wstawkami innych odmian śliw, takich jak 'Opal' (fot. 3), 'Węgierka Wczesna' czy 'Węgierka Włoska' w tym samym doświadczeniu były zdrowe i nie miały uszkodzeń pnia, w przeciwieństwie do tych ze wstawką 'Pixy'. Drzewa nie wszystkich odmian śliw zachowują się podobnie. Są w ISK fragmenty kilkunastoletniego sadu, w którym drzewa, na przykład, odmian 'Stanley' i 'Cacanska Najbolja' na podkładce 'Pixy' są zdrowe, rosną stosunkowo słabo i dobrze plonują. Aby uzyskać owoce wysokiej jakości, drzewa na podkładkach karłowych, do których zaliczana jest 'Pixy', powinny być nawadniane."
http://www.szkolkarstwo.pl/article.php? ... 3&numer=05

"Dobrymi podkładkami dla moreli są siewki ałyczy. Nie jest to jednak idealna podkładka,
bo nie zawsze dobrze zrasta się z odmianami. Niektóre szkółki produkują także dla
nasadzeń amatorskich drzewka na siewkach ?Węgierki Wangenheima? i siewkach
nasiennych lub uprawnych odmian moreli. Nie ma niestety skarlających podkładek dla moreli
przydatnych do warunków klimatycznych Polski.
"
https://piorin.gov.pl/download/gfx/pior ... n_ed_2.pdf

o możliwych problemach moreli na ałyczy:
http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=345
wiki115 pisze: 2) Śliwka Herman, ałycza lub wengenheima
Siewka ałyczy
jest podkładką powszechnie stosowaną w produkcji drzewek śliw. Drzewa szczepione na tej podkładce rosną silnie i na ogół dość późno wchodzą w okres owocowania. Mają dobrze rozwinięty system korzeniowy i dużą zdolność przystosowywania się do różnych rodzajów gleby. Ałycza jest dobrą podkładką zwłaszcza do sadów zakładanych na lżejszych glebach oraz dla słabo rosnących odmian. Jest mniej przydatna dla odmian silnie rosnących oraz do zakładania sadów intensywnych.

Siewka Węgierki Wangenheima
w porównaniu z ałyczą wyraźnie ogranicza rozmiary drzew. Śliwy szczepione na siewkach Węgierki Wangenheima, w zależności od odmiany, rosną od 25 do 50% słabiej niż na siewkach ałyczy. Wcześnie wchodzą w okres owocowania i obficie, corocznie plonują. Siewka Węgierki Wangenheima jest podkładką przydatną do intensywnych sadów śliwowych. Należy jednak pamiętać, że śliwy rosnące na tej podkładce wymagają żyznych gleb oraz uregulowanych stosunków wodnych. Na słabszych glebach konieczne jest nawadnianie. Przy niedostatku wody w glebie na drzewach szczepionych na siewce Węgierki Wangenheima mogą drobnieć owoce."
http://www.sps.agro.pl/podkladki-dla-sliw,37.html

Śliwa Herman jest bardzo silnie rosnąca więc wybrałbym jako podkładkę wangenheima.
wiki115 pisze: 3) Grusza konferencja i komis?wka, kaukaska lub pigwa
Co do grusz to dla Ciebie zdecydowanie lepiej jest wybrać drzewka na podkładkach pigwy, ale pigwa pigwie nie równa, a i szkółkarze nie są chętni żeby informować jaką pigwę stosują. Więcej info znajdziesz tutaj:
http://www.sps.agro.pl/podkladki-dla-grusz,36.html

"Grusza Komisówka rośnie dość intensywnie. Późno zaczyna wydawać owoce. Zaszczepiona na pigwie szybciej zaczyna owocować (w wieku około 4-5 lat), niż na siewkach grusz (około 6-10 lat)."
http://niepodlewam.pl/grusza-komisowka- ... ekawostki/
Pozdrawiam serdecznie, Mateusz
"Kiedy w ogrodzie zwiędły już najpiękniejsze kwiaty
i chwasty wydają się urocze."
Sokrates
wiki115
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 12 paź 2017, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podkładki pod śliwy

Post »

Bardzo dziękuję Panie Mateuszu, za tak wyczerpującą odpowiedź! Przyznam się, że jest to wszystko dla mnie skomplikowane.
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podkładki dla moreli i śliwki

Post »

wiki115 pisze:Dzień dobry, po raz pierwszy zakładamy z mężem przydomowy sad, nie mamy więc doświadczenia. Chciałam poradzić się w wyborze podkładek dla drzewek.
1) Morela Somo, do wyboru mam podkładkę ałycza, syberian c/pixi lub rakon/pixi
2) Śliwka Herman, ałycza lub wengenheima
3) Grusza konferencja i komis?wka, kaukaska lub pigwa
Na działce mamy ziemię klasy V, VI, z tym, że do nasadzeń chcemy kupić trochę lepszej ziemi, czy to dobry pomysł? Chciałabym, aby drzewka miały wysokość pomiędzy 2m a 2,5m a już maksymalnie 3m i jak najwcześniej zaczęły owocować. Czy na podkładkach silniej rosnących odpowiednim cięciem można uzyskać taką wysokość, czy lepiej wybrać podkładki skarlające?
Serdecznie proszę o poradę doświadczonych ogrodników.
Możliwość zastosowania podkładek karłowych zależy od klasy ziemi, na kl.V to raczej pozostają półkarłowe - Wangenheima
Pigwa wymaga przymieszki gliny, jeśli jest czysty piach to raczej nie uda się. Można też zaprawiać dołki przywiezioną gliną warstwą na głębokości około 30cm
wiki115
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 12 paź 2017, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podkładki pod śliwy

Post »

Bardzo dziękuję za radę!
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podkładki pod śliwy

Post »

Trochę to bardziej skomplikowane niż napisałem.
Jeśli działka nie jest zastoiskiem mrozowym, to da się tam uprawiać sad, jeśli ma część wyższą i niższą to lepiej sadzić na wyższym.
Klasa gleby rolnicza nie opisuje do końca przydatności sadowniczej, bo większe drzewa mogą czerpać z gleby na głębokości metra i więcej, podczas gdy uprawy rolnicze tylko niektóre. Tak więc warto zrobić głębszy wykop i badać warstwę podorną i nawet do metra wgłąb jeśli taka okazja nastąpi. Ja odkryłem torf na głębokości szpadla z trzonkiem - śliwy to lubią.
Tak czy owak na glebie klasy V pasuje dać półkarły lub silnie rosnące, z tym że półkarłowe będzie łatwiej ciąć i pielęgnować.
Gleba gliniasta klei się w kluchę jak ją ścisnąć, a po wyschnięciu kamienieje. Można poznać frakcje gleby mieszając glebę z wodą w przezroczystym słoiku a następnie klarując. Na dole żwir na górze pył.
Uwaga na zakwaszenie. Najprościej jest dać próbkę do podstawowego badania w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej, koszt około 10zł.
Na kwaśnym nie urośnie sad. Jak nie ma kredy to dać choćby wapno budowlane (w bezwietrzny dzień).
Można też trochę naturę oszukać, wykopać szerszy dołek około 40cm głęboki i metr średnicy. Na dno warstwę gliny, a na sam wierzch słabszą. żółcizna w międzyrzędzia.
Ja zmienię podkładki dla śliw - ałycze na węgierkę bo rosną za mocno i dają dużo odrostów korzeniowych.
Grusza na Kaukaskiej rośnie jak szalona, lepiej dać glinę i gruszę na pigwie.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podkładki pod śliwy

Post »

Tylko grusza na pigwie to dość często martwa grusza - niezgodność :-(
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podkładki pod śliwy

Post »

Konferencja ma się doskonale na pigwie, mam taką. FAWORYTKA WYMAGA POŚREDNIEJ.
Mroźna i bezśnieżna zima to też wróg podkładek z pigwy.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podkładki pod śliwy

Post »

Ano właśnie, dlatego trzeba się zastanowić czy cechy podkładki z gruszy kaukaskiej tak nam przeszkadzają, że warto pakować się w wady podkładki z pigwy - w przypadku grusz. I czy wady ałyczy/tarniny/innej przeważają by wybrać inną.
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Podkładki pod śliwy

Post »

A czemu w temacie śliw zeszliśmy na gruszki? :) Ale skoro już zaczęliśmy to czy podkładki, o których mówicie z pigw to podkładki karłowe? I którą gruszke uważacie za najsmaczniejsza na przeroby? (poza ulęgałką)
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podkładki pod śliwy

Post »

Ja bym zaliczył podkładkę Wangenheima do półkarłów, podobnie jak pigwę. Z tym że grusza na pigwie rośnie dość słabo, więc na upartego może być i karłową. Grusze nadają się na kompot a jeszcze lepiej na susz.
Wielkość wzrostu zależy od wilgotności gleby, żyzności i jej kwasowości.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Podkładki pod śliwy

Post »

Ostatnio nasunęło mi się pytanie po lekturze artykułu o Garli. Do jakiego gatunku należy ta śliwka? Do lubaszki, czy jest to jakiś mieszaniec?
W artykule było zaznaczone, że populacja rodzicielska tej śliwy znajduje się na Pogórzu Karpackim, a mieszkam w sumie jeszcze w jego obrębie, to może udało by się pozyskać nasiona z czegoś podobnego :idea: Bardzo pozytywna wydaje się cecha osłabiania objawów ospy u śliw szczepionych na tej podkładce.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”