Szerszenie

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Problem z szerszeniami

Post »

Koniecznie musisz odszukać gniazdo i je zlikwidować. Jest to najskuteczniejszy sposób. Spróbuj jakoś przekonać tą sąsiadkę np. strasząc że to szerszenie rosyjskie które mają bardzo duże żądła i tak jak pszczoła zostawiają je w skórze i wyjęcie ich musi być wykonane przez chirurga. Ponadto mają tak silny jad i tak dużo go wstrzykują że w Rosji w pewnej wsi od ukąszeń padło 90% bydła. W poszukiwaniu pokarmu wpadają do mieszkań gdzie zajadle walczą o każdy kąsek. Ponadto z jednego gniazda jesienią wylatuje kilkaset królowych które zakładają gniazda w pobliżu miejsca gdzie było stare gniazdo ;:306 ;:306 . Kombinuj jeszcze coś ale jakby co to daję pozwolenie na udostępnianie tej historyjki ( oczywiście zmyślonej ).
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problem z szerszeniami

Post »

Na pewno coś zrobię. Teraz będę na działce i wyśledzę te szkodniki. :twisted:
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Awatar użytkownika
darendarski
200p
200p
Posty: 202
Od: 24 sie 2012, o 07:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Józefów k. Legionowa

Re: Problem z szerszeniami

Post »

Ja miałem atak szerszeni w zeszłym roku, ogryzły mi cały żywopłot z wierzby energetycznej (na szczęście on szybko odrasta :) i oczywiście owoce. Bardzo ważne (abstrahując od odłowienia królowych na wiosnę). Jest trzymanie w miejscach newralgicznych przez cały sezon pułapek. Szerszenie (i inne osy) mają tzw. zwiadowców którzy maja za zadanie znaleźć pokarm i pokazać robotnicom. Jeśli ciekawscy zwiadowcy złapią się w pułapki to nie będzie "armagedonu". Jeśli nasze drzewko już oznaczą jak "zdatne do spożycia" to robotnice będą tam przylatywać ..czasami się łapać ale już nie wiele to pomoże, bo to już takie mięso armatnie :). Pułapka musi być przed dojrzewaniem owoców.

Pozdrawiam Darek
Awatar użytkownika
gzegoz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 7 lis 2013, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z szerszeniami

Post »

Ja miałem podobny problem, zlokalizowałem ich gniazdo kupiłem w zwykłym sklepie tzw gaśnice na szerszenie ,opryskałem wlot do gniazda .Po 2 godzinach nie widziałem już żadnego szerszenia
EDITA
500p
500p
Posty: 556
Od: 7 lis 2014, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Szerszenie

Post »

Ciągle zakładają gniazdo pod sufitem w komórce.
Sami niszczymy ich gniazda zagrażają pszczołom i osobom uczulonym.
viola123
200p
200p
Posty: 266
Od: 29 wrz 2011, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szerszenie

Post »

Szerszenie zazwyczaj nie atakują"swoich", których rozpoznają po zapachu. Ja co roku mam gniazda. I co roku objadają mi lilaki z liści. To ich przysmak. Pokąsały mnie raz, gdy naruszyłam ich gniazdo w ziemi. Wtedy wzięłam się za ich likwidacje. Jest preparat typowo na szerszenie R..d, to taka mała gaśnica. Działa z odległości 5 m i utrzymuje działanie przez 3 dni. Tak, że powracające do gniazda szerszenie jeszcze giną . I chyba się pozbyłam problemu, bo w ubiegłym roku nie było żadnego gniazda.
Viola
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problem z szerszeniami

Post »

Gniazdo nadal nie zlokalizowane. Niestety z duzym prawdopodobieństem znajduje sie na zaniedbanej działce, a konkretnie w szopach, mojej złosliwej sąsiadki. Cóż wtargnąc na jej posesje nie mogę.

Owoce ochroniłem siatkami okrywając je dokałdnie. Szerszenie nie mają oporów tną zimowe jabłka takie jak szara reneta, dodatkowo pomagaja im mrówki. W każdym razie sytuacja z owocami opanowana.

Co najgorsze przerzuciły się te dziady na lilaka. Zaczeły obgryzać korę z pędów :evil: A 2 metry od krzewu sasiadka ma winorośl i jakoś tego nie jedzą. ;:174
Do wojny wykorzystałem soki w butelkach i packę i opryskałem insektycydem systemicznym pędy :roll: Oj było sporo ofiar :tan. Jak na razie dziś była cisza.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
viola123
200p
200p
Posty: 266
Od: 29 wrz 2011, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Problem z szerszeniami

Post »

Lilak to główny przysmak szerszeni. Jednego roku ogołociły mi cały z liści. Jest nadzieja, bo szerszenie co roku zmieniają adres :wink:
Viola
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problem z szerszeniami

Post »

Ja nie wiedziałem, ze gustują w krzewach. :roll: Tylko dlaczego akurat na mojej działce :( Jabłka, gruszki i nawet lilak im smakuje. Człowiek pielęgnuje, dba o to aby był owoc, a moja sąsiadka przyjeżdza raz na miesiać i cieszy się , ze ma w swoim gąszczu zeschniete owoce maliny porzeczki etc. Kurcze jak nie zbiera to szerszenie powinny sie tam stołować :evil:
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Problem z szerszeniami

Post »

Codziennie kilka szerszeni i ze 150 os likwiduję w następujący sposób:
Rozgniatam owoc na ziemi, którego jadły na drzewie szerszenie i za chwilę kilkanaście os nawet w towarzystwie szerszenia smacznie go jedzą. Mam palnik gazowy dosyć mocny i z góry najeżdżam na nie, a że od razu spalają im się skrzydła, to spokojnie można je zlikwidować.
vader2
100p
100p
Posty: 151
Od: 12 lis 2012, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z szerszeniami

Post »

Też miałem kiedyś problem z szerszeniami, zbudowały sobie gniazdo wewnątrz ambony myśliwskiej i przez całe lato skutecznie odstraszały każdego , kto chciałby tam wejść, mnie też przestraszyły nie na żarty.
Zamówiłem więc internetowo gaśnicę śniegową ( sprężony CO2) , założyłem na twarz maskę p-gaz (którą używam przy opryskach) i bardzo wczesnym, chłodnym rankiem( było po deszczu) przystąpiłem do ostatecznego rozwiązania problemu szerszeni, po prostu je wymroziłem, następnie wszystkie rozgniotłem i było po sprawie. Szerszenie zostały zamrożone , a ja cały się spociłem z wrażenia i strachu. Można ogniem lub mrozem, jak kto woli.
Awatar użytkownika
pawelp1320
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1509
Od: 1 kwie 2013, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Lublin

Re: Problem z szerszeniami

Post »

Bardzo dobre rezultaty daje oprysk Dursbanem (środek od pędraków i rolnic). Jest on dobry ponieważ działa kontaktowo, żołądkowo oraz gazowo. Kosztuje 50 zł/1L (trochę drogo) ale jest tak silny że wystarczy łyżeczka (po rozrobieniu z wodą) na gniazdo.
Pozdrawiam Paweł
viola123
200p
200p
Posty: 266
Od: 29 wrz 2011, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Problem z szerszeniami

Post »

Jest specjalny środek na szerszenie. Nie pamiętam nazwy, ale w ogrodniczym na pewno wiedzą. W aerozolu, taka mała gaśnica. Działa z ok.5m na gniazdo. Jest o tyle dobry, że działa po użyciu jeszcze 3 dni, a wiadomo, że owady wracają do gniazda w różnych porach.
Viola
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”