Wierzba płacząca (Salix sepulcralis) - rozmnażanie, cięcie,szkodniki

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
marek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 14 mar 2006, o 21:50
Lokalizacja: TUREKcentralnaPOLSKA

Wierzba płacząca (Salix sepulcralis) - rozmnażanie, cięcie,szkodniki

Post »

proszę o poradę- jak ciąć nowo posadzone drzewko wierzbę płaczącą która ma bardzo dużo odrastających gałązek na głownym pniu( są trzy główne pnie wyrastające z korzenia z dużą ilością krótszych i dłuższych gałązek )Posadzone były w 2005 roku i zauważyłem że mimo dużych mrozów przyjęła się
czy postępowanie w przypadku wierzb nisko piennych szczepionych jest takie same jak w przypadku wierzby która w końcowym efekcie będzie drzewem dużym i wysokim (czy przyciąć krótko wszystko i pozostawić tylko 1-2 gałązki na samym szczycie,chciałbym uzyskać szybko efekt "drzewa".pozdrowienia i wesołych świąt życzę
Awatar użytkownika
Jasiek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 21 maja 2007, o 08:17
Lokalizacja: Zalesie

Wierzba płacząca

Post »

Bardzo poszukuję wierzby płaczącej (dużego normalnego drzewa), poniewa znie mogę znaleźć czy to prawda że wierzba przyjmie się z obcietego konara?, interesuje mnie aby na wstępie dzrewo miało przynajmniej 2-3 metry.
Prosze o pomysły
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Pewności raczej nie da Ci nikt ,że odcięty konar wierzby przyjmie się :D
Natomiast możesz próbować zadołować bardzo długą gałąź (witkę),przywiązać ją do stabilnego palika,oberwać wszystkie liście poza samym czubkiem i mocno podlewać.
Wierzba bardzo łatwo się ukorzenia w wilgotnym środowisku więc jest szansa,że Ci się powiedzie.
Poza tym - nic nie tracisz jeśli się nie uda :wink: ,próbować należy.
Lubie eksperymentować i mam dobre wyniki z wieloma krzewami. :wink:
Dodam ,że wierzba bardzo szybko rośnie i wymagane 2-3 metry osiągniesz już w tym roku,najpóżniej w następnym, jeśli tylko patyki się ukorzenią i będzie miała mokro.
Przez trzy sezony potężna gałąż wierzby moczyła się w moim oczku będąc oazą dla tworzącego się w nim życia - wypuściła masę korzeni w tej wodzie,więc próbuj - uważam,że masz szansę ukorzenić nawet konar trzymając go w wodzie.Strasznie jestem ciekawa czy podejmiesz się wyzwania i jaki będzie jego efekt.
Pozdrawiam serdecznie
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Jasiek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 21 maja 2007, o 08:17
Lokalizacja: Zalesie

Post »

Ślicznie dziękuję za odpowiedź, skoro tak szybko rosnie to faktycznie spróbuję z gałazek, a o tym konarze to czytała, ktoś widział jak ogrodnik posadził obciety 2m konar i bardzo mocno nawilżał ziemię wokół i podbno reweacyjnie się przyjął, z ciekawości tez zrobię w tym roku taki eksperyment i dam znać:-)))
eluch
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 6 maja 2007, o 17:40
Lokalizacja: podkarpacie

Post »

Mam pytanie dotyczące wierzby- czy teraz tj.koniec maja, bądź w czerwcu można próbować ukorzeniać witki wierzby?
W zeszłym roku próbowałam jesienią i nic na wiosnę się nie przyjęło.Dzięki za rady.Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Uważam,że można -wierzba bardzo łatwo się ukorzenia -tak jak pisałam wyżej -należy dbać o wilgotność podłoża. :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Jasiek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 21 maja 2007, o 08:17
Lokalizacja: Zalesie

Rozpoczęłam "moczenie" wierzby

Post »

od tygodnia "moczę" gałęzie wierzby: 3m (obwód 15cm), 1,5m (obwód 8cm), 1m (obwód 5cm) i dwie witki - jak znam zycie to akurat mi nie uda, bo za bardzo mi zalezy:-)))))) ale się nie poddam - dam znać jak tylko któraź gałąź się "odezwie"
pozdrawiam zielono
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Rozpoczęłam "moczenie" wierzby

Post »

Jasiek pisze:od tygodnia "moczę" gałęzie wierzby....- jak znam zycie to akurat mi nie uda, bo za bardzo mi zalezy
Co za malkontent i niedowiarek z Ciebie!!!!
Nie wolno Ci nawet tak myśleć a cóż dopiero mówić!!!!Nie podoba mi się to!!! Obrazek Obrazek

Zabraniam takiego myślenia-musisz wierzyć w to co robisz i w to co chcesz osiągnąć - tylko wtedy możesz spodziewać się sukcesów. ObrazekSama niecierpliwie oczekuję na Twoje dobre wieści.Pozdrawiam serdecznie.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
timonczak
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 6 maja 2007, o 19:59
Lokalizacja: Poznań

Post »

Jak położyłem kawałek konara na wilgotnym brzegu jeziora . Bardzo szybko wypuściła korzenie i już rośnie sobie .
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

Mój znajomy, wiosną ścinał połamaną przez wichurę wierzbę i pociął na klocki nadające się do palenia. Nie widziałem tego (więc nie mogę potwierdzić), ale opowiadał, że niektóre klocki leżące nad strumieniem w wilgotnej ziemi na jesień miały już korzenie i gałęzie. Śmialiśmy się, że opał mu się rozmnaża i że będzie miał niekończące się zapasy. Jak pisałem nie widziałem tego, ale wydaje mi się to realne - wierzba na prawdę łatwo się ukorzenia.
Ja wiosną całkowicie obciąłem gałęzie wierzby szwajcarskiej, nie wiedząc czy wypuści nowe ze starych konarów powkładałem kilka gałązek do doniczek - wszystkie się przyjęły

Obrazek

A na wierzbie bez problemu wyrosły gałązki nawet na głównym konarze i część pędów muszę teraz usunąć

Obrazek

Stwierdzam, że wierzba jest rośliną, która zawsze się ukorzenie jeśli tylko ma dostateczną ilość wilgoci. :wink:
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
Jasiek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 21 maja 2007, o 08:17
Lokalizacja: Zalesie

Post »

ha, moczone w wodzie gałęzie wierzby puściły korzenie (na razie takie 1cm), a minęło dopiero 6 dni - no poza tą najgrubszą gałęzią ale jestem dobrej myśli - da radę:-)))))))))))))))
sadzić, sadzić sadzić:-))))))))))
Awatar użytkownika
Jasiek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 21 maja 2007, o 08:17
Lokalizacja: Zalesie

Post »

właśnie korzenie puścił mi 3 metrowy konar (obwód 15cm), 6 dni w wodzie - no teraz to ja już jestem w szoku - będę miała wierzby, będe miała wierzby ;:114

Joanna
sadzić, sadzić sadzić:-))))))))))
Awatar użytkownika
Miiriam
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6148
Od: 13 maja 2007, o 00:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Post »

W moim początkowym ogrodzie nie ma wiele, ale akurat wierzbę płaczącą mam. Jeżeli ktoś potrzebuje , chętnie podzielę się witkami.
A może ktoś ma jakaś inna wierzbę i wyrzuca gałązki. Chętnie przyjmę.
Pozostawić ciepły ślad na czyjejś ręce... - Bernadetta
Zapraszam pod Krzywą Jabłoń: Miiriam ; Rok 2012 ; Rok 2013
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”