Borówka amerykańska - 9 cz.

Drzewa owocowe
Zablokowany
PaulaF-Z
500p
500p
Posty: 602
Od: 1 lis 2016, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Dziękuję. Czyli 2-3 worki duże 50 l?
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Im większe tym leksze :wink: , jak masz czym wozić to nie żałuj miejsca :lol: .
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Kisiell3
50p
50p
Posty: 94
Od: 23 wrz 2015, o 17:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Malopolskie. Tarnów

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Mieliście może taki przypadek że owoce "ugotowały" się na krzakach ? Ostatnio ostro grzało I część owoców zrobiło się bardzo miękkie...
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Nie miałem, ale to może się zdarzyć, z tym, że to dotyczy owoców w konkretnym miejscu na krzaku i tak to wygląda
Obrazek

Poza tym najczęściej 'miękną' z powodu larw muchówki /uprzedzam wrażliwych :D https://www.google.pl/search?q=blueberr ... 64&bih=835
i mogą też 'mięknąć' z powodu chorób grzybowych, które łapią owoce http://msue.anr.msu.edu/uploads/files/e2847.pdf
Kisiell3
50p
50p
Posty: 94
Od: 23 wrz 2015, o 17:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Malopolskie. Tarnów

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Owoce nie zmieniają koloru tylko na słońcu robią się nabrzmiale I po zerwaniu są takie "sflaczale" po spróbowaniu mam wrażenie jakby fermentowaly
Awatar użytkownika
Jarowo
200p
200p
Posty: 267
Od: 9 maja 2016, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Zauważyłem ostatnio wzmożony atak pryszczarka borówkowego, czy po zbiorze owoców warto opryskać krzaki Mospilanem, czy odpuścić i podjąć z nimi walkę dopiero wiosną?
Czy po owocowaniu krzewy mają jeszcze przyrosty?
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Nie wiem czy dobrze ale ja wczoraj popryskałem na pryszczarka i na mszyce które się pojawiły w ogrodzie u mnie również na borówkach i na ozdobnych. Zebrałem wszystkie dojrzałe owoce bo karencja jest 3 dni dla jagodowych.
areks90
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 24 mar 2017, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Witam. Borówki(2 letnie) które posadziłem tej wiosny bardzo szybko urosły i zaczeły sie rokładać na boki a nawet zginają sie do samej trawy. Nie które z nich za miast roznąć w góre rosną w szerz jakoś tak dziwnie. Sa na to jakieś sposoby? Palikować czy obciąć te opadające pędy?
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Kisiell3 pisze:Owoce nie zmieniają koloru tylko na słońcu robią się nabrzmiale I po zerwaniu są takie "sflaczale" po spróbowaniu mam wrażenie jakby fermentowaly
Może gałązka z której zerwałeś te owoce była złamana od niedawna? Owoce robią się pomarszczone jak maja za mało wody.

Jarowo borówki będą rosły prawdopodobnie do połowy września. Do czasu owocowania rosły silniej krótkopędy na których za rok będą owoce a teraz będą rosnąć silnie pędy główne od ziemi. U mnie już widać dużo takich pędów. Niektóre mają kilkadziesiąt cm a inne dopiero wychodzą z ziemi.

areks90 młode borówki nie mają na tyle mocy żeby wypuścić sztywne pędy dlatego się pokładają. U mnie z sadzonek dwuletnich wyrastały w pierwszym sezonie ponad metrowe pędy. Za rok jeśli owocowanie tego nie stłumi to pędy powinny już rosnąć prosto do góry na wysokość powyżej metra. Te które się pokładają podwiąż do palików. Niestety przez pierwsze lata to tak wygląda że borówki owocują przy ziemi właśnie na takich niskich starszych pędach i często leżą na ziemi.

Znacie może jakąś stronę gdzie można by zidentyfikować odmianę borówki po owocach?
areks90
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 24 mar 2017, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Tomala3d pisze:
Kisiell3 pisze:
areks90 młode borówki nie mają na tyle mocy żeby wypuścić sztywne pędy dlatego się pokładają. U mnie z sadzonek dwuletnich wyrastały w pierwszym sezonie ponad metrowe pędy. Za rok jeśli owocowanie tego nie stłumi to pędy powinny już rosnąć prosto do góry na wysokość powyżej metra. Te które się pokładają podwiąż do palików. Niestety przez pierwsze lata to tak wygląda że borówki owocują przy ziemi właśnie na takich niskich starszych pędach i często leżą na ziemi.
mogłbyś przybliżyć w jaki sposób mam podwiązać do palików? Troche jestem zielony w ogrodnictwie i nie chcialbym uszkodzić tych młodych pędów. Jakimś sznurkiem to podwiązać?
Awatar użytkownika
Jarowo
200p
200p
Posty: 267
Od: 9 maja 2016, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Tomala3d pisze: Jarowo borówki będą rosły prawdopodobnie do połowy września. Do czasu owocowania rosły silniej krótkopędy na których za rok będą owoce a teraz będą rosnąć silnie pędy główne od ziemi. U mnie już widać dużo takich pędów. Niektóre mają kilkadziesiąt cm a inne dopiero wychodzą z ziemi.
Dzięki, mimo że strasznie nie lubię chemii to jednak trzeba będzie prysnąć na pryszczarka.
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2425
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

Aż się zdziwiłam jak dawno mnie w tym wątku nie było - ostatnio w części 5-tej :oops:
W tym czasie borówki znów podrosły i dotychczasowe zabezpieczenie przed ptakami , które zresztą prezentowałam tutaj na forum ( tu I wersja, która potem była podwyższana http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 0#p1732720 ) , zrobiło się za małe .
W tym roku powstało takie zabezpieczenie - bardzo wygodne bo nic nie trzeba ściągać podczas zbierania ani "chodzić " na czworaka.

Obrazek



Obrazek



Obrazek

Obrazek
Obrazek
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Borówka amerykańska - 9 cz.

Post »

areks90 pisze:
Tomala3d pisze:
Kisiell3 pisze:
areks90 młode borówki nie mają na tyle mocy żeby wypuścić sztywne pędy dlatego się pokładają. U mnie z sadzonek dwuletnich wyrastały w pierwszym sezonie ponad metrowe pędy. Za rok jeśli owocowanie tego nie stłumi to pędy powinny już rosnąć prosto do góry na wysokość powyżej metra. Te które się pokładają podwiąż do palików. Niestety przez pierwsze lata to tak wygląda że borówki owocują przy ziemi właśnie na takich niskich starszych pędach i często leżą na ziemi.
mogłbyś przybliżyć w jaki sposób mam podwiązać do palików? Troche jestem zielony w ogrodnictwie i nie chcialbym uszkodzić tych młodych pędów. Jakimś sznurkiem to podwiązać?
Ja takie młode zielone pędy przywiązuję grubym sznurkiem takim jak do snopowiązałki bo jest gładki. W zależności od sytuacji robię to na dwa sposoby.
Pierwszy sposób na luźno- palik z pętelką wbity przy pędzie i oczywiście pęd przechodzi przez pętelkę.
Drugi sposób- wiążę sznurek jednym końcem do pędu a drugim końcem do palika.

O tak jak na rysunku: http://imgur.com/a/75idA
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”