Drzewa owocowe - cięcie Cz.I

Drzewa owocowe
Zablokowany
Davidoff7
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 8 mar 2014, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ełk/Lega

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Dobry wieczór. Chciałbym się poradzić Was doświadczonych ogrodników. Mam na działce dosyć wysoką śliwę węgierkę, najprawdopodobniej "Dąbrowicką". Nie była ona w ogóle przycinana, a nawet jeśli to bardzo rzadko i owoców na niej zawsze było mało mimo, że drzewo na wiosnę było obsypane kwiatami. Czy jest to odmiana samopłodna? Ale do rzeczy, drzewo ma około 4 metrów wysokości. Czytałem, że stare drzewa śliwowe można przyciąć na wiosnę. W ogóle było napisane na jednej ze stron, że jabłonie, grusze i śliwy można ciąć od marca do połowy maja. Wiem też, że drzewa pestkowe przycina się po zbiorze owoców(trochę jestem skołowany), ale z racji tego, że co roku mam i tak mało owoców to chciałbym przyciąć śliwę teraz. Chciałbym obniżyć koronę na 2,7-3 m, prześwietlić dość dokładnie. Pamiętam oczywiście, że rany należy posmarować maścią ogrodniczą. Kształt korony zbliżony do kulistego. Pień rozgałęzia się na wysokości ok. 70-80 cm.

Co Wy na to?
Darkat
200p
200p
Posty: 301
Od: 21 lip 2012, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

ja tam nie jestem jakimś ekspertem, ale bardziej preferuję i lubię cięcie tzw. zimowe czyli w naszym ogródkowym życiu po ustąpieniu zimy. Po sadownicy to robią faktycznie w zimie.
Widać wszystkie gałęzie jak na dłoni, jest fajniejsza pogoda czyli nie za gorąco, nie ma nic latającego, no i nie ma liści.
Z drugiej strony eksperci radzą ciąć dorosłe pestkowe po owocowaniu. Ale chyba śliwa jest mniej podatna na raka bakteryjnego niż choćby morela czy czereśnia
Davidoff7
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 8 mar 2014, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ełk/Lega

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Czyli mam rozumieć, że to ostatni dzwonek. Chciałbym to zrobić, zanim pąki kwiatowe pękną. Bardzo zależy mi na tym by skorygować koronę i ją obniżyć.
"Z dziełami sztuki łączy się wiele tradycji.
Dzieła natury są zawsze jak wypowiedziane słowa Boga."
Johann Wolfgang von Goethe
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

No właśnie jak to jest z tą 'Węgierką Dąbrowicka'? Słyszałem, że jest to wyjątek u węgierek i jest obcopylna. To prawda?
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Davidoff7
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 8 mar 2014, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ełk/Lega

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Z tego co czytałem przed chwilą, ERNRUD to rzeczywiście Węgierka Dąbrowicka jest obcopylna, taki wyjątek właśnie. A ja się upewniłem, że mam tą odmianę właśnie.
"Z dziełami sztuki łączy się wiele tradycji.
Dzieła natury są zawsze jak wypowiedziane słowa Boga."
Johann Wolfgang von Goethe
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Węgierka Dąbrowicka Wczesna Zapylacze- Renkloda Ulena, Fryga, Cacańska Rana, Earliblue, Empress.
Po wyjątkowo silnej infekcji raka bakteryjnego na wiśniach w 2012 i 2013, wyciąłem wszystko co wyglądało podejżanie .Tak wyglądają drzewka obecnie. Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Davidoff7 pisze:Czyli mam rozumieć, że to ostatni dzwonek. Chciałbym to zrobić, zanim pąki kwiatowe pękną. Bardzo zależy mi na tym by skorygować koronę i ją obniżyć.
Najważniejsze jest to żeby o tej porze nie przesadzać z cięciem,duże ilości gałęzi wycina się latem,dokładnie jakoś w sierpniu bo drzewo szykuje się do zimy i cięcie nie pobudzi go do szybszego wzrostu i będzie miało czas zagoić rany po cięciu które i tak warto zabezpieczyć jakąś maścią.
Davidoff7
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 8 mar 2014, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ełk/Lega

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

kaLo
http://www.zabka.agro.pl/porady2.php?id=66&list=169
na tej stronie znalazłem taką informację, że odm. śliw Amers i Węgierka Dąbrowicka mogą być dla siebie zapylaczami. Czy ktoś zgodzi się z tą informacją? Proszę o odpowiedź
Eldier
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 17 mar 2013, o 15:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Przyciąłem swoje drzewka(30.03), których zdjęcia wrzuciłem wcześniej, nie wiem czy dobrze, ale może nie zdechną. Jak będę w domu to zrobię zdjęcia i wrzucę.
Mam też takie stare jabłonie, koło 50 na pewno, i w zeszłym roku pościnałem kilka grubszych konarów, starałem się robić wszystko tak jak było na forum, ale niestety nie mam żadnego doświadczenia w tej kwestii. Ale chyba nie ma tragedii, bo jak na razie żadne nie uschło.
W poprzedni weekend poprzycinałem trochę młodych gałęzi, bo jest bardzo dużo kwiatów a wyczytałem tutaj, że drobne owoce są powodem ich zbyt dużej ilości. A z tego co pisze ogrodnik88, powinienem zrobić to latem, myślicie że popełniłem duży błąd, czy mogę je dalej ciąć - bo teraz to dosłownie po 10-20 gałęzi na drzewo przyciąłem.
I teraz jeszcze jedno pytanie, w którym miejscu powinienem ciąć? Robiłem to praktycznie zaraz za pąkiem kwiatowym (chyba :wink: )

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

Za pąkiem, dokładnie. :wink:
Stare drzewa po cięciu od razu nie uschną, natomiast po niewłaściwych zabiegach mogą mocno podupaść na zdrowiu. Możesz je pokazać to powiem co myślę. 8-)
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
Darkat
200p
200p
Posty: 301
Od: 21 lip 2012, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

w tym wątku z początkiem marca pytałem co zrobić z taką śliwą https://lh3.googleusercontent.com/-2_w5 ... .05.45.jpg
Za namową forumowicza badylarz zrobiłem to https://lh6.googleusercontent.com/-03km ... .43.10.jpg
Formowanie było radykalne. Drzewko wygląda okropnie. Tym bardziej że przeszło gradobicie w tamtym roku. Ale o dziwo pierwszy raz zakwitło ;:215 Obok mam dorodną wiśnię posadzoną w tym samym czasie i na razie nic.

Obrazek


Ogólnie po cięciach formujących innych drzewek na razie prawie wszystko w porządku. No może po za jedną rzeczą. W jabłoni James Grieve zostawiłem gałąź która okazała się w większości martwa. Takie uroki wczesnego cięcia.
Ale najbardziej mnie zaskoczyła grusza Bojniczanka, którą zupełnie nie przycinam. Ma z 1,5 roku. Ma mnóstwo pąków kwiatowych.

Obrazek


W tamtym roku w II połowie września wyglądała tak https://lh5.googleusercontent.com/-wJuQ ... 09-039.jpg . Myślałem że to może jakaś choroba, a teraz może mam nadzieję że to wynik nie przycięcia. Zobaczymy
treborx
200p
200p
Posty: 340
Od: 25 lip 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

@Darkat a kiedy przyciales swoją sliwe? Mam chyba podobny problem co Ty, opisywalem go tutaj
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 79&start=0
tez mi sliwa rosla jak dzika, ale zero kwiatow. Tej wiosny tez ja radykalnie przycialem i czekam co z tego wyjdzie
Darkat
200p
200p
Posty: 301
Od: 21 lip 2012, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa owocowe - cięcie

Post »

pierwsza dekada marca.
Te twoje wydają się bardziej dorosłe i prościej je uformować. Na pewno uciąć gałązki niżej usadowione na pniu jak 50 cm. Krzyżujące się, wchodzące do środka. Nachodzące na siebie w jednym kierunku tj. wybrać jedną z nich.
Można też wybrać gałęzie na pierwszy okółek, wybrać najsilniejszą gałąź na przewodnik, a konkurująca z przewodnikiem gałąź uciąć. Gałęzie nieco przyginać, żeby nie było ostrych kątów, choć chyba nie tak jak np. u czereśni
Śliwę można prowadzić w pokroju naturalnym.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”